Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Jégkokó

    veterán

    válasz TeeJay #24 üzenetére

    Hát igazából a letöltési sebessége rengeteg mindentől függ ám, mert én se tudok mindenhonnan 250 k val letölteni, mert van olyan, hely ahol csak 20-40k val vánszorognak a dolgok, de ez nme a netem hibája.Egyébbként meg azért a feltöltés is számít, mert én 256KB feltöltési sebességel rendelkezem és nekem hamarabb fenn van 100 mega mint az adslnél , mármint, hogy azonos sebességű csomag esetén.

    A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #24 üzenetére

    Annyira azért nem fekete és fehér ez hogy a kettő közül melyik a jobb. Mindkét technológia mellett fel lehet sorolni egyaránt pozitívumokat és negatívumokat is. Az ADSL technológia fejlődése az elmúlt évek során nagyobb tempóban zajlott, úgy tűnik a telco cégek jobban nyomást tudtak gyakorolni a fejlesztőkre mint a kábelesek. Kábel fronton évek óta nem tud megszületni az új DOCSIS szabvány ami miatt ez a technológia lemaradásba került.

    A kábel 860Mhz-ből nem mint a netre megy, csak igen minimális 6-8Mhz(egyetlen analóg csatornányi hely), ezen keresztül érnek el 40-50/30Mbps-et amin osztoznak az előfizetők. Jelenleg a spectrum döntő részét az analóg sugárzás foglalja el. A jővőbeli fejlesztés pont arra irányul hogy ezt a frekvencia tartományt szélesítse, így növelve az adatátviteli kapacitást. Ez úgy érik el hogy több csatorna kapacitását összefogják, egyetlen nagy csatornává. Először ez 3-4 csatornányi lesz de később felmehet akár 8-12-24-ig is ez a szám, már készületek olyan teszt rendszerek amik ezt produkálták. A 24 csatorna az már gigabites magasságokba emeli az átviteli kapacitást, főleg ha mellette még az egy csatornára eső kapacitást is jobb kódolással és egyéb techikákkal növelik ahogy ez a DSL technológia esetén is történik.

    Kábeltv-nél a koaxon egyidejűleg sok szolgáltatás kiszolgálása folyik párhuzamosan, van analóg műsorterjesztés, ez viszi el a spectrum legnagyobb részét, lehet mellett digitális műsorterjesztés és mellett még adatszolgáltatás ami magában hordozza az IP telefonszolgáltatást is így van meg a triple playből a hang rész is.

    Később ha az analóg kiesik mert végleg leállnak vele a szolgáltatók akkor igen nagy kapacitások szabadulnak föl, amin a digitális tv jele és az adat osztozhat. Később a frekvenciák összefogása akár elérhet egy olyan szintig is hogy akár az egész kábelen egyetlen nagy IP adatfolyam fog zajlani ahogy DSL-nél. Ezt szépen meg lehet úgy oldani hogy a digitális TV jelét mint IPTV belerakják az adatsávba, majd megszüntetik a DTV-t és már az egész sávon adatszolgáltatás lesz. A teljes frekvencia IP alapú kihasználása során elméleti szinten akár 5 Gbps kapacitást is el lehetne érni koaxon. Magasabb frekvencia tartományok és jobb kódolások kiaknázásával ahogy pl. DSL-nél is ügyeskednek ez akár 10 Gbps-et is elérheti 1x.

    Szóval a koaxban igen sok a tartalék, mind szolgáltatás fronton mint adatsebességben. DSL-nél viszont maga a kábel a fejlődés korlátja ott már évek óta csak azon trükköznek hogy mindenféle új technikákkal az utolsó morzsaszemnyi bitet is kisajtolják a kábelből, de ezt csak egyre szigorúbb kötöttségek mellett tudják megvalósítani(ugye nagy sebesség csak rövid távon lehet igazán). DSL-nél igazi fejlődést már jó ideje csak úgy lehet igazán elérni hogy rövidítik a rézkábel hosszát és a maradékot optikára cserélik így alkalmazkodva a fejlesztések eredményeihez.

    Viszont ezt kábelnetnél is el lehet játszani és meg is teszik azért a szolgáltatók, ott is az optikai kábelvég idővel egyre közelebb kerülhet a fogyasztókhoz, így minél kisebb előfizetői csoportot szolgál ki egy adott optikai végpont, ami azzal jár hogy egyre kevesebb előfizető osztozik a kábelnetnél elérhető közös adatátviteli kapacitáson. Végülis ez is egy módja a sávszélesség növelésnek.

Új hozzászólás Aktív témák