Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .tnm

    addikt

    válasz Penge_4 #2 üzenetére

    szerintem a probléma egyik forrása, és leginkább ezen kéne változtatni (és lehet ehhez már késő a 9-11-es évfolyamot megcélozni), hogy eleve kevés lány érdeklődik. magamból indulok ki, mert szerintem nem annyira egyedi a történet, de valahogy az egész infóval való ismerkedés 8-9 (vagy lehet 10) éves koromban kezdődött, mikor volt már egy-két ismerősnél valami számítógépféleség és azon irtó jó autós és lövöldözős játékok voltak. a játszás ára az volt, hogy időnként rendbe kellett rakni a rendszert (amit legtöbbször mi magunk rontottunk el, mert nem értettünk hozzá). a mai napig nagyon kevés olyan játék van, aminél a kislányok órákon át akarnának gép előtt ülni. (és közben egyre "bolondbiztosabbak" lettek a rendszerek is). Arról nem is beszélve, hogy nekünk még akkoriban (ahogy a többségnek se) ismerősi körben nem volt informatikus ismerőse, tehát csak magunkra számíthattunk. (Internet se volt...)

    Az összes olyan lány, akiről tudom, hogy érdeklődik az informatika iránt, arról tudom, hogy átlagnál sokkal többet játszik számítógépes játékokkal és úgy sejtem utóbbi volt előbb.

    Egyébként azt a pár lányt (5%? ez már így is emelkedésnek tűnik 8 évvel ezelőtthöz képest), aki beleesik abba a "hibába", hogy a infós diplomának nekiindul, azt egyetemen/fősulin viszont a tanárok és a hallgatótársak is a tenyerükön fogják hordozni.

    Egyébként biztos jót tenne az IT-nak, ha több női fejlesztő lenne. A nők kommunikációs képessége evolúció szerint átlagosan jobb és ez bizony jól jönne, mikor a laikus megrendelőnek és merev logikát tisztelő infósnak össze kéne hoznia egy épkézláb követelmény specifikációt. Arról nem is beszélve, hogy a női nemnek sem ártana, ha kicsit szervesebb része lenne a mindennapi gondolkodásának a logika. :)

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz Penge_4 #8 üzenetére

    persze nem mondtam, hogy minden gamer csaj infós lesz, mint ahogy rengeteg gamer srácból nem lesz infós, de talán az igaz, hogy kb. ugyanolyan arányban lesznek a gamer-ekből infósok mindkét nemnél, akkor mégiscsak az (az egyik) probléma, hogy 95:5 a gamer fiú:lány arány.

    egyébként, ha főnök legalább annyi érv szól amellett is, hogy két azonos tudású nő közül a Neked kevésbé tetszőt vedd fel. (például, hogy a munkatársai ne nézzenek fel 5mp-ként a képernyőből, mikor a ruháját igazgatja :) )

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz bambano #12 üzenetére

    felsőoktatásban dolgozók, vagy felsőoktatásban tanulók? nem mindegy.

    mert hacsak nem jelentősen több ffi hagyja ott menetközben a felsőoktatási intzéményét, akkor ezek a számok nem ilyen aránytalanságról tanúskodnak.

    Ez nem éppen mai, de ez alapján nem csoda, ha több a nő az oktatásban (mmint oktatói oldalon).

    Idei felvételi jelentkezések aránya itt.
    Olyasmit is találtam, hogy 45 éves korig a több a férfi, mint a nő, tehát ez még kicsit súlyosbíthat az arány értékelésén, de a 72% szerintem így is nagyon magas.

    Ezekbe az arányokba egyébként igazából azt is bele kéne számolni, hogy egy nem diplomás autószerelő jobban kereshet, mint egy ált. iskolai tanárnő, vagy óvónő és itthon a tipikus társadalmi szerepek szerint még mindig az apa a családeltartó. Azt is lehetne vizsgálni, hogy hány diplomás nő háztartásbeli (hiszen ők szereztek ugyan diplomát, de csak mutatóba van nekik és ezen lehet, hogy a felsőoktatás megdrágulása idővel azt eredményezi, hogy kevesebben fognak "hobbidiplomázni").

    Összefoglalva a nemek aránya a felsőoktatásban (hallgatói oldalon) sokkal komplexebb probléma és ráadásul a felsőoktatás folyamatos változtatgatásával még csak nem is állandó, így egyértelműen nehezen kezelhető, sőt lehet, hogy nem is akkora az egyensúlytalanság, hogy foglalkozni kéne vele. Ezzel a szemben a cikknek igaza van abban, hogy a gazdaságot most és a jövőben egyre inkább hajtó mérnöki tudományterületeken aggályos az ilyen mérvű aránytalanság. Igazából egy 1:2 arány is hatalmas előrelépés lenne. A fenti 2007-es kimutatásból az is érezhető talán, hogy amíg a tanárok nagy része nő, (míg a mérnökök nagyja férfi), addig nem is csoda, ha a mérnöki képzéseken általános elégedetlenek a gólyák reál tudományokban való jártasságával. Nagyon kevés olyan tanárnő van, aki igazán érezné/tapasztalatból tudná, hogy milyen magabiztos alaptudásra van szüksége egy későbbi mérnök(jelölt)nek.

    @#34
    Az egyének közötti szórás (azonos neműek között is) sokkal nagyobb, mint a csoportátlagok közötti különbség.

    [ Szerkesztve ]

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz Penge_4 #37 üzenetére

    őszintén kívánom, hogy életedben ne érjen nagyobb sokk :)

    [ Szerkesztve ]

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz kisfurko #40 üzenetére

    "Orvosok között sokkal több a nő, pedig legalább olyan száraz a tananyag, mint műszaki pályán."

    Jajj, ez szerintem nagyon rossz példa. A gyakorló orvos a rengeteg száraz "benyalt" anyag segítségével felismer, azonosít dolgokat és tudásából előveszi annak az ellenszerét, vagy tudja, hogy minek kéne lenni és megpróbálja azt a megfelelő eszközökkel helyreállítani. Ezzel szemben a mérnökök messze nem magolnak be annyi mindent (inkább megnézi a a leírást) és ezekből alkot valami újat (nem feltétlenül innovatívat, de semmiképp se "restaurál" egy már korábban meglévő állapotot). A "kutatóorvosok", akik új eszközöket, gyógyszereket készítenek azok meg már megint jellemzően bio-, vegyész- , vagy orvostechnikai mérnökök.

    A fentieket nehogy valaki úgy értelmezze, hogy egy orvost kevesebbre tartok egy mérnöknél!!!

    @#41

    Ebben igazad van, nem az esélyegyenlőség hiányzik szerintem se, hanem túl kevés lány érdeklődik a területek iránt, de ez szerintem nem egy evolúciós tanulság, hanem "rossz" nevelés kérdése.

    [ Szerkesztve ]

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz Mr. WolfDog #45 üzenetére

    "Mi akadályozza meg őket, hogy ilyen pályára menjenek?"

    Szerintem az a kiskorukban jellemző tévhit/értékítélet, hogy a "számítógép fiús".

    @#46

    "Szerinted eleget lehet hallani felsőoktatás előtt, hogy melyik szakma miről szól? Én, például baromira nem olyannak képzeltem el a mérnök-informatikus képzést, mint amit aztán kaptam (nem is tetszett). Nem lehet, hogy a béna tájékoztatás is tehet ezekről az arányokról?"

    Logikusan: nem, nem igazán, ha csak hibás lenne a tájékoztatás, akkor 50-50%-ban csalódnának a fiúk is és a lányok is a mérnök infón (amely megjegyzéseddel egyetértek, hogy nagy "átverés"), de be se adják annyian a jelentkezési lapjukat a szebbik nem soraiból. (És Te se azon csalódsz, hogy nem elég "fiús a képzés")

    [ Szerkesztve ]

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz kisfurko #52 üzenetére

    De nem a képzésről kialakított hibás kép okozza a szakmáról kialakult hibás képet! A képzésben sehol nincs olyan, ami miatt az ne lehetne nőknek való. Mellesleg szerintem nem is a képzésről kialakított képet kéne megváltoztatni, hanem magát a képzést, mert nem csak a hallgatóknak csalódás, hanem az iparnak is a végzett "szakember", de ez egy másik téma már nagyon.

    Továbbra s fenntartom, hogy egészen más kvalitások kellenek az orvosláshoz és a mérnökséghez. Ha nem így lenne tele lenne a világ bioinformatikussal. A mérnökök töredéknyi lexikális tudást kell, hogy elsajátítsanak, ezzel szemben rengeteg elvet és egy egészen sajátságos, precíz, sok lépést előrelátó látásmódot, egy orvosnál sokkal jellemzőbb, hogy kisérletezget, megvárja mi lesz belőle, aszerint tovább kísérletezget és mindezt a fejében lévő tudás alapján. Nem fog egy háziorvos a te betegségedre kitalálni egy egyedi gyógyszert, egy mérnök szinte mindig konkrét problémára konkrét választ alkot (a maga kis apró lego darabkáiból). Nem mondom, hogy nincs semmi hasonló a két szakmában, hiszen mindkettő erősen (természet)tudományos alapokra épít, de ha egy pár orvost megkérdeznél, ők is egyből sorolnának dolgokat, hogy miért nem olyan a szakmájuk, mint egy mérnöké. Például, mint a másik hozzászóló is kifejezte, mérnök lehet valaki teljes empátiás készségek nélkül is, csak akkor minden specifikációs hiba nagyon meg fogja bosszulni magát.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz axioma #61 üzenetére

    "Szoval ez ugy benne van a levegoben, me'g akkor is, ha nem hiszitek ugy."

    ez a mondat, azért kicsit cáfolja magát, ha sokan nem hisszük azt, hogy így lenne, akkor csak nem lehet benne a levegőben :D

    azt is meg merem kockáztatni, hogy Téged anno ezek a benyomások értek, de azért közben kicsit átalakult sok minden az infó terén idehaza. nem hiszem, hogy sokan hátast donának egy progmatos azaz mostmár proginfós lányon. azt se hiszem, hogy egy 30-40 körüli interjúztató/főnök különösebben szkeptikus lenne egy infós nővel szemben. nem mondom, hogy példanélküli: gépészkaron is volt valami nagy agy, akinek az volt a szlogenje, hogy nőből nem lesz mérnök és a maga részéről tartotta is magát hozzá, a lányok a keresztfélévben tették le a tárgyat, amikor más tartotta. de már maga az, hogy ez legendaként tud terjengeni (teljesen férfi társaságban) jelzi, hogy ez már nem "a természetes" hozzáállás.

    az infószakmáról általánosságban igaz, hogy ma liberálisabb emberekkel van tele, mint talán bármely más szakma. szerintem szakmai "ártalom" az, hogy a folyamatosan, nagy ütemben fejlődő informatika terén nem lehetnek (nagy számban) sikeresek a rigolyás, konzervatív emberek.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz axioma #63 üzenetére

    nah, de most az a csóka egy f*szkalap volt, ez szakmától független.

    a matektanárnő részéről tényleg érdekes megjegyzés, ebben benne lehet az is, hogy ő maga se akart matektanár lenni (vagy mostmár nagyon unja) és nem érti, hogy hogy szeretheti egy kislány ennyire a matekot. nálam annyira teljesen természetes volt általános és gimi alatt is, hogy a lányok jobban tanulnak, mint a fiúk és sosem éreztem különbséget a matek terén sem. ugyanennyire természetes volt az is, hogy a lányokat nem érdekelték a számítógépek és szinte soha nem volt szempont, hogy mi van a telefon belsejében, csak a kinézete legyen aranyos/divatos. (szemben azzal, hogy a fiúk között voltak, akik egész förmedvényeket hordtak, csakhogy 256 helyett 4096 színben lehessen falbontózni)

    hozzáteszem azért nekem is kicsit ijesztő, hogy valaki ennyire szeresse a matekpéldákat, ilyenkor azért bennem van az, hogy a szülők ugyanannyira erőltetik a gyerekre (akinél persze ez egybemosódik a szülői gondoskodással), amint amikor kiveszik a dömpert a kezéből, mert nem lányos játék.

    középsulis osztályfőnököm matektanár volt, asszem a (z azóta volt) férje is (vagy ő talán mérnök), lányaik sorra nyerték a matekversenyeket. viszont tuti nem lettem volna a lányai helyében, mert teljesen antiszociális volt a nő: nem rossz indulatú, nem haragos, csak az empátia teljes hiánya, nem tudta pl. hogy hogyan kell osztályfőnökit tartani, a vége az lett, hogy pszichológia teszteket töltetett ki velünk (mindenféle kommentár nélkül, soha nem tért vissza rájuk és nem is volt kötelező beadni), aztán a végén az "érettségi közelségére való tekintettel" már matekórákká avanzsáltak az osztályfőnökik. csak azért nem utáltam meg a matekot alatta, mert általánosban egy nagyon jó matektanárom volt (pedagógusként is). azért persze egyetemen sikerült megutáltatni, de az már nagyon erős offenzíva volt, nem csoda :)

    soha nem találkoztam még azzal a szakmában (bár még nem vagyok olyan régen benne), hogy valaki kevesebbet gondolt volna a nők szakmai képességeiről. abban is látom ezt, hogy kiváló humor forrás tud lenni ma már az abszurd egyáltalán nem PC nőgyűlölet. ("Csak azt nem értem miért van fénymásoló a konyhájában.")

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz axioma #66 üzenetére

    nem kritika volt és főleg nem bújtatott :) csak leírtam, hogy én eddig egy ilyen családot ismertem és azok nem voltak túl egészségesek. egyáltalán nem akartam olyan arrogáns lenni, hogy 2 kiragadott mondatból leírjam a családodat, gyerekeid nevelésének módját. azt gondoltam, amit írtam, a korábbi tapasztalatok alapján, ha ilyesmiről hallok megijedek.

    nem tartom magam etalonnak, de én úgy lettem infós, hogy a faterom magyar-német tanár végzettségű, anyukám zenetagozatos óvónő volt, én pedig (sajnos) nem beszélek németül és (ugyancsak sajnos) gyakorlatilag nem játszom egyetlen hangszeren sem. pedig a sok színes könyv és érdekes zajkeltő nekem is ott volt már születésem óta "karnyújtásnyira".

    nah, de ez tényleg nagyon off. (és őszintén mondom, nem akartam kritizálni és pláne nem bújtatottan :R )

    [ Szerkesztve ]

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

Új hozzászólás Aktív témák