Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    Csak nem igazán értem mi ennek az értelme, hisz jelenleg a 40 Gbps-es technológia árszintje nem éppen user szinten megfizethető. 40 Gbps-hez kell egy CRS-1-es, ha abból a legkisebb 4 slotost rakták az is alapáron 160 ezer dollár, amibe bele kell még rakni WAN portnak egy 40 Gbps-es kártyát, LAN felé meg mondjuk egy 40x10GE kártyát, ami nem épp soho kategóriás 10 ezer forint alatti routert fog eredményezni user oldalon. Mert a két bővítő kártya is van szerintem legalább száz ezer dollár körüli árkategória ami igen csak drága user oldali router eszközparkot eredményez. Nem is beszélve arról hogy ez nem egy tipikus asztali eszköz, komolyan légkondícionálni kell és az áramfogyasztása sem épp pár watt kategória.

    Szolgáltató oldalra is kell legalább egy ilyen eszköz, a kettő közé meg közvetlen optikai szálas összeköttetés. A szolgáltató további aggregáló gerinchálózati eszközeire is kell 40 Gbps-es eszköz, amivel jelenleg nem túl sok szolgáltató jelentkezik világszerte, hisz még a legnagyobb távközlési cégek(NTT, AT&T, Verizon) is csak idén vagy jővőre fognak 40 Gbps-re váltani a gerinchálózati szakaszaikba. Szóval ez egy mezei Tier3-as ISP-től nem igazán várható el hogy majd két nevesincs település között valahol a pusztában ilyen gerincet alakítson ki, ha gazdaságilag sosem fogja megérni. Nem is beszélve arról hogy ha megvan a szolgáltatón belüli gerinc, akkor a nemzetközi tranzit felé is kellene a 40 Gbps ami jelenleg ahogy már írtam szintén gondot okozna hogy kivel. De annak legalább van realítása hogy záron határidőn belül rendelkezésre fog állni a top szolgáltatók gerinc hálózatain, de kár ilyenről álmodozni az elérési hálózatban.

    Elég hamar belátható ha ilyen negyed vagy fél milliós eszközökből kell építkezni és ezeken igen nagy sávszélességű hálózatot menedzselni, fenntartani annak a havi díj költsége nem épp egy átlagos 30-40 euros internet árszintjén mozogna, hanem annál ezerszer több vagy még nagyobb mértékű lenne. Az pedig nem épp home user árkategória.

    Az elérési hálózatban a 100 Mbps bőven elégséges és reálisan is elérhető a jelen technológiákkal, megfizethető árszinten. A 100 Mbps jó ideig bőven elégséges kapacitást fog biztosítani az elérési hálózatban az elkövetkezendő évtizedre ennél többen kár álmodozni. Ott ahol hajlandók megfizetni a jóval drágább Gigabit techológiát ott még az kialakítható, de annak ma még igen komoly árbeli többlete van, nem is igazán jellemző a gigiabit végpont otthoni használatra, ma még az a céges elérések privilégiuma, persze az idő elérehaladtával ez változni fog és majd átveszi a 100 mbps helyét ahogy ezek eddig is így zajlottak, de az még odébb lesz. Ahogy majd a 10GE is át fogja majd venni a GE helyét, a 100 GE pedig még távoli szabvány, jó ha 2010-re elkészül és akkor is majd csak a gerinchálózatok privilégiuma lesz és ott sem fogják elkapkopni a bevezetését a borsos ára miatt ahogy jelenleg sem kapkodnak a 40 Gbps-es gerinchálók bevezetésével.

    Nem tudom ki írta az eredeti angol cikket, de már pár napja láttam ezt a nemzetközi IT hírek között és ott is elég hülyén hangzott a megfogalmazása. Persze a sok hozzá nem értő azonnal bekajolta, de azért aki egy kicsit is képbe van milyen árszintet és technológia szintet képvisel ma a 40 Gbps az azért jól tudja hogy ennek a cikknek a realítása ma erősen vicc kategória.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz #95904256 #1 üzenetére

    1.5-3 Gbps egy tömörítetlen 1920x1080/50-es video stream attól függően hogy interlace vagy progresszív adatfolyam. De tök felesleges és értelmetlen tömörítetlenül küldeni amikor egy H.264-es kódolással mondjuk 20 Mbps mellett is tökéletesen fogyasztható képminőséget ad. Abból pedig egy 100 Mbps-es végponton 4-5 párhuzamos video folyamra is futja, ami egy átlagos családi végpont igényeinek bőven megfelel.

    A jelen korban a nagy szolgáltatók gerinchálózati fejlesztései a 40 Gbps irányába fognak majd elmozdulni, a elérési hálózatoknál meg a 100 mbps ethernet a jővőbeli fejlesztések céliránya a jelenlegi ADSL és kábelnet technológiák helyett. És ez még jó ideig így is fog maradni amíg nem jönnek helyettük, olcsóbbá váló nagyobb sebességű technológiák amik majd leváltják őket. Gerincnél ez majd a 100 Gbps lesz, elérésinél meg majd a Gigabit, de az még jóval odébb lesz, majd valamikor 2010 után.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz pilóta #15 üzenetére

    Szerintem valami olyasmi lehet. Ahogy előzőleg írtam azt tudja csinálni hogy egy Cisco CRS-1-esbe raknak egy 40 Gbps-es modult WAN-nak és egy 4x10 Gbps-es Ethernet modult LAN-ra. Így kvázi van egy ''soho'' router mint amit ma is használ egy user aminek van egy WAN meg 4 Ethernet switch portja. Csak lényeges eltérés az ár mert ez nem 25-50 dollár lesz mint egy soho router hanem inkább 250-500 ezer dollár körüli eszköz. Az is lényeges különbség hogy ez nem lehet csak úgy az asztalra rakni mert légkondícionált helységben illik tartani egy ilyen carries class eszközt, és nem is 5-10 wattot fog fogyasztani, hanem pár kW alatt aligha fogja beérni.

    Az előfizető gépébe max 10 Gigabites Ethernet kártyát lehet rakni, azzal csatlakozik a CRS-1-es 4x10GE portja közül az egyikhez. Ahhoz hogy teljesen ki legyen használva legalább 4 gép kellene 10GE kártyákkal, vagy egy gépbe belepakolni 4-et és valami softwares load balacingot csinálni, de kérdés lenne olyan CPU ami ezt bírná tempóval? Nem beszélve a többi számítógép komponensről, pl. merevlemezről ami plána szűk keresztmetszet lenne.

    Teljesen értelmetlen a 40 Gbps előfizetői oldalon, nincs olyan hw és sw eszköz ami kihasználhatná. A 40 Gbps-nek a gerincen van létjogosultsága ahol ez a kapacitású link nem egy hanem sok százezer vagy akár millió ügyfél adatforgalmát is képes kiszolgálni. Pl. Tíkom több mint fél millió ADSL usere együtt csúcsidőben generál maximumra akkora forgalmat amit még egy 40 Gbps link ki tudna szolgálni.

  • shabbarulez

    őstag

    Itt vannak a képek a nagyiról és a CRS-1-esről: [link]

    Én nem vagyok hálózati szakember a kép alapján én úgy látom hogy ez egy 4 slotos Cisco CRS-1-es: [link]
    Amiben jobbról van egy Router processzor: [link]
    És mellette egy OC-768-as POS interface: [link]

    És aztán ennyi a maradék két slot üres [link], vagyis ebbe a gépbe max bejön a 40 Gbps WAN-on, de semmi további kivezetésre alkalmas kártya nincs bele rakva. Arról ne is beszéljünk hogy vajh a túloldalt mibe is lehet bedugva? Lehet az optikai kábelvég valahol az udvar sarkában lóg a semmibe, nincs is semmilyen csatlakozás semmelyik szolgáltató felé. Mert ahogy írtam korábban 40 Gbps-es kapcsolódást ma még nem igazán használnak a távközlési szolgáltatók, nem nagyon hiszem ezt volt hova rácsatlakoztatni. A cikk szerint az ember a SUNET-nél dolgozik, ami kvázi a mi magyar Hungarnetünk svéd megfelelője, az ottani egyetemi hálózat, talán annak egy közeli gépére lehet rákötve.

    De a lényeg akkor is az szerény - nem szakmai - meglátásom szerint itt max egy 40 Gbps-es WAN van, de sehol nincs a routerben olyan kártya amivel ezt akármihez is hozzá lehetne kötni, csak úgy áll magában. Mondjuk az is egy vicc hogy a kertkapu mellett csak úgy a földre ledobva áll a cucc ami legalább 250 ezer dollár értéket képvisel, ha nem többet, miközben ebben a formájában semmire nem használható. Szerintem a nagyi nincs is asszel tisztában hogy ez a kis ledobocc cucc ot az ajtó mellett földön, többer ér mint az egész háza, minden kócerájjal együtt. :)

    Netre ezt szerintem max akkor lehetne használni, ha lenne benne egy 10G-s Ethernet modul, pl. egy ilyen amiben 8 db 10GE port van: [link] Persze ez még tovább drágítaná az eszköz értékét, lehet azért spórolták ki.

    És akkor ez még mindig kevés mert a nagyi PC-jébe is kellene egy 10 gigás ethernet kártya, ami megint egy további drága kiadás, hisz egy olyan kártya is több ezer dollárba fáj.

    Vagyis a hír értékéről és komolyságáról a fenti képek szerintem minden elmondanak. Kvázi olyan ez mint az orosz tundrára, az úttalak erdőkbe Kolja bácsit meglepni egy vadiúj Ferrari Enzoval. Sokat nem ér vele mert a földúton, már ha épp van úgysem megy vele sokra.

    Esetleg ha valaki tud Cisco árlistát elérni utána nézne kb, mennyibe is fájna egy ilyen cucc pontosan a fentebb linkelt alkatrészekből összerakva? Az tudom hogy egy CRS-1 4 slotot lista ára 160 ezer dollár, gondolom ebbe a Router processzor benne van meg a software, de lehet naív vagyok és Cisco-nál azokat is külön meg kell venni. De az OC-768-as kártya ebbe biztos nincs benne az külön tétel, amit én minimum 100 ezer dollára tippelek de inkább többre. A 8 portos 10GE modult, hogy legalább lehessen is rákötni valamit hasonlóra.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shabbarulez #26 üzenetére

    Közben megtaláltam Karlstadban van SUNET végpontja az svéd egyetemi hálózatnak [link], nagy valószínűséggel közel lakhat egy ottani végponthoz a nagyi és oda csatlakozhat az eszköz, ha épp nem ér véget a kábelvég a sufni végében. :) Mindenesetre a SUNET semmivel nem modernebb mint a magyar Hungarnet hálózata, ott is max 10 Gbps-es kapcsolódások vannak az egyetemi városok között. Szóval a 40 Gbps-es háló a két végpont között teljesen értelmetlen, ha a további gerinc ennél kisebb kapacitású.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Zull #29 üzenetére

    Az ilyen minden alapot nélkülöző, túlzásokkal operáló, blikk szintű hírek amik úgy vannak becsomagolva mintha komoly hírtétékük lenne szerintem elég bosszantók. Az aki nem ért hozzá, nincs tisztiában a dolgok működésével könnyen félrevezethető, márpedig a netezők zöme ilyen.

    „Ez több mint egy bemutató. A hálózat tulajdonosaként arra próbáljuk rábeszélni az internetszolgáltatókat, hogy ruházzanak be gyorsabb hozzáférésekbe. Peter Löthberg azt akarta megmutatni, miként építhető egy nagy sebességű, nagy távolságokat áthidaló kapcsolat megfizethető áron” – mondta az esetről beszámoló The Local című lapnak Hafsteinn Jonsson, az önkormányzat hálózatokért felelős vezetője.

    Ha a fazon szerint egy 100 millió forintos user oldali eszközpark megfizethető, akkor igen messzire gurult el a gyógyszere. Egy ADSL esetén a végponti modem költség 4-5 ezer forint, kábelnet esetén max tízezer. A ma már elérhető/megfizethető optikai végpontú elérési hálózati megoldások esetén pl. PON-nal egy ONT költsége 50 ezer körül, egy aktív ethernet optikai végpont úgy duplája. És ennyiből meg lehet valósítani egy 100 Mbps végpontot, de akár a gigabitet is. Ehhez képes a 40 Gbps 100 milliós költség vonzata nem nevezehető épp lakossági kategóriának és megfizethetőnek, az egy tipikusan carries class eszköz, a gerinchálózatba való, a szerint is lett beárazva.

    Ha belegondolsz 40 Gbps esetén, az elérhető lakossági optikai megoldásokhoz képest 40 vagy 400x nagyobb végponti sebesség, a kapcsolat kialakítása 1-2 ezerszer drágább. A kapacitáshoz mérten lehet kedvező mutatónak tartani, de olyan lakossági ügyfelet nem fogsz találni aki ezt az ezerszeres felárat meg fogja fizetni csak azért hogy 40 Gbps-es netje legyen. Egy átlagos réz alapú ADSL vagy kábelnet 4 Mbps-es sebességéhez mérten ez a kapcsolódás 10 ezerszer gyorsabb, viszont 10 ezerszer drágább végponti eszköz kell a kialakításához.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz REDeath #31 üzenetére

    Na az ilyen jellegű beírások, a különböző blikk szintű, dezinformáló cikkekből származhatnak, amikből volt bőven az elmúlt évek során a magyar IT oldalakon. Meghintve némi magyar szokással, ami szerint nálunk minden rossz, a határon túl meg a kerítés is kolbászból van. Közben meg fenéket.

    A svédeknél is az ADSL a legelterjedtebb kapcsolódási forma, ahogy világszerte más országokban is. Idehaza a teljes szélessávú kapcsolatok 60%-a ADSL, pont mint a svédeknél, de világszerte a 300 millió szélessávú kapcsolódás 2/3-a szintén ADSL. Az ADSL pedig minden orszságban elméleti sávszél szerint üzemel, főleg ott ahol már igen magas értékig jutottak el a sávszélesség emelések. A technológia lehetőségei minden országban azonosak, a svédeknél sincs ''aranyból'' a rézkábel. Ott is ugyanúgy elméleti, technológia maximum értékek vannak megadva csomagsebességre, aztán hogy abból mennyit kap az ügyfél, az attól függ milyen messze lakik a központtól és egyéb vonali jellemzőktől pont mint nálunk.

    '' de most komolyan, svédekné szerintem valahol 10 megabitnél lehet a minimum , a legalapabb csomag, havi ingyenért kb...''

    A legnagyobb svéd szolgáltató a Telia oldalán ilyen ADSL csomagokat találsz:
    Upp till 24 Mbit/s 379 kr ~10 ezer Ft
    Upp till 8 Mbit/s 329 kr ~ 9 ezer Ft
    Upp till 2 Mbit/s 309 kr ~ 8 ezer Ft
    Upp till 0,25 Mbit/s 229 kr ~ 6 ezer Ft

    Upp till megfelelője az akár, vagyis pont mint a hazai csomagoknál: akár 8 Mbps, azt jelenti ha ott lax a központtól nem messze meglehet akár a 8 Mbps is, ha nem akkor kevesebb lesz.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    Az múltkor eszembe se jutott, most is csak úgy beugrott a Cisco alig egy hónapja jelentette be hogy megvolt a 900. CRS-1 értékesítést, amit az elmúlt 3 év alatt értek el. [link] A 900 darab CRS-1-ből csak a nagyobb kaiberű szolgáltatók rendelnek, hisz nekik van kellő számú előfizetőjük, ami mellett megéri ilyenbe beruházni. Idehaza a Tíkomnak van három CRS-1-ese, egy az Adatparkban és egy-egy a Victor Hugo és Horváth Mihály téri fő POP-okban. Ezzel arányaiban Mo jól is áll hisz a világszerte 300 millió szélessávú kapcsolódásból Mo. 1 millió felettivel veszi ki a részét, miközben az össz CRS-1 routerek 1/300-ad része nálunk van. Ez is jól mutatja hogy a CRS-1-es azért nem hétköznapi darab, minden szolgáltató megnézni mikor és hova vesz belőle. A svéd nagyi fészerében, a sarokba ledobva pihen ebből a 900-ból az egyik. :) Micsoda pazarlás.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    High speed granny has $250,000 of kit [link]

    Úgy tűnik 3 nappal később már a külföldi IT újságírók számára is kezd nyílvánvalóvá válni az ami számomra a már a legelső olvasás után nyílvánvaló volt. Hogy az egész cikk egy nagy hülyítés volt és semmi valóság alapja nincs. Nem lennék meglepve ha pár nap múlva az is kiderülve hogy a CRS-1-es nincs is semmihez se csatlakoztatva, csak úgy önmagában áll a nagyi sufnijának sarkában. Az WAN optikai kábelvég valahol végetér a kert sarkában és mivel nincs benne ethernet kártya se, így a PC-hez sem lehet hozzákapcsolni.

    Mondjuk a cikkíró sincs tisztában a Cisco modulok áraival, ez is látszik a cikkből, gondolom a 250 ezer dollár inkább csak tipp részükről. Az én véleményem az hogy egy rendesen összepakolt CRS-1 ami alkalmas is lenne arra amiről az eredeti cikk szól inkább kétszer annyiba kerülne.

    Mondjuk az IT újságíró ''hozzáértését'' jól jelzi a ''DOCSYS'' elírás. Gondolom súgtak neki hogy az egész cikk egy blőd marhaság, ő csak megírta, de nem igazán értette mit ír.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz tocsa #37 üzenetére

    Egy gerinchálózati eszköznek mi köze van az elérési hálózat kábeleinek vonali jellemzőihez? Amiről te írsz az az ADSL technológia működéséből fakadó korlátosság. Az ADSL meg minden országban ugyanúgy működik, nincs külön Mo-ra fejlesztett, ''direkt rosszabul működök, hogy a magyarok szívjanak'' szabvány változat. A 24 Mbps egy PR/markegint sebesség érték, a technológia maximum értéke amik maximum labor körülmények között hoz, akkor is talán csak akkor ha a telefonközpont oldali DSLAM és az előfizető oldali modem szinte egymás mellé van helyezve, ami valós körülmények között sosem fordul elő. A két oldali eszköz minél távolabb helyezkedik el egymástól és a kettőt összekötő rézkábel hossza, egyéb jellemzői változnak attól függően alakul az elérhető maximális sebesség. A távolság növekedésével rohamosan csökken a maximum érték, távolra meg már csak igen csekély sebesség érhető el: [link]

    Az ismerősöd valószínűleg igen messze lakik a telefonközpont oldali DSLAM eszköztől, ezért nála 2 Mbps a maximum amit ki lehet csiholni a drótból. Ez bárhol máshol történne a világban ugyanazt produkálná, hiába veszel ott is akár 24 Mbps-es csomagot, a fizikai törvényei a magyar határon túl is pont ugyanolyanok.

    Ha elolvasta az ismerősöd a szerződést akkor amit leírtam az abban is szerepel, le van írva hogy maximálisan azt kapod amit a vonali jellemzők biztosítanak. Ha ez 8-24 Mbps közötti sebesség tartományba esik akkor a 24MAX csomagot, ha ennél kevesebbet akkor a szolgáltató automatikusan berak abba a kisebb csomagba aminek a tól-ig maximum érték tartományába a vonalon ténylegesen elérhető maximum érték lehetővé tesz. Ez Pantel üzleti csomagok esetén az 1-2 Mbps közötti sebesség tartományú 2 Mbps-es csomagot jelenti, az általad leírt paraméterek alapján ez lehet az a szolgáltatási csomag amiről írtál. Az 24 Max csomag Pantelnál az jelenti mint bárhol máshol a technológia korlátai és a vonali jellemzők függvényében a maximum sebesség 512 kbps és 24 Mbps között bárhol lehet, attól függően amennyit a vonal bír.A 24 Mbps ha összejönne akkor is csak vonali sebesség érték lenne, nem valós letöltési sebesség érték. Az annak durván a 87%-a a többi overhead.

    Sajnos ez ilyen, az xDSL technológia így működik, ilyen ismert korlátai vanak. Ezel ugyanúgy kell szembesülnöd a világ más országaiban is nem csak nálunk.

Új hozzászólás Aktív témák