Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz akosxyz #16 üzenetére

    igen, minden mondatod téves.
    centrifugális erő nem létezik, következésképp az nem ellensúlyoz semmit.
    az állítás, hogy "nincs, ami lassítsa", nem igaz. a világűr nem üres, tele van mindenféle apró szeméttel, napszéllel, és előre nem tervezhető mágneses térrel, stb.
    ha elég magasra lőtték fel, akkor a korábban megírt "előbb vagy utóbb lezuhanból" az utóbb lesz igaz.
    a 12 év az nem a lezuhanására van, hanem a műhold működésének elvárt idejére, ami jó eséllyel más okból fog tönkremenni, nem lezuhanásból, de valószínűleg tönkremegy (elfogy az üzemanyag, besülnek a giroszkópok, apránként lesodródik a pályáról, stb).

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Menotti

    aktív tag

    válasz akosxyz #16 üzenetére

    A tisztánlátás végett:
    Idézet:

    "A pályára állított műhold helyes, pályán való mozgását több erő is befolyásolja. A mesterséges égitestek mozgásával kapcsolatos problémák igen változatosak, és sok esetben igen eltérőek a klasszikus égi mechanikai feladatoktól. A legfőbb különbség az, hogy a mesterséges égitestekre többféle eltérítő erő hat. Egy Föld körüli pályán keringő mesterséges holdra a következő fő eltérítő tényezők hatnak: a Föld inhomogén, nem egyenletes tömegeloszlása, a Nap és a Hold vonzása, a légköri súrlódás és a sugárnyomás.

    A mesterséges holdak mozgásának vizsgálatakor a Föld nem tekinthető tömegpontnak. A holdak közelsége miatt figyelembe kell venni, hogy a Föld kiterjedt égitest, amelynek a sűrűségeloszlása nem gömbszimmetrikus. A legnagyobb eltérítő erők a mesterséges holdak mozgásában éppen a Föld lapultságától és tömegeloszlásának inhomogenitásaitól származnak. Ezek a legnagyobbak a közeli holdakra.
    A műholdat olyan kockában kell tartanunk, melynek egy-egy oldala 0,1°- nak, azaz kb. 75 km- nek felel meg. A helystabilizálással szembeni elvárások szerint a földről vezérelt pályakorrekciónak: 0,05° - on belül kell a műhold helyzetét tartani.

    Lényegesen nehezebb a helyzet az egy csoportot alkotó műholdak esetén, amikor ugyanabba a dobozba több műhold van (pl. ASTRAl és Hot-Bird csoport). A helyek pontos tartása csak a felvitt hajtóanyaggal működő fedélzeti hajtóművekkel lehetséges. A helystabilitás mellett a helyzetstabilizálás is lényeges. A kis földi területet besugárzó kb. 2 fokos nyalábbal működő antennákat, és ennek megfelelően a műholdat, 0,1 fok körüli pontossággú, háromtengelyes stabilizáló rendszerrel kell ellátni"

    Nyilván ezekhez energia szükséges,amit a napelemek biztosítanak,de mivel nem süti őket a nap "egész nap" ezért akkumlátorokra is szükség van...ezek müködési ideje nyilván véges
    "

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák