Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fateless

    veterán

    válasz Giovan! #471 üzenetére

    Nem is vélem egyenértékűnek a kettőt. Sokkal inkább gondolom, hogy egyikből építkezik a másik. Látták a kínaiak, milyen jól működik az amerikai rendszer a bankszektorban (híres - azaz hírhedt - az amerikai banki hitelrendszer, és a költéseid mértéke, valamint tíusa alapján határozzák meg azt is, hogy mekkora kamatra vagy jogosult - csak egy példa az egészből), és ők is létrehoztak egy ilyen besorolást, de brutálisan tágan értelmezve. A jól teljesítőknek előnyt jelent az amerikai bankrendszerben is, és a kínai totalitárus megfigyelőrendszerben is a gépezet, ebben van egyezőség pl. Amerikában is több területen lemondanak az egyéni szabadságjogokról más előnyökért cserébe (akár még olyan dolgokról is beszélhetünk, hogy egyes lakókörnyezetbe költözve azt is vállaod, milyen fajta függönyök lehetnek fent, hogyan viseled gondját a házad környezetének). Az is tökéletesen nyilván van tartva, hogy azon a környéken, ahol élsz, milyen kereseti háttérrel rendelkező emberk élnek, sőt, ez statisztikai kimutatásban az oda költözni tervezők számára is elérhető (nem egyénenként, összesítve).
    Ezt az amerikai módszert leste el Kína, és "tökéletesítette" (a saját szemszögéből persze), majd kezdte el használni.
    Én is úgy gondolom, hogy át fogják venni mások is ezt a vázat, és még tovább csiszolják, azaz pl a Minority Report-féle koncepció egy idő után már nem csak koncepció lesz, hanem valóság, aminek a részelemei már most rendelkezésre állnak. Amint a bennelevő emberek kaphatnak valami ellenértéket (szolgáltatás szintjén) ezért, meg is fogják lépni a összehangolást. Hogy ez a szolgáltatás üzleti lesz-e, vagy épp a biztonság lesz az, amit kapnak, nem tudni, de nincs kétségem afelől, hogy hasonló rendszer lesz az Államokban is max 20 éven belül, csak kicsit tovább "turbósítva".
    Azt viszont még nem tudom megmondani, hogy ez inkább jót, vagy inkább rosszat tesz az embereknek. Az emberiségnek véleméynem szerint mindenképp az utóbbi, de az egyéneknek azért lesz belőle hozadékuk.

    De azért Kínában sem az a fajta szigor van már, mint volt 30 éve. Meg a másik oldalról nézve, Amerikában sem az a szabadság uralkodik már, mint amiről elhíresült. Mindenesetre ha választanom kellene, garantáltan nem Kínát választanám (hanem Kanadát ;) )

    "A HELYESEN alkalmazott bölcsesség a hasznos" Prédikátor könyve 10:10

Új hozzászólás Aktív témák