Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MaUser

    addikt

    válasz MaUser #30 üzenetére

    Akit esetleg érdekel, most keresgélve Edimax-ot találtam iponnál 8eFt-ért, ami már közel emészthető: [link]

    [ Szerkesztve ]

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz MaUser #57 üzenetére

    4-5eFt-os repeater-t hetente resetelheted

    nem igaz, és ez nem a szomszéd kislányának tapasztalata hanem a sajátom.

    - ronda

    kinek mi tetszik

    - hely kell a routernek, a tápjánák és az antennának

    cserébe van rendes antennája, cserélhető, rá lehet tenni olyat amivel a kert végében is van net
    (szintén saját tapasztalat) és adott esetben a szekrény tetején a kutyát nem zavarja (lásd még ronda)

    - wps miatt, a konnektorosak egy gombnyomással mennek jó esetben

    az enyém meg 5 kattintással. Megyek felkötni magam, ez olyan kibírhatatlan.

    - nem tudod elrejteni, még a konnektoros beleolvad a környezetében

    Nálunk még mindig van szekrény aminek van teteje, ha rejteni szeretném..

    Egyébként ez szerinted ronda, elrejthetetlen, csunyaantennás?

    3700Ft

    - nagyobb "footprint" környezetszennyezésileg és terjedelemben

    lásd egyel fentebbi kép.

    - nem tudod szépen elrendezni, ami meg design-os, az rohadt drága

    lásd egyel fentebbi kép.

    [ Szerkesztve ]

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz MaUser #60 üzenetére

    Egy azaz egy tp-link/tenda/stb-s sem láttam elmenni egy hétnél tovább,

    Nekem 4 tplink van saját és családi használatban (542g, 741, 743, 841) és egyiket se kell ujrainditgatni. Az 542-öt kellett egy időben, amikor lerohadóban volt a matávos adsl modemem, modemcsere után megszünt a gond.

    A többi ízlés kérdése. 60éves informatikai analfabéta meg se ilyen se olyan extendert nem fog beépiteni a rendszerbe, max szól a fiának/unokájának/szerviznek hogy csináljanak netet a hálóba is.

  • dabadab

    titán

    válasz MaUser #60 üzenetére

    "Egy azaz egy tp-link/tenda/stb-s sem láttam elmenni egy hétnél tovább"

    Egy TP-Link WA701N teljesit nalunk szolgalatot ket es fel eve, meg soha, semmi baj nem volt vele, megy folyamatosan.

    (#62) atike: talalkoztam olyan US Robotics routerrel, ami par hetente eldobta magat es rebootolni kellett.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz MaUser #64 üzenetére

    Hálózat mennyire stabil nálatok?

    szünetmentesen van 4-ből 3, a 4.nél meg nem szokik áramszünet lenni.

    esetleg azért van olyan sok találat ujrainditásra és resetre, mert azok irnak akiknek problémájuk van, akiknek meg nincs azok nem irnak be egy "nincsujrainditás - nincsreset" párost csak a keresők statisztikájának javítása céljából?

    Másrészt ha nem csak a találatot nézed hanem hogy miről van szó, jelentős számban firmfrissitési leirások meg ilyen sima technikai leirások.

    [ Szerkesztve ]

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz MaUser #77 üzenetére

    nem sokkal fentebb az volt az extrém senkisehallottilyetannyiragááááz, hogy irni mertem, van aki kikapcsolja a routert használaton kivül, erre kiderül, hogy mindenki időkapcsolón tartja :) imádom a forumokat :)

    "Lehet valakinél csak két havonta adta fel a harcot a gyári firmware, de az sem kellemes"

    Itt jelezném ismét, hogy az én ocskaságaim pl továbbra se igénylik az ujrainditást akkor is ha neked ez a fixa ideád és a linkelt fórumban pont a nemgyáriszoftveres hozzászólásokban találta meg a kereső nagytételben a reset és ujrainditás szavakat.

  • dchard

    veterán

    válasz MaUser #77 üzenetére

    "Erősebb antenna a gyakorlatban nem sokat ér, mert a másik oldalon a tablet/telefon antennája ugyanolyan vacak marad."

    Pontosan annyival lesz erősebb a vételi oldalon vett jel, mint amennyivel nagyobb az antenna nyeresége. Tehát ha 3dB-vel nagyobb antennát rakunk fel 3dB-vel lesz erősebb a vételi oldalon a vett jel ugyanazzal a vételi antennával is. Ugyanez a fordítva is igaz. Szóval ezt benézted.

    tajcsi:

    A probléma az, hogy sokszor nem is a vett jel erősségével van a gond, hanem azzal, hogy a rengeteg és szarul beállított konkurens wifi miatt nagy az interferencia (zaj). Ilyen esetben a pár dB-vel nagyobb nyereségű antenna nem sokat segít. Az érzékelhető javuláshoz mindenkinek ésszel kellene használnia ezt a közös erőforrást.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz MaUser #82 üzenetére

    kb. 90% a nem gyárit próbálja belőni, a maradék meg a gyárira panaszkodik.

    most te magad irtad le, hogy a nemgyári fw-ről irnak elsöprő többségben, ezzel mit akartál bizonyítani?

    Valszeg te vagy nagyon szerencsés

    meg azok akik rajtam kivül szintén nem találkoznak problémával, csak nem mennek fórumokra erről a problémanemészlelésről csevegni.

    Próbálok képszerű lenni. Ha rákeresel a gugliban az impotencia szóra, lesz közel 10milla találat. Ha rákeresel a "nem vagyok impotens" kifejezésre, akkor lesz 40ezer találat.

    Ebből a te elemzési módszered alapján le lehet vonni azt a következtetést, hogy az emberek általában impotensek, aki nem az a nagyon szerencsés kivétel.

    Nem tudok neked évtizedes uptimeot irni, egyrészt 1 hónapja lakok itt, másrész a mult héten routert cseréltem, az öregecskedő 542-t nem szerette a 100$-os kinaitab

    megnéztem faterék routerét, az 24 napon van, ehhez hozzátartozik, hogy 24 napja volt egy félnapos áramszünet amit nem birt ki a szünetmentes. Előtte kb fél évet ment nonstop, szünetmentesen, áramszünet nélkül és nem azért "csak" ennyit mert szar, hanem azért mert akkor vettem.

    [ Szerkesztve ]

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz MaUser #95 üzenetére

    csak hülyeséget ne terjesszünk már, hogy ezek éveket elmennek

    csak hülyeséget ne terjesszünk már, hogy ezeket hetente ujra kell inditani

    Gondolom ráadásul ADSL a net

    Rosszul gondod, kábeles. A pesti gépen meg fene tudja hány hónapja megy digi-lanon, majd ha arra járok megnézem.

    [ Szerkesztve ]

  • dchard

    veterán

    válasz MaUser #82 üzenetére

    "Elméletben nagyon szép, csak ba@hatom a routeren az antennát, ha a telefon gyenge jelét elnyomja más, a routerrel ép kommunikáló egység. Ezért nem ér semmit önmagában a csere. BME-n nektek is elmondták talán miért nem elég CB rádiónál az egyik antennát cserélni, nem. Elméletben remek, gyakorlatban nem."

    Na álljunk meg. Te azt állítottad, hogy semmi értelme az adó oldali antenna cseréjének mert ugyanúgy szar marad, mire én elmondtam, hogy az adó oldali antenna cseréjével pontosan a két antenna közötti nyereség különbséggel lesz több a vevő oldalon mérhető jel. Ennek semmi köze a zajhoz, mert:

    1. Attól még nem lesz több vagy kevesebb zaj, hogy az adó oldali antennát nagyobbra cseréltük,
    2. viszont a meglévő zajból a nyereségkülönbség mértékével "kiemeltük" a saját jelünket.

    Az, hogy a wifi meg úgy általában minden modern rádiós rendszer full duplex, és a kommunikáció megfelelő működéséhez mindkét iránynak mennie kell egy másik kérdés, de attól még igaz marad, hogy az adó oldali antenna cseréjével a vevő oldalon nagyobb lesz a mérhető jelszint. És ha a szutyok telefonnak vagy táblának pont a vételi oldala gyenge (láttam ilyet) akkor ez a csere pont segíthet.

    A CB-s példád meg szintén ezt igazolja: ha csak az egyiket cseréled akkor csak az egyik irány fog jobban működni: például te hallod a másikat de ő téged nem. Hogy ettől javult-e a rendszer? ha az volt az alap felállás hogy senki nem hallja a másikat akkor igen.

    Ennyit arról, hogy kinek mit mondtak el a BME-n...

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • And

    veterán

    válasz MaUser #98 üzenetére

    "Ezért írom, hogy elmélet vs. gyakorlat. Kicseréltem routeren +8db-s antennára, jelerősség marad ugyanannyi."
    Ennek más oka kell, hogy legyen, mint az elmélet - gyakorlat kérdésköre. Egy nagyobb nyereségű antenna ugyanis pontosan azt kellett volna eredményezze, mint amire számítottál. A lehetséges okok:
    - Beltéri visszaverődés okozta térerő ingadozás: több forrása is lehet, elég az AP vagy a kliens enyhe elmozdulása (itt ugye a hullámhossz miatt már centiméterek is számítanak, főleg akkor, ha a rendszerben nincs antenna diversity), és máris más jelszintet kapsz. Beltéren éppen ezért amúgy is nehéz stabil (és ezért jól kiértékelhető) jelszintet mérni.
    - Diversity-képes eszközön csak az egyik antennát cseréljük, de a másikról érkező jel is értékelhető marad, ezért nincs antennaváltás.
    - Jelszint 'mérése': sokszor elfelejtjük, hogy a wifi eszközök nem mérőműszerek. Hiába ír ki az eszköz saját szoftvere (vagy egy külső alkalmazás, pl. az inSSID-er) értelmezhető jelszintet, dBm-et, ezt nem igazán lehet pontos mérési eredményként felfogni. Igen erősen sacc / kábé érték lesz. Nem véletlenül kerül egy normális műszer, analizátor ebben a frekvenciatartományban az átlagos felhasználó számára csillagászati összegbe.
    - Antenna kamu névleges nyeresége: a Vatera, eBay, hardverapró meg a többi hirdetési oldal telis-tele van valótlan nyereségadatokkal specifikált 20-40 cm-es kör- ("16..20 dBi") és irányított sugárzókkal.
    Próbáltam anno egy okos firmware-rel (ami dBm-ben indikál vételi szintet) felvértezett távoli routerrel jelet 'mérni', hát nem sok köze volt a mutatott jelszint változásának a névleges teljesítmény változtatásához (pedig azt tényleg elég széles tartományban lehet birizgálni), se a - garantáltan - nagyobb nyereségű antennához. Ezért elég vicces látni, mikor pár dBi-s nyereségbeli különbséget a felhasználók ilyen inSSIDer meg Network Stumbler által visszajelzett térerősség-különbségből próbálnak meg levezetni (ez persze alapvetően nem a szoftver hibája, az a klienstől kapott 'mérési eredményekkel' dolgozik).

  • dchard

    veterán

    válasz MaUser #98 üzenetére

    Semmi köze ennek az elmélethez vagy a gyakorlathoz, hacsak nem annyiban mégis, hogy gyakorlatilag mérési hibát vétettél.

    Például azzal indul a dolog, hogy a régi antennádnak is volt nyeresége, jellemzően 3-5dB, Namost ha te az 5dB-s antennát 8-asra cseréled eleve csak 3dB javulást kellett hogy lássál, az meg olyan "pici", hogy egyrészt a kártyák mérőszoftverének a pontossága ami eleve csalhat 1-2dB-t már detektálhatatlanná teszi a különbséget. And már leírta a legtöbb hibaforrást, de még annyit megkérdeznék, hogy a modulációs indexet megnézted előtte/utána? Gyanítom azt sem tudod mi az. Szóval amit te mérésnek nevezel az finoman szólva is hagy maga után kíváni valót.

    Nem pontosan értem, hogy a BME-s példád mire akart magyarázat lenni: ha oda jártál az szegénységi bizonyítvány hiszen jól láthatóan nem érted a rádiós rendszerek működését, ha meg nem jártál oda, akkor meg rádférne.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • And

    veterán

    válasz MaUser #101 üzenetére

    Aha, és akkor ebből a "mérésből" az következik, hogy neked olyan antennát sikerült kifognod, amely fittyet hány a fizikára, és az egyik állomásra szerelve nem okoz semmilyen (se vételi térerősségbeli, se az EIRP növekedése miatt a 'túloldalon' vételi jelszintbeli) változást? Vagy éppen adáskor nem ugyanakkora a nyeresége, mint vételkor? Mégis, nem gyanús ez egy kicsit? Ha egy tisztességes mérés során (ami nem wifi-eszközökkel képzelhető el) az antennára specifikált nyereséget szépen letisztázzák, akkor az 'benne van' az antennában, méghozzá vétel-adás iránytól függetlenül. Ha ezt mi felhasználói szinten nem tapasztaljuk, akkor annak alapjában (az X-aktás eseteket leszámítva) két oka lehet. Az egyik az, hogy az a nyereség valójában nincsen meg abban az antennában, és ez nem feltétlenül 'hamisítás', hanem egyéb műszaki probléma következménye: pl. hibás kábelezés, belső érintkezési probléma a csatlakozóban, kábelen, vagy az antenna házán belül. De lehet ennél banálisabb oka is, mint az, hogy erős visszaverődésektől terhelt beltéren próbáltunk 'mérni', vagy egyszerűen nem vagyunk az irányított antenna fő sugárzási irányában, netán a két oldal lineáris polarizációja eltérő. A másik alap ok az, hogy a 'méréssel' nem stimmel valami. Harmadik út egyszerűen nincs. A 'méréshez': egy távoli kliensem teljesítményét most próbaképp - milliwattban értve - az 1/70-ed részére (azaz: 18,5 dB-lel) csökkentettem, de a nálam visszajelzett térerő mindössze 7-8 dBm-mel csökkent. A hiba simán több, mint 10dB, és ehhez persze az is hozzátartozik, hogy az adóteljesítményt is pont olyan 'sebészeti pontossággal' lehet vezérelni egy kommersz eszközön, mint amilyen 'pontos' a vételi térerő visszamérése.

  • And

    veterán

    válasz MaUser #106 üzenetére

    Abban azért megállapodhatunk, hogy az antennák nyereségét úgy mérik ki, hogy lehetőleg más hatások (többutas terjedés, visszaverődés) ne befolyásolják az eredményt. Az antenna nyeresége erről szól, és nem arról az esetről, hogy de mi van akkor, ha az adott környezet visszaverődésekkel terhelt. Ezt szépen ki kell zárni méréskor, különben semmit nem ér az egész. Az is belátható, hogy az általad vázolt "ha egyik helyre teszem a nagyobb antennát, akkor a gyakorlatban nem ér semmit, csak a másik / kliens oldalon, ergo nem is számít, hogy az előbbi helyen megnöveljük a nyereséget" eset nem teljesen ekvivalens azzal, hogy a javulás azért nem jelentkezett, mert éppen rosszak voltak a körülmények.
    A CB-s példád is sántít, mert - saját tapasztalatból - már akkor is igen jelentősen megugrik az átlagos hatótáv, ha csak az egyik oldalra szerelünk bika tetőantennát, és a másik kézi állomáson egy gagyi tekercs- vagy teleszkópantenna van. Ugyanez PMR-rel, ami ugyan nem mikrohullám, mint a wifi, de legalább UHF: egyszer csináltam egy 6-elemes yagit erre a sávra, és egy ismerőssel (aki PMR-t használt a munkájához) kíváncsiságból kipróbáltuk. Ő a saját 'nyúlfarknyi' antennás rádiójával beült a kocsiba, és elhajtott az egyik irányba. Én meg maradtam ahol voltam, meglehetősen rossz terepviszonyok között, az utca szintjén, egy lakótelep, vagyis sokemeletes panelházak takarásában, kezemben a yagival. A kolléga néha megállt, kiszállt az autóból és megpróbált hívni: nagyon csodálkozott, hogy ilyen takarásban még kilométerekre is működött a kapcsolat. Mikor visszajött, azt mondta, hogy ezt nem gondolta volna, mert ilyen körülmények között azok a rádiók már 2-300 méteren túl is használhatatlannak szoktak bizonyulni.
    "A tablet/telefon 1cm^2-es, negyedhullámú, nyákra nyomott antennája miatt lakásban meg vagy lőve sokszor és hiába raksz fel nagyobb antennát a routerre az nem segít, mert nem az a fő gondod."
    Szinte minden alkalommal igyekszem lehűteni a - gyakran túlzott - várakozásokat (néha egyenesen csodavárást), ami a routerek beltéri körsugárzójának (vagy akár sugárzóinak) cseréjét illeti. Ennek az egyik legfontosabb oka a már említett durván túlzó, valótlan nyereségadatok, amelyekkel a legtöbb filléres körsugárzót hirdetik. Azt is le szoktam írni, hogy mint annyi más területen, itt sincs egységes recept, mivel nincs két egyforma környezet, ház és két egyforma kliens sem. De tény, hogy csere után egyesek mégis hihetetlen javulásról számolnak be, ami érzésre már olyan mértékű, hogy még a kamu nyereségadatból sem nagyon következne, nemhogy a valós nyereség-javulásból, ami jó esetben ezekkel a rövid vacakokkal legfeljebb 5..6 dB lehet.

  • dchard

    veterán

    válasz MaUser #108 üzenetére

    WIFI-nél 3 féleképpen lehet javulást elérni:

    1. Spatial streamek növelésével: eddigi tapasztalatok alapján ez hozza a legnagyobb valóban mérhető javulást, persze tabletekben, telefonokban elég ritka a 2 vagy 3 csatornás vételi oldal. laposokban is inkább csak az újakban.

    2. A hálózat tervezésével: családi házban a lépcsőfeljáróba telepített router kényelmesen átlát mindkét emeletre, nem kell átküzdenie magát vasalt födémen, nem kell hozzá repeater meg 12dBi-s körsugárzó, lesz normális lefedettség. Vagy ha ez nem megy, akkor router + ap összedrótozva külön frekin.

    3. Teljesítményszabályozás. Látni kell, hogy amit most csinálunk az csak rövid ideig fog működni: a fullra tolt routerek ilyen 12dB.s vackokkal csak kárt csinálnak, elszennyezik a teljese sávot. A 2. pontban leírtakkal egyrészt nincs rájuk szükség, másrészt a router minnél inkább az épület/lakás magjában van, annál kevesebb interferit csinálunk másoknak.

    Többször leírtam már, hogy a 2,4 és 5gigás sávok nyitott része közös tulajdon, senkinek nincs joga azokat a törvényben meghatározottnál jobban használnia aránytalanul nagy kárt okozva ezzel másoknak. Márpedig az ostoba repeaterezéssel, meg 12dB-s körsugárzókkal, meg az össze-vissza lerakott routerekkel, AP-kel pontosan ez a helyzet.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák