Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Zull #29 üzenetére

    Az ilyen minden alapot nélkülöző, túlzásokkal operáló, blikk szintű hírek amik úgy vannak becsomagolva mintha komoly hírtétékük lenne szerintem elég bosszantók. Az aki nem ért hozzá, nincs tisztiában a dolgok működésével könnyen félrevezethető, márpedig a netezők zöme ilyen.

    „Ez több mint egy bemutató. A hálózat tulajdonosaként arra próbáljuk rábeszélni az internetszolgáltatókat, hogy ruházzanak be gyorsabb hozzáférésekbe. Peter Löthberg azt akarta megmutatni, miként építhető egy nagy sebességű, nagy távolságokat áthidaló kapcsolat megfizethető áron” – mondta az esetről beszámoló The Local című lapnak Hafsteinn Jonsson, az önkormányzat hálózatokért felelős vezetője.

    Ha a fazon szerint egy 100 millió forintos user oldali eszközpark megfizethető, akkor igen messzire gurult el a gyógyszere. Egy ADSL esetén a végponti modem költség 4-5 ezer forint, kábelnet esetén max tízezer. A ma már elérhető/megfizethető optikai végpontú elérési hálózati megoldások esetén pl. PON-nal egy ONT költsége 50 ezer körül, egy aktív ethernet optikai végpont úgy duplája. És ennyiből meg lehet valósítani egy 100 Mbps végpontot, de akár a gigabitet is. Ehhez képes a 40 Gbps 100 milliós költség vonzata nem nevezehető épp lakossági kategóriának és megfizethetőnek, az egy tipikusan carries class eszköz, a gerinchálózatba való, a szerint is lett beárazva.

    Ha belegondolsz 40 Gbps esetén, az elérhető lakossági optikai megoldásokhoz képest 40 vagy 400x nagyobb végponti sebesség, a kapcsolat kialakítása 1-2 ezerszer drágább. A kapacitáshoz mérten lehet kedvező mutatónak tartani, de olyan lakossági ügyfelet nem fogsz találni aki ezt az ezerszeres felárat meg fogja fizetni csak azért hogy 40 Gbps-es netje legyen. Egy átlagos réz alapú ADSL vagy kábelnet 4 Mbps-es sebességéhez mérten ez a kapcsolódás 10 ezerszer gyorsabb, viszont 10 ezerszer drágább végponti eszköz kell a kialakításához.

Új hozzászólás Aktív témák