Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz kraftxld #2 üzenetére

    Kevés szolgáltatónak van DOCSIS 2.0-ára felfejletett hálózata, az a szabvány nem hozott olyan sebesség többletet amire a szolgáltatóknak szüksége volt, az upload meg jó ideig nem érdekelte őket. Inkább csak mostanában vált érdekessé számukra ahogy az IP telefon szolgáltatásaikkal ők is előléptek a telco cégek riválisaiként, ahogy pl. idehaza a UPC. Csak adakint már millió fölötti előfizetői táborokat szedtek össze a nagyobb kábeles cégek, habár az igazán nagyon elég lemaradva csak nemrég kezdtek megmozdni a témában. Szóval a szolgáltatók többségének DOCSIS 1.x-es hálója van.

    A nagy sebességű 10,15,20,30 Mbps-es csomagok amikkel az elmúlt év ősze óta kijöttek a piacra igazából csak elkeseredett lépés. És persze ezek az ajánlatok mind lokálisak, csak ott jön elő sávszél emeléssel vagy extra nagy sebességű csomaggal egy kábeles cég, ha a területén megjelenik a Verizon a saját FIOS szolgáltatásával. Addig amíg nincs konkurencia, ott sem törik össze magukat a szolgáltatók. Így elég nagyok az eltérések vannak egyes területek között.

    Az elmúlt jó két alatt amióta a telcok jobban teret nyertek a piacon az ADSL szolgáltatásaikkal a kábeleseknek is reagálniuk kellett így némileg lentebb vitték az árakat és sebeséget emeltek. Most már a nagyobb szolgáltatók 4-6-8 Mbps-es sebesség szintig tornázták fel az átlagosabb csomagokat. Persze csúcsidőben amikor sok előfizető lóg egy szegmensen akkor a közös sávszél kapacitáson osztozni kell, olyankor könnyen megnőnek a pingek és belassulnak a kapcsolatok. De PR szintjén meg a szórólapokon jól mutatnak a nagyobb számok. Nem szabad azt hinni hogy ilyen dolgokat a fejlett nyugaton nem lépnek meg és ott minden tökéletes.

    Minél nagyobbak lesznek a sebességek annál inkább kiütközik az osztott közös sávszél szűkössége, annál inkább elkezdik valamilyen fronton korlátozni a szolgáltatók azt nehogy túlzásba essenek az adatforgalommal a felhasználók. Egyre jobban erősödik, az adatforgalom szűrése, priorizálása, korlátozására irányuló akciók a nagy telekom cégek részéről.

    Aztán hogy a DOCSIS 3.0 végre mikor születik meg az jó kérdés. Tavaly már nagyon biztosan állították hogy végre idént tavaszra kész lesz, aztán abból sem lett semmi ahogy már hosszú évek óta. Pedig a nagy amcsi kábelcégek már évek óta egyre vörösebb fejjel verik az asztalt a szabvány elkészültéért hisz egyre inkább lemaradnak technológialag a konkurensekkel szemben. Legutóbb azt olvastam nem várják ki a 3.0 elkészültét hanem egyes nagyobb falatokból amik a szabványt alkotják átemelik a jelenleg legsürgetőbbeket és abból lesz egy 2.0B szabvány ami hamarabb kihozható. A bondigot fogja tartalmazni és az IPv6 támogatást és állítólag csak 3 csatorna összefogása az elsődleges cél ami úgy 100Mbps-es kapacitást feltételez. Végülis ha ezzek már meglettek volna tavaly akkor még csak-csak elég lett volna, de minél tovább késnek vele annál inkább kevesebbet érnek a múltban megfogalmazott, akkor még olyan rózsaszínben tündöklő célok.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz kraftxld #8 üzenetére

    Én legutóbb ezt olvastam [link]

    A 3.0 szabványnál én tudom 4 csatorna összefogása volt a cél, plus jobb kódolás alkalmazása így volt a célérték 200/100 Mbps. De már 1-2 éve is csináltak egyes eszközgyártók olyan teszt rendszereket ahol sokkal több csatorna összefogását demonstrálták, volt aki 8-12-16-ot de pl. a Cisco 24-ig vitte így már közel gigabites kapacitást ért el. A 3.0-át valahogy úgy tervezik hogy alap négyről viszonylag jobban el tudjanak mozdulni a gyártók saját megoldásaikkal, és minél hamarabb és könyebben lehessen emelni a bondingok számosságát.

    Túl nagy falat volt ez a 3.0-ás szabvány, túl sok mindent akartak egyszerre, multimédia támogatás, set-top gateway támogatás, M-CMTS meg minden, bonding, IPv6, stb. Először ezekből pont elég lett volna csak annyi ami a legsürgetőbb. Mert az a gond hogy mire a végleges szabvány elkészül, és el is kezdenek akár egy évvel is utána kijönni az első eszközök és még egy év lesz mire elfogadható árszintre is csökkenek addigra már amit tud az kevés lesz az akkori elvárásokhoz képest. :(

  • The DJ

    addikt

    válasz kraftxld #10 üzenetére

    Nem pont 30 megabitre gondoltam, de 11 ezerért már legalább egy 2-3 megabitet jó lenne ha kapnék, csak ugye ennyit tesz, hogy hol lakik az ember.
    Itt nincs se ADSL se más netes lehetőség a Dial-UP-on és a mikrohullámú neten kívül.
    Persze az árak meg a csillagos égben, mert akinek kell az úgyis kifizeti vagy net nélkül marad. :(

    https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz kraftxld #11 üzenetére

    Az biztos hogy 5-10 év múlva ezekből is több lesz mint most ahogy a beruházási költségek egyre csökennek. Végülis ADSL-ből is jóvel kevesebb volt 5-6 éve, mert az akkori költségek is jóval magasabbak voltak mint maiak. A fejlődés nem fog megállni.

    Három irány lesz majd a vezetékes piacon.

    - az első azonnal megtámagja optikával az előfizetői végpontot
    - a második HFC-vel közelít az optikával majd később egy nagyobb fejlesztés keretében még közelebb megy vele a fogyasztókhoz
    - a harmadik rézkábelen ADSL-lel nyomul, majd szintén egy nagyobb fejlesztés keretében közelebb viszi az optikát és rövidíti a réz szakasz hosszát.

    Aztán a második kettő ezt a réz/koax rövidítést addig folytatja míg végül ő is eléri a teljes optika nyomvonal kiépítését és onnantól a három bejárt út összeér. És hogy üzletileg, pénzügyileg melyik út lesz a legjobb azt majd az idő eldönti.

  • Tapsi

    addikt

    válasz kraftxld #24 üzenetére

    Nyilván, hiszen jóval kisebb a felbontása a DVD-nek. De még mindig nem értem miért erőltetik ennyire et a sávszélességet, mikor az IPTV-hez dedikált vonal lesz.

Új hozzászólás Aktív témák