Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz bteebi #6 üzenetére

    Az eddig FusionIO termékeket vállalati környezetbe szánták és annak megfelelően is voltak beárazva. Az ioDrive első generációja ami 2007 szeptemberben startolt el $3400 körül kínálta a 80GB-os SLC-s modellt a nagyobb 160 és 320-as példányok pedig 7 meg 14 ezer dollár körül voltak árban. Most tavasszol kijött az ioDrive2 ami közel 2x gyorsabb, még nagyobb áteresztő képességű és dupla akkora kapacitású volt gyanítom változatlan árszint mellett.

    Ez az ioExtreme termék amit tavaly ősszel jelentettek be hogy majd idén tavasszal lesz annyiban különbözik hogy olcsóbb kialakításúnak kell lennie hogy egyáltalán megvásárolják, de ezt már akkor is jelezték hogy ezer dollár alá akarják pozícionálni. Ebből pedig már akkor lehetett tudni előre hogy 80GB és MLC-s kialakítású lesz, mert csak úgy fog ebbe beleférni. És ez be is jött.

    Egyébként a termék nem kizárólag gémer cuccként kínálja a a FusionIO, hanem ahogy a neve is jelzi: ioExtreme, az Exreme desktop és munkaállomás kategória vásárlóközönségének szánják. Ott is van az oldalukon: eXtreme Performance for eXtreme Users [L:http://www.fusionio.com/ioxtreme/[/L] Ez az a vásárlói réteg aki hajlandó egy bizonyos prémium árszintet megfizetni azért hogy adott pillanatban a piacon jelen lévő legjobbat termékeket birtokolhassa. Első elsősorban egy presztízs kategória, ami csak arról szól hogy én ez megengedhetem magamnak, ugyanúgy ahogy S600-as Mercit vagy A8-as Audit is pont ugyanezért vesznek. Ez a vásárlói réteg egy igen szűk 1-2%-os rétegének szóló termék, azok akik egyébként is megveszik az igen drága X58-as alaplapot mellé az ezer dolláros i7 975-ös procit, Quad SLI vagy CF-ben az adott videókártya gyártó legerősebb videókártyáját. És ezt természetesen nem úgy képzeld el hogy pénzes pistike besétál a Readybe és alkatrészenként összevásárlolja a top konfigot, hanem ezek jellemzően brand gyártók által összerakott komplett konfigokat jelentenek, ahol egy ilyen ioExtreme SSD kártya mint egy opció jelenik meg a bővíthetőségi listán.

    A 320 vagy 640 SLC-s vállalati meghajtóként kínált egységek árszintje azért megfekedülni az Extreme Desktop vásárlói közönségének gyomrát, még nekik is túl sok lenne a 7 vagy 14 ezer dolláros árszint. A pénzesebb rétegnek is van egy árplafon amikor már nemet mondd egy termékre és ezzel tisztában is vannak cégek, azért pozícionálják olyan ársávba a prémium termékeiket ami még eladható. Az viszont nem céljuk hogy széles néprétegek számára elérhető legyen, ez nem egy mainstream termék amit boldog-boldogtalan megvehet, hisz akkor elvesztené a prémium jellegét. Ugyanúgy ahogy az S600-as vagy A8-as sem válik soha népautóvá úgy az Extreme Desktop termékeknek sem ez a szerepük.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Termigáßor #41 üzenetére

    Azért ez nem ilyen 1xű, ha ez csak így működne akkor már rég nem felejtő operatív memóriák lennének dram helyett. Az egyes memória megoldások adott célra készülnek és ennek megfelelően vannak előnyös és hátrányos tulajdonságaik, amiket az adott célterületre való felhasználásnak függvényében aknáznak ki. Nincs olyan univerzális memória megoldás ami az összes piacon lévő memória megoldás előnyeit ötvözi, miközben mellőzi a negatívumaikat.

    A NAND flasht nem igazán lehet az operatív memória részévé tenni, mivel byte szinten nem címzhető memória, csak blokk szinten elérhető. Ennek megfelelően a random eléséi ideje igen magas ami nem igazán teszi alkalmassá dram pótlónak és írási fronton is messze elmarad a dramtól, cserébe viszont sokkal nagyobb adatsűrűségű ~30-60x(1 Gb vs 32/64 Gb) ami jóval nagyobb tárkapacitás kialakítását teszi lehetővé.

    A NOR flash már alkalmasabb lehet dram helyettesítnőnek, de csak erős kompromisszumokkal. Olvasás intentív feladatoknál jó, de ha sok írási művelet van akkor elvérzik. Ennek apropóján készítette el a Spansion az EcoRam-ját ami NOR flash alapú megoldás.Mivel ez byte szinten címezhető, így megoldható hogy az operatív memória részévé válhasson, de erős trükköz megoldással és korlátozott környezetben. A random elérési idő itt már közelebb esik a dramhoz, messze jobb mint a NAND-nál, az olvasási sebesség is közelíti úgy 2-4GB/s körüli modul sebesség elérhető. Az írás viszont a NOR flash jellegéből adódóan erősen korlátos 100-300MB/s körüli a lassú törlés miatt.

    Olyan feladatoknál ahol erősen az olvasási művelet dominál jól alkalmazható. Az adatközpontokban lévő kiszolgálók többségénél ez a jellemző is jó lehetőségek vannak az EcoRamban. A flash erőnye elsősorban kapacitás többlet ami nem jár fogyasztás növekedéssel, ami az adatközpontok manapság egyik legfontosabb kérdésköre. Egy 4GB-os dram úgy 10W körül fogyaszt egy 32GB-os EcoRam szintén hasonló fogyasztással bír. Így lehetőség nyílik arra hogy 8x több memória kiépítése nem járjon fogyasztás növekedéssel ami olvasás intenzív felhasználás mellett nagyban növelheti a produktívítást így kevesebb szerverre alkalmazásával is megoldható egy adott feladat. Vagy azonos mennyiségű memória kevesebb fogyasztás mellett olcsóbb működtetési költséggel párosul.

    Persze az EcoRam hiába helyezthető dimm slotba, attól még nem váltja csak úgy ki hagyományos dramot ahogy te azt elképzeled, azért ez sem olyan 1xű. Mivel ez elsősorban szerver környezetbe, kiszolgáloknál lehet ideális megoldás így jelenleg csak oda kínálnak megoldást és ez még egy elég friss termék. A lényege az hogy 2 vagy 4 utas szervereknél használható erős kompromisszummal. A kialakítás elég trükközős ahogy már írtam az elején. 2 utas rendszer esetén csak egy proci használható, a másik helyére egy EcoRam Accerelerátor egységet kell tenni ami a saját lokális oldalára pakol dimm slotokba pakolt EcoRam modulokat kezeli és HT vagy QPI IO felületen távoli memóriaként teszi elérhetővé a másik processzor számára, ami lokálisan továbbra is dram modulokat használ. Ebben a PDF-ben elég szemléletesen le van rajzolva a működése [link] 4 utas szerver esetén 2 proci és 2 accelerátor egységgel duplázva lehet ugyanazt megcsinálni. Jelenleg AMD-s rendszerekre HT-val létezik accelerátor egység, de lesz Intel alá QPI-vel is. Jelenleg a nagy szerver szállítók HP, Dell még csak a bevezetésénél tartanak a technológiának, de ha beválik szerver fronton komoly változásokat hozhat, elsősorban energia hatékonyság fronton.

    A NOR flasht a PCM fázis váltásos memória megoldások válthatják le, ami szintén mostanában kezdik bontogatni a szárnyaikat. Persze azért el fog telni még pár év mire ez megtörténhet, de a PCM a NOR-hoz képest további előnyös tulajdonságokkal bír, ott már a írási rész sem olyan problémás sebességű, sebességben is még közelebb kerül a dramhoz.Persze 100%-os kiváltásra még azzal sem biztoz hogy sor kerül, először nagy valószínűséggel hasonló hybrid megoldások készülnek majd.

Új hozzászólás Aktív témák