Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • xatos3

    senior tag

    válasz Cifu #3 üzenetére

    Én vettem egy 4tb efaxot egyenlőre single disk-ként és elkezdtem rá menteni synology drive app-al
    katasztrófa, 12 óra alatt 300gb ment át, mert 9mb/s re képes random írás közben a hdd

    már éltem is a 14 napos elállással, egyszerűen alkalmatlan a hdd random írásra
    kicseréltem egy iron wolf 4tb-ra és láss csodát nagyságrendekkel gyorsabb lett a mentés is és a synology is

    [ Szerkesztve ]

    [Noctua NH-D15 Chromax.Black] [RYZEN 5900X] [ASUS X470 PRIME-PRO] [ASUS TUF 6700XT OC 12GB] [32GB CORSAIR VENGEANCE SL 3600] [LIAN LI O11 DYNAMIC XL ROG] [szerver: synology DS923+]

  • Zolee11

    senior tag

    válasz Cifu #3 üzenetére

    "...és azt gondolják, hogy az EFRX és az EFAX lazán vegyíthető. Hát nem. Ez mondjuk annyira meglepő, figyelembe véve RAID-eknél azonos lemezeket szokás használni, az EFRX és az EFAX pedig egyértelműen nem azonos. Aki vegyíti a lemezeket egy RAID-ben, az nyilván szembesülhet ebből fakadóan problémákkal..."

    Ezzel azért vitatkoznék, hogy azonos lemezeket szokás használni. Milyen szempontból azonos? Gyártó/széria? Így lehet ráfutni a széria hibára, és bedönteni a RAID tömböt.
    RAID tömböt olykor érdemes eltérő szériából és akár eltérő gyártó termékéből építeni, mert stabilabb a széria hibát tekintve, persze lehetnek kivételek. (DELL, HP, stb. is több gyártó lemezeit használja ugyanazon Dell és HP gyári cikkszám alatt.) Nyilván a paramétereknek (méret, fordulat, esetleg cache méret) egyformának kell lennie, és a jövőre gondolva akár nem 100% ig kihasználni a lemez méretét, hogy azonos köteteket, partíciókat tudjunk kialakítani később is, ha kisebb lenne a lemez fizikai mérete... ugye kisebb nem lehet.

    Itt a probléma az, hogy az SMR lemez bizonyos műveletek esetében úgy belassul, hogy az hibának érzékelhető, hisz a többi/másik PMR lemez nem fog. Itt most kérdés, hogy mi alapján dönt a raid vezérlő, smart értékek, hibák száma, vagy egyáltalán mit tekintünk hibának? No erről nem tudunk jelen pillanatban eleget.

    Azért ezt a marketing dumát elég nehéz bevenni, hogy az otthoni és kis üzleti felhasználó ebből semmit nem érzékel... Mennyivel fog többet dolgozni (fogyasztani) a lemez? Miben befolyásolja az élettartamot? 25% tárterület nyereségért duplán dolgozunk... nem látom ezt logikus döntésnek.
    Jah, és igen, szeretném látni a jelölést kedves gyártó, mert nem biztos, hogy szeretnék ilyen lemezt!

    no brain, no problem

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Cifu #27 üzenetére

    +1 ide is.

    Purple-t nem javasolt NAS-ban használni, legalábbis nekem van 6db 4T-s lemezem, ebből egy mirror (1x Seagate NAS, 1x WD Purple) és a maradék 4 raidz (Seagate NAS), azt vicces azért látni, hogy ha nem ZFS-t használnék a mirror-on, akkor Isten se mondaná meg, mit olvasok be a Purple-ről ahelyett, amit oda kiírtam korábban (lásd adatkonzisztencia), ugyanis a Purple nem végez CRC check-et hardware szinten úgy, mint a Seagate NAS HDD-k. Ez persze direkt van így, hogy ha lenne neadjisten kevés bad sector vagy akármi felületi hiba egy adott területen, a Purple firmware úgy van megírva, hogy ne szarakodjon és álljon le tökölni vele (ellentétben egy normál drive-al), hanem szimplán megy tovább az írás, mert egy surveillance célú meghajtóban fontosabb a nonstop írás képessége, akár itt-ott hibázva is (mértékkel persze), mint az, hogy a rögzített stream iszonyatosan bithelyes legyen. Egy Purple-nek tudnia kell mindig írni, de azt kőbutában teszi. És bár a NAS és Purple vinyók egyaránt tudják a 7/24-et, a Purple szar NAS célra átlag fájlrendszerrel/kötetkezelővel (ahogy az esetek 99%-ában használják, tehát zéró adatintegritás check fájrendszer szinten) és vice-versa, egy átlag nem-surveillance HDD meg hiba esetén belassul és elmolyol mint állat, közben a kamerák képeit rögzítő rendszer kénytelen dobálni el észnélkül a képkockákat mert nincs meg az elvárt minimum írási sebesség alatta. De a firmware-ben lévő cache algoritmusuk is más, egyszóval egyik ló, másik teve, mindkettővel lehet gyorsan és távolra vágtatni, de nem mindegy, milyen úton/homokon és az hova vezet :D

    Surveillance HDD-kkel NAS-ozni ZFS nélkül elég fejvakarós, vele csak kicsit az, de nagyjából az :) ("ZFS" szó behelyettesíthető bármilyen adatintegritást biztosító egyéb megoldással is, lásd dm-integrity, btrfs, ReFS, egyéb ... vagy raid kontroller által biztosítva ugyanez). És ha már adatintegritás fájlrendszer szinten, bárhogy is, hozza magával az ECC-t, szóval annyira már nem is izgi téma ez a NAS építés, ahogy sokan gondolják. Persze poreszra bármi jó :D de mondjuk az életemet nem tenném egy ilyenre :N

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Egon

    nagyúr

    válasz Cifu #27 üzenetére

    Évekig használtam NAS-ban 2 db 3 TB-os WD Greent, probléma nélkül. Meggyőzni senkit nem akarok semmiről, csak a magam és környezetem tapasztalatait írtam meg.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Cifu #42 üzenetére

    Ettől függetlenül nem értem, hogy a már nem is létező Green széria (ami ugye beleolvadt a Blue-ba) hogy kerül ide. A Purple-ről volt szó.

    Egyszerű. A Green/Blue a Purle alá van pozícionálva, minden szempontból (ár, stb.). Ha az is megfelelt NAS-ban... Nekem kicsit úgy tűnik, túl van ez lihegve, legalábbis az otthoni felhasználás jelentette terhelés mellett, de mindegy, részemről a témát lezárnám.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • xatos3

    senior tag

    válasz Cifu #53 üzenetére

    az ára most ment fel márciusban, előtte egy árban mozogtak méretenként
    és pont emiatt az ügy miatt ment fel, mert elkezdték vinni mint a cukrot, és huss el is fogyott európában

    (a régi jó efrx ami felment árban, majd elfogyott)

    [ Szerkesztve ]

    [Noctua NH-D15 Chromax.Black] [RYZEN 5900X] [ASUS X470 PRIME-PRO] [ASUS TUF 6700XT OC 12GB] [32GB CORSAIR VENGEANCE SL 3600] [LIAN LI O11 DYNAMIC XL ROG] [szerver: synology DS923+]

  • xatos3

    senior tag

    válasz Cifu #57 üzenetére

    én 2013ban vettem "okosban" 4 darab 1 terabájtos seagate barracuda official refurbished
    vinyót, én bontottam ki a gyári zacskót
    mind a 4 tönkrement 6 hét alatt, tele lettek bad sectorral
    és az "okosba" miatt gari se volt

    szóval 7 éve először seagatet, iron wolfot mertem venni, de szerencsére - kopkop - eddig szuperek

    [Noctua NH-D15 Chromax.Black] [RYZEN 5900X] [ASUS X470 PRIME-PRO] [ASUS TUF 6700XT OC 12GB] [32GB CORSAIR VENGEANCE SL 3600] [LIAN LI O11 DYNAMIC XL ROG] [szerver: synology DS923+]

  • jerry311

    nagyúr

    válasz Cifu #65 üzenetére

    Ne már, a Seagate egy gyártó? :Y Azt hittem mágusok és az éterből materializálnak vinyókat. :W :W :W
    25 év alatt biztos fejlődtek, legyártottak egy csomó vinyót (akárcsak többi materializáló mágus közösség), ebből teljesen véletlen csak a 2 Seagate döglött meg garin belül. Pedig Seageteből kettőt vettem nem többet. Hagytam nekik 20 évet a kettő közt. Nem nagy a minta, de az esély sem nagy hogy 30 vinyóból kétszer ugyanannak a materializáló mágus közösségnek a terméke döglik be.
    Mindegy, saját szubjektív döntés, hogy nem vásárolok Seagate terméket, ahogy nVidiat sem. Nem érdekel, hogy kinek mi a véleménye eme döntésemről és az hozzá vezető útról.

Új hozzászólás Aktív témák