Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gghrtz

    őstag

    válasz dabadab #259 üzenetére

    A felsőoktatás se túl jó már. Tegnap volt tantárgyfelvétel, és örültem, hogy egyáltalán van mit felvenni... Tanulmányi ösztöndíj az elsőhöz képest 25%-ot esett úgy, hogy közben a küszöbértéket is elég durván feltornászták, hogy mettől kapható. És ez még csak pár dolog.
    A képzés is hagy maga után némi kellemetlen szájízt, pedig szinte mindenért fizetni kell már, nem is keveset (bár én "szerencsés" vagyok, nem kell büntiket fizetnem orrba-szájba)

    [ Szerkesztve ]

  • wortz

    tag

    válasz dabadab #259 üzenetére

    Nem vagyok kormánypropagandista, de munkámból fakadóan "kissé" jobban ismerem a magyar gazdaság mikro- és makrokörnyezetét, mint az átlagember.
    Ha gondolod belekezdhetünk itt egy nagyon komoly politikai/gazdasági környezet elemzésbe, de szerintem elég ha összehasonlítod a rendszerváltás óta eltelt 20 évet, meg a legutolsó 4-et. 90 után az első pár évben szétosztogatták az állami vagyonokat (privatizáció), gyorsan tönkrevágták az iparunkat, az Uniós csatlakozás kvázi feltétel (azt is kik írták alán, na kik???) volt a mezőgazdaságunk szétverése, hogy ne legyünk belső konkurencia a többi országnak. Közben az amúgy addig relatíve színvonalas felsőoktatást is felhígították, minősig kritérium nélkül, csak hogy megpróbáljunk felzárkózni az uniós átlaghoz. Azt is érdemes megnézni, hogy milyen típusú multikat támogattak a balos kormányok, és milyeneket most. Régen behívták a nagy kereskedelmi multikat, amik a külföldről behozott, olcsó, silány árúval tönkrevágták a magyar KKV szektort, a keletkezett profitot meg kivitték az országból, azt csá. Mindeközben a bankok Európa szerte unikális mértékben árasztották el a magyar lakossági és vállalkozói szektort deviza alapú hitelekkel, és az egyetlen dolog, amit az akkor kormány tett, hogy elfogadtak egy etikai kódexet, hogy "hát ez nem szép dolog". Azon kívül, hogy az összes bank magasról tett rá, más értelme nem volt. Vicc. Egyetlenegy EU-s ország nincs rajtunk kívül, akiknek az államadóssága ekkora mértéke lenne külföldi devizában. Mindeközben évtizedekig egy forintot nem költöttek az egészségügyre, a tömegközlekedésre, stb. stb. napestig lehetne mondani, hogy mi NEM volt a kedves "balos" időszak alatt.
    Ezzel szemben most leginkább a termelő multikkal szokott a kormány stratégiai szerződéseket aláríni, akik munkahelyeket teremtenek (direkt és indirekt a beszállítók által) infrastruktúrát, szaktudást (nem tesós árú feltöltői) hoznak az országa, némi profitot is itt hagynak (nyílván mikroszkopikus nagyságút, de még ez is jobb annál, mint mikor talicskával tolják KIFELÉ a pénzt, hogy populista mód fogalmazzak.)
    Most akkor a mélyebb gazdasági összefüggésekbe, mint a forint árfolyamának import/exportra (és ezáltal a külker mérlegre) gyakorolt hatására, ill. a jegybanki alapkamat és a gazdaságélénkítés kapcsolatába már nem mennék bele.

    A lényeg, itt az elmúlt 20 évben egy olyan szintű országrombolás ment végbe, ami valószínűleg gazdaságtörténelmi jelentőségű, és egy napon majd tanítani fogják. Ebből a mély gödörből nem lehet 4 év alatt kimászni.

    Abban persze egyetértek, hogy hosszú távon 20 de még inkább 50 év alatt nem alternatíva a munka alapú társadalom, főleg a nagyfokú automatizálásnak hála, de a jelenlegi, és itt a hangsúly azon van, hogy a JELENLEGI magyar társadalom kb. erre alkalmas. Ez sajnálatos, de itt a kormány megint csak "hozott anyagból" dolgozik, mint tehet ő arról, hogy 20-30-40 évvel ezelőtt egy ilyen érában szocializálódott a lakosság többsége, és hogy szegényeknek sem agykapacitásuk, sem igényük nincs másra.
    Nyilván a jövő generációját majd máshogy kell szocializálni, és igen a tudás alapú társadalmaké a jövő (már ha az emberiség egyáltalán túléli az elkövetkező 50-100 évet), viszont a jelenlegi magyar realitás az, hogy egy rommá gatyásított országban élünk, ahol kvázi a "munka alapú társadalom" az egyetlen produktív dolog, amit ki lehet hozni jelenleg. A másik lehetőség, hogy "Lólé Balambár" továbbra is nézi a "lólikasáút" és várja a munkanélküli segélyt. Arról meg tudjuk, hogy hova vezet.
    Majd ha eljön az az idő, hogy már nem a gazdasági összeomlás szélén áll az ország, akkor lehet tolni a pénzt sok olyan helyre, ahova eddig nem jutott, csak ott sem úgy kell, ahogy eddig ment. Gyakorlatilag ebben az országban mindent a nulláról kell(lene) újra építeni, olyan mély (gazdasági és politikai) válságba taszított minket a korábbi politikai elit.
    Ami jelenleg zajlik az kvázi a tűzoltás, és egyébiránt nem kevés sikerrel csinálják. Meg kellene nézni, hogy Görögország meddig jutott az elmúlt 4 évben, gyakorlatilag sehova, pedig ott már alapból jóval magasabb volt az életszínvonal, mint Mo.-n, mikor beütött ez a mesterségesen generált 2009-es válság.
    Egyéb iránt igen, nagyon nem hibátlan a kormány, én is jobban örülnék neki, ha a Felcsuti stadion helyet mondjuk egy új kórház épült volna, de ami most folyik, minden korrupcióval, nagyképűséggel, álszentséggel együtt is nagyságrendileg jobb az országnak, mint ami eddig ment itt.
    Kicsit talán mélyebben kéne ismerni a világ politikai és gazdasági realitást, mielőtt 2 híradóra, meg egy heti-hetesre alapozva megmondjuk a tutit.

    Szerk: na még csak annyit, hogy egy a kor szellemét nem értő MS vezér hagymázos lázálma miatt csődbe ment Nokia miatt is a kormányt hibáztatni, rá mutogatni kicsit erős. Egy nagy multi elment, majd jön másik, mert az EU-ban kb sereghajtók vagyunk a munkabér tekintetében, és erről sem a mostani kormány tehet ugye...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés