Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #840 üzenetére

    :K A kb. fél évvel ezelőtti vérvizsgálatomon felső határértéken volt, lassan időszerű lesz a következő.

    "Ezen tanulmány szerint a telített zsír bevitel és az érelmeszesedés között ok-okozati összefüggés van."
    Ez a linkelt tanulmányra vonatkozik, vagy a youtube-os linkekre? (azokat nem tudom most megnézni) Mert a linkelt tanulmány az nem a telített zsír bevitelt vizsgálta, hanem a vér LDL szint és az érelmeszesedés közötti összefüggést vizsgálta.

    Átnéztem amúgy, felvetéseim:
    "Conflict of interest: J.B. has received research grants from Amgen, AstraZeneca, NovoNordisk, Pfizer and Regeneron/Sanofi and honoraria for consultancy and lectures from Amgen, AstraZeneca, Eli Lilly, Merck, Novo-Nordisk, Pfizer, and Regeneron/Sanofi."
    És még hosszan lehetne idézni, hogy kiket miért támogattak kb. ugyanezek a cégek. Rájuk kerestem, meglepő módon koleszterincsökkentő gyógyszereket gyártanak :) Plusz feltűnnek mellettük tipikus szénhidrátgyártó cégek is (pl. Nestle).

    Ez már alapvetően megadja az egész hangvételét, de további nagy problémának érzem, hogy epidemiológiai vizsgálatokat is belevettek a tanulmányba. Ha ez nem mond így semmit, akkor röviden annyit, hogy ezek úgy zajlanak, hogy jobb esetben felosztják a résztvevőket csoportokba, a nem kontroll csoportnak tartanak előadást, hogy hogyan kéne étkezniük, majd "magukra hagyják" őket. Majd 1 év múlva megkérdezik tőlük, hogy pl. az elmúlt egy évben egy héten mennyi marhahúst ettek. Rosszabb esetben nincsenek is előre csoportok meg oktatás, csak szereznek egy csomó résztvevőt és megkérdezik tőlük, hogy az elmúlt 1 hónapban / fél évben / évben / stb. miket ettek és miket nem. Ráadásul ezek az egyéb összefüggéseket nem is vizsgálják (életmód, környezet, stb.). Meg van ezeknek is a szerepe, de nem az, hogy következtetéseket vonjanak le belőlük. Ugye ezt valamilyen szinten ők is leírják a tanulmányban, de az nem derül ki számomra, hogy ettől függetlenül mekkora súllyal vették bele ezeket.

    További probléma, hogy csak az LDL mennyiségét vizsgálják, azt nem, hogy mekkorák az LDL molekulák. A nagy LDL molekulákkal nincs gond (és tipikusan ilyenek vannak az ember vérében, ha a trig / HDL arány jó), a kicsikkel van gond. De mivel ezt nem lehet olcsón mérni, ezért tipikusan nem szokták (átlag vérvételkor se). Nyilván a tanulmányhoz felhasznált kutatások nagy részében nincsenek is meg ezek az értékek. Igazából az LDL-t önmagában se nagyon lehet olcsón / egyszerűen mérni, mindig számítják, ami átlagembernél jól működik... ha valamilyen anyagcsere probléma van, pl. inzulinrezisztencia akkor már kevésbé.

    De mindettől függetlenül igazából lehet hogy teljesen igaza van a tanulmánynak, és a magas LDL szint érelmeszedést okoz. De arról nincs benne szó, hogy mi okoz vagy nem okoz magas LDL szintent :) Innentől kezdve nem sokat mond a ketogén étrendről.

Új hozzászólás Aktív témák