Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Panther

    HÁZIGAZDA

    válasz _calogero #9 üzenetére

    ''Legalább a duplája.''
    Ez igaz is, de azért ez még nem garantálja, hogy a jel visszaállítható lesz. Csak szükséges feltétel. Példának okáért: veszed a mintákat 40.000-el a 20.000 Hz-es sinus jelből. Véletlenül pont akkor kezded el, amikor a sinus-jel 0-nál van, nem pedig +1-ben vagy -1-ben. Ekkor a visszaállított jel egy szép konstans nulla lesz.
    A másik dolog pedig, hogy ha pont szerencsés időpontokban veszed is a mintát (+1-nél és -1-nél), a 40.000-es mintavételezés visszállításánál egy szép háromszögjelet kapsz (tfh. a mintavételezési pontok közti értékeket a két szomszédos minta alapján interpolálod), mert ugye periódusonként 2 mintád van, míg ha mondjuk 160.000-el mintavételeztél, akkor periódusonként 8 minta van, így az interpolálás már sokkal jobban közelíti az eredeti sinus-jelet.

    MOD: A bitek száma mintánként az azt mondja meg, hogy az adott mintavételi időpontban milyen pontossággal határozod meg, hogy mennyi a jel értéke. Minél több bit, annál nagyobb felbontás. 1 bittel 2 kvantálási pont van, tehát minden mintavételi időpontban vagy +1, vagy -1 lesz a minta. 8 bittel 256 a kvantálási pontok száma. Leginkább ahhoz tudom ezt hasonlítani, mint a monitoron a ''színmélység'': 1 bit = fekete-fehér, 8 bit=256-színű szürkeskála. Utóbbi azért sokkal szebb... (A színektől tekintsünk el.)
    Ergo ennek semmi köze ahhoz, hogy mekkor afrekvenciát tudsz maximálisan átvinni, ez azt határozza meg, mennyire pontosan fogja a digitális adat a mintavételi időpontokban reprezentálni az eredeti jelet.

    [Szerkesztve]

    [ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

  • Panther

    HÁZIGAZDA

    válasz LordX #16 üzenetére

    A 40.000 Hz csak példa volt, nem akartam a 44100-zal meg ilyenekkel szórakozni. Kerek számokkal könnyebb átlátni. :)
    ZOH-ban igazad van, ezért is írtam oda, hogy ''tfh...''. Ugyanis még az általan írt esetben is lenne értelme a nagyobb mintavételi frenvenciának, holott az kedvezőbb a valóságnál.
    ''Egy 20 kHz-es sávkorlátozott analóg jelet ugyanúgy ad vissza [a 48kHz-es és 192kHz-es mintavételezés].'' -- Ebben nem értünk egyet. Mondjuk egy 1Hz-es sávkorlátozott jelet akkor ugyanúgy ad vissza a 2Hz-es és a 100Hz-es mintavételezés? (Csak nem akarok már akkora számokat írni... sztem ez is megfelel példának.)

    _calogero: A hatalmas értékeknek van értelme, épp ezt modnom én is, de:
    ''a 44100Hz/16bites hang uannyi információt tartalmaz mint a 88200Hz/8bit'' -- ez igaz, de az első sokkal jobban szól, mert ''értelmesebben'' használja fel a biteket, mint a második.

    [ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

  • Panther

    HÁZIGAZDA

    válasz LordX #41 üzenetére

    De én most 1 db sima 20kHz-es sinus-jelről beszélek, azon pedig semmit nem módosít egy 20 kHz-es aluláteresztő szűrő. Max halkítja, ha nem tökéletes, de az a jelalak szempontjából invariáns.
    Ezek után is áll amit írtam, szerintem. Ha eddig nem így értelmezted, akkor olvasd el újra így, ha pedig igen, akkor nem tudom... akkor várom a válaszod az 1Hz-es példa-kérdésemre. (Oda is betehetünk egy 1Hz-es alul-szűrőt, még a mintavételezés elé.)

    [ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

  • Panther

    HÁZIGAZDA

    válasz LordX #43 üzenetére

    Műsz infóra, igen... de a szabtechet utáltam. Viszont mérés laboron volt pont egy ilyesféle dolog, aminek az eredményét az oszcillószkópon én valahogy így láttam:

    [kép]

    Na most a kék az eredeti sinus-jel, a telített vonalak a mintavételi pontokban felvett értékek, a ''pöttyös'' vonalak pedig az az alapján ZOH-val visszaállított analóg jel. 24 kHz-es szinuszt feltételezve a piros a 48kHz, a zöld a 192 kHz mintavételezésnek felel meg. Szerintem látszik, hogy a zöld visszaállított jel inkább mutatja milyen volt az eredeti, mint a piros... vagy hol tévedek?

    [Szerkesztve]

    [ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

  • Panther

    HÁZIGAZDA

    válasz Panther #44 üzenetére

    Hm, elnézést... azt hittem te még a mintavételezés elé akarod tenni azt az alulszűrőt, de most még jópárszor átolvasva amit írtál, logikusabbnak tűnik, hogy a visszaállítás után gondolod. Ez esetben viszont nem fogok veled vitatkozni, mert ha utána teszed be akkor nem tudom mi történik, így nem lennék kompetens vitapartner. :)

    MOD: Sőt, mintha még igazad is lenne így értelmezve amit írtál. Mert azt tudom, hogy pl 20 kHz-es négyszögjelre 20 kHz-es alulszűrőt ráeresztve 20 kHz-es szinuszjelet kapunk. :)
    (Bár mondjuk 5 kHz-es négyszögjelre ugyanezt a szűrőt alkalmazva már megmarad az 5 kHz és a 15 kHz is... persze az 5 kHz-es szinusz 40 kHz-es mintavételezésénél már nem négyszögjelet kapunk, hanem olyat mint amit az előbb rajzoltam zölddel, abból pedig már gőzöm sincs, hogy mi lesz az alulszűrő után... de lehet hogy jobb lenne a végeredmény, ha 8 mintavételi pont helyett 32 lenne. Viszont ezt tényleg nem tudom biztosan, csak logikusnak tűnik.)

    [Szerkesztve]

    [ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

Új hozzászólás Aktív témák