Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz bteebi #31 üzenetére

    Egyetértek. A 8GB/sec most sincs kihasználva jórészt, csak ha nagy fájlokkal dolgozik valaki, akkor tudja magát kifutni az NVMe-s SSD. Áltag felhasználásnál (boot, programok betöltődése) már nem a háttértár a szűk keresztmetszet, egy SATA2-es SSD sem tudja kifutni magát, mert várnia kell a procira, míg az feldolgozza az adatokat, meg kéri a következő beolvasott adatot. A 8GB/sec az már tényleg majdnem RAM-sebesség, annál tovább nem nagyon van hová fejlődni, főleg nem a konzumer szegmensben (legfeljebb szervernél adatbázisok, virtuális gépek alá, meg videókat vágni).

    Emiatt még egy darabig a SATA3 500MB/sec-es sebessége is elég lesz sok mindenre, átlag felhasználásnál nem mondod meg sebességérzetre, hogy SATA3-as vagy NVMe-s SSD van-e a gépben.

  • Frawly

    veterán

    válasz #72042496 #36 üzenetére

    Akkor mérd le, mert mi máshogy tapasztaltuk többen az SSD-topikban. Egyébként nem te vagy az első, aki nem akarja elhinni. Senki nem mondta, hogy az NVMe nem lenne gyorsabb, hanem azt, hogy nem tudja magát kifutni OS, programok betöltődésénél, átlag felhasználáskor pedig csak ez fontos. Nagy fájloknál meg benchmarkokban gyorsabb, mert ott ki tudja futni a sebességfölényét. Átlag felhasználásánál viszont az OS-ek, meg a felhasználói programok és játékok 99%-a kisebb fájlokkal dolgozik, és nem lesz gyorsabb az NVMe mint egy SATA3-as SSD.

    Cserében a SATA3-as kétszer olyan olcsó (ugyanazért az árért kb. dupla tárhelyet kapsz), nem melegedik, nem throttlingol, nem kell neki speciális driver, nincsenek vele bootproblémák egyes lapokban, később is simán használható külső drive-nak egyfajta nagyon gyors pendrive-ként (párszáz forintos SATA-USB átalakítóval), könnyen áttehető régebbi gépekbe is, ha az ember kinövi. NVMe annak javasolt, aki nem átlag felhasználó, hanem egész nap videót vág meg nagy virtuális lemezképekkel zsonglőrködik, és a hasonlók, egyébként csak pocsékolás és pénzkidobás, meg csak benchmarkokban lehet vele villogni.

  • Frawly

    veterán

    válasz #72042496 #38 üzenetére

    Pont nemrég tárgyaltuk ki a témát egy másik topikban. Egy csomó teszten alig hoznak ki különbséget az NVMe és SATA között. Max. 1-2 mp.-es különbségek vannak bootidőben, de egyes programoknál a különbség lemegy néhány tized másodpercre. Pont ugyanez a helyzet, ha SSD helyett RAM drive-ról futnak a dolgok, az még az NVMe-nél is gyorsabb papíron, a gyakorlatban viszont töltési időkben nem ad pluszt, emiatt felesleges sebességbajnok SSD-t vennie a legtöbb embernek.

    Ez amiatt van, mert egy szinten túl nem a lemezműveletek ideje a szűk keresztmetszet, egy kritikus szinten felül a CPU lesz újra bottleneck, míg feldolgozza a kapott adatokat, és készen áll a következő beolvasott adattömeg feldolgozására, addig meg a gyors tár várakozik, és nem tudja kifutni azt a sebességet, amit CPU-ra várakozás nélkül szekvenciálisan tudna menni.

    Ezen a videón is látszik, hogy pl. játékok alatt max. ilyen 200-300 MB/sec-cel olvas a leggyorsabb meghajtó is, nem tudja magát kifutni.

  • Frawly

    veterán

    válasz pusszycat #41 üzenetére

    Azok is csak akkor, ha épp olyan dologról van szó, ami jól párhuzamosítható.

Új hozzászólás Aktív témák