Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz Meteorhead #31 üzenetére

    "Node könyörgöm... a programozók még rendes párhuzamos kódot sem tudnak írni (általánosan), még ez sem itta be magát a köztudatba."

    Meg ha a be is issza magát, egyszerűen eredendően nehezebb konkurens programokat írni. Persze ahogy az eszközök (nyelvek, programozói könyvtárak, stb) fejlődnek, bizonyos esetekben már sokkal könnyebb mint régebben.

    "Videokártyát meg elvétve tud olyan 5% programozni."

    Bőven jó lesz az 5 ezreléknek is... Elve a programozók túlnyomó többsége olyan alkalmazásterületeken dolgozik, ahol nincs is értelme azt a fajta párhuzamosítást használni.

    "Most meg mindjárt tanuljunk meg ARM-on is gondolkozni. Gányul persze lehet erre is írni azonnal."

    Ez nem így működik... szinte senki nem ír már assembly-ben, szóval a programozók 99.999%-ának tök mindegy, hogy ARM vagy x86. (Másfelöl ha a maradék 0.001% nem köti fel a gatyáját, annak nagy hatása van, pl. ha egyes ARM-es fordítók még nem kiforrtak). Épp ezért az ARM+Win-re átállás sokkal egyszerűbb kell legyen, mint mondjuk az x86+Linux-ra átállás.

  • ddekany

    veterán

    válasz hcl #44 üzenetére

    "Ha nem tudnak párhuzamos kódot írni, akkor ki kéne hogy rúgják őket a fejlesztőcégek, és felvesznek olyat, aki tud..."

    De az legyen világos, hogy ez nem csak tudás/nemtudás kérdése... Ha ez a specialitásod a programozáson belül, ált. akkor is több munka megírni párhuzamosítottra valamit, tehát drágább a fejlesztés. Meg persze a jobb programozók eleve drágábbak. Tehát nem éri meg mindenhol befektetni erre. Ahol egyértelműen megéri, ott valószínűleg be is fektetnek rá.

    "Sajnos ilyen időszakokban a tespedés nem sok jóra vezet"

    Csak sokszor nem annak érdeke a sok mag kihasználása, mint akinek a munkát el kéne végeznie... Nyilván pl. az Intel nagyon szeretné, miután az egymagos teljesítménnyel megtorpantak, ha most a több magos CPU-kkal tudnák folytatni a tendenciát, de pl. adott szoftver fejlesztője, akinek a vásárlói elsősorban nem a sebesség alapján választanak, ezzel nem fog vacakolni (hacsak az Intel és társai nem fizet neki egy valag pénzt).

  • ddekany

    veterán

    válasz hcl #52 üzenetére

    "Szoftverből túlkínálat van, szóval azt a progit fogják venni, amiben van sok szolgáltatás, és azonos hardveren gyorsabb."

    Igen, csak épp a két tényező közül ált. az első többet nyom a mérlegen... és ráadásul a kettő ált. egymás rovására megy. Az utóbbi csak akkor kezd fajsúlyos lenni, ha valami már annyira lassú, hogy már tényleg kínosan használható.

    "nekem attól még izélja a csőröm, hogy fos programok miatt nem lehet kihasználni a bitang hardvert"

    Úgy is nézheted, hogy a fos hardverek miatt nem fut rendesen az egyszálú program... Itt mind a CPU gyártók, mind a szoftver gyártók szívatóban vannak. Előbbieknek az egyszálas teljesítményt kéne növelni, a másiknak párhuzamosítani kéne programokat úgy, hogy azok olcsók és karbantarthatóak maradnak. Kemény dió mind a kettő. Egyébként a Scala-sok épp most nyertek pályázaton (Popular Parallel Programming) az EU-tól több mint félmilliárd Ft-ot (átszámolva) arra, hogy ezen a téren csináljanak valamit ([link])... itt tehát kb. a szakma krémjének a krémjéről van szó, nem átlag programozókról. Lehet ezt a pénzt nem kis százalékban a CPU gyártók nyomták az EU zsebébe, mert hisz nem tudják minden évben azt a +1 magot eladni.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz hcl #56 üzenetére

    "Figyeld, a fejlesztők tudnk párhuzamosítani, ha akarnak."

    Feltéve hogy párhuzamosítható a probléma. Amúgy ezt mondom, hogy csak nem feltétlenül akarnak, mert plusz kiadás (sok fejlesztés) és nem jön vissza sok területen. Jófejségből meg nem fogják párhuzamosítani...

    "Szerverkörnyezetben már régóta alap, meg a rendesebb felhasználói szoftvereknél - Maya, Apache, stb. is teljesen megoldott."

    A szerver más tészta... egyrészt ott sokszor az van, hogy sok buta egyszálú cucc fut egyszerre (pl. sok PHP script), mert több felhasználó használja egyszerre a gépet. Másrészt meg vannak jobban egybefüggő, amiken egyszerre rengeteg felhasználó lóg (pl. MySQL, Apache httpd, stb), ott meg kritikusan fontos a többszálúság, ezért naná hogy megéri ezen vakaródznia a fejlesztőknek (különben simán használhatatlan lenne amit írtak). A renderelés is megint egy olyan terület, ahol ácsingoznak a vásárlók a sebesség után, érthető okokból, és lám ott olyanra is csinálták, mert ez komoly versenyelőny.

Új hozzászólás Aktív témák