Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vesa

    veterán

    az ágazatnak önkéntes megállapodások révén együtt kell működnie és meg kell osztania a tapasztalatokat

    Aha...Akkor most önkéntes, vagy kényszer?

    És ezt mégis hogyan gondolták? Egy nagyobb vállalkozás saját költségén kifejleszt egy hatékony automatizált felderítési rendszert, majd azt ingyen megosztja a kkv szektor bármely tagjával, aki bejelentkezik érte?
    Az EU egyszerűen képtelen lépést tartani a technológiai folyamatokkal és egyre több kapkodva és hozzá nem értve összeollózott baromságot hord össze.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz kenwood #11 üzenetére

    Ezek szerint ha rajtad múlna, akkor összeomlana a világ...:-)

    Nem a versennyel van probléma, hanem a pénzzel. A verseny ösztönzőleg hat a fejlesztésekre is. De amíg valaki -magán- pénzt áldoz egy fejlesztésre, addig nem várható el, hogy azt ingyen megossza bárkivel, hogy aztán más csináljon belőle profitot, hasznot, vagy gazdagodjon meg rajta. Erről szól az iparjogvédelem teljesen jogosan!

    Azonban az általad leírt rendszer részben ma is működik, pl. az államilag finanszírozott kutatások jelentős része publikus! De ezekre a pénzt egy nemzet dobja össze adók révén. A SpaceX is masszívan épít azokra a kutatási eredményekre, melyeket a NASA produkált évtizedeken keresztül és melyek szabadon hozzáférhetőek egy amerikai cég számára is.

    Vagyis, mielőtt emberiség elleni bűncselekménynek minősíted, meg kéne alkotnod egy teljesen új gazdasági rendszert, mely nem a pénzen alapul. Én támogatnám ha értelmes és működőképes lenne, de egyelőre nem tudok róla, hogy létezne ilyen vagy bárki megcsinálta volna már.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz t72killer #20 üzenetére

    Igazából én ezt egyáltalán nem látom problémának. Az audio/vizuális művek esetén a megjelensékori vásárlással -ezt mindenképpen védenie kell a jognak- letudjuk a dolgot azzal, hogy megnézzük moziban, megvesszük DVD-n vagy letöltjük egy online store-ból. 20 év múlva már ki a fenét érdekel egy mai sláger?
    Üzleti céllal meg a jogtól függetlenül, egyébként sem etikus felhasználni mások szellemi tulajdonát képező műveket.

    "A sztárok az első 10 évben épp eléggé megszedték magukat"

    Ott a hiba az érvelésben, hogy leszűkíted a kört a világsztárokra. Azért nem feltétlen szedik meg magukat a szerzők, országonként is erősen eltérő a helyzet, pl. egy magyar szerző nem igazán tudja megszedni magát jogdíjakból. Sőt, a könnyűzenében manapság legtöbb esetben az előadó nem egyenlő a szerzővel, és miközben az előadó -akit látsz és akivel azonosítod a művet-, ezer más bevételre is szert tesz -koncertek, szponzorok stb.-, addig a tényleges szerzőnek szinte kizárólag a jogdíjbevétele marad meg.
    A jognak pedig minden szerzőt védenie kell, nem lehet aszerint külnbséget tenni, hogy a magát valóban hülyére kereső világsztár szerzeményét csak 10évig védjük mert ő már megszedte magát, az indiai csórót meg 100évig, mert neki a napi betevőre is alig futja a jogdíjból.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz t72killer #23 üzenetére

    A jogdíjat soha nem kapja a kiadó, az kizárólag a szerzőt illeti meg! A kiadók egyéb bevételekből részesednek, elsősorban a fizikai vagy újabban digitális értékesítésekből. De a kiadókkal sem kötelező szerződni, a szerző saját döntése, hogy a kiadó által felkínált akármikért cserébe -pl. terjesztés, finanszírozás, reklám stb.-, hajlandó-e részesedést fizetni a kiadónak. Tehát ez a szerző döntése! A kiadó ilyenkor a felhasználási jogot szerzi meg adott művekre, ami annyit jelent, hogy kizárólag ő jelentetheti meg vagy értékesítheti harmadik fél számára ezeket. Szerzői jogot senki, semmilyen jogcímen nem szerezhet vagy bitorolhat el a szerzőtől.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz t72killer #25 üzenetére

    Külön kell kezelni a saját szerzeményeid utáni jogdjíkifizetéseket, és külön kell kezelni azt a díjat, ami az adathordozók árába be van építve.

    Előbbi esetén jogosult vagy jogdíjra, amennyiben szerzőként képviseltetve vagy valamilyen szerzői jogvédő hivatalnál és a szerzeményeid annak szabályai szerint lejelentésre kerültek a rendszerben, valamint ezek a szerzemények megjelentetésre kerültek (a jog akkor is védi a szerzeményt, ha nem jelentetted meg sehol, de azt igazolni kell tudni, hogy a szerzemény a tiéd és a jogvédelmet így nyilván magadnak kell ellátni).
    A jogvédő hivataloktól egy eléggé bonyolult mechanizmus alapján osztódik vissza a pénz, ez országonként és képveseletenként is változik.

    Az adathordozó árába épített jogdíj más tészta, ennek jogossága sok esetben vitatható (ha nem írsz rá szerzői joggal védett anyagot pl.). Nem mindenhol van így, sok országban nem így működik a rendszer, máshol viszont szintén ezt alkalmazzák. Oka a másolások miatt keletkező bevételkiesések kompenzálása a szerzők felé.

    De ennél jobban lehet nem kéne már szét OFF-olni a topikot ezzel.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz bambano #28 üzenetére

    Nem hiszek semmit, csak leírtam, hogyan és miért működik így a jogvédelem. Lehet vitatni természetesen -én sem értek egyet minden elemével-, de nem nekem kell bizonygatnod, hanem a döntéshozóknak.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz bambano #40 üzenetére

    A hazai hírforrások finoman szólva sem festenek teljesen reális képet a világról. Idióta csoportok pedig mindenhol vannak, itthon is.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz bambano #60 üzenetére

    "szóval maradjunk annyiban, hogy az előző osztrák kormány is hazudozott politikai céllal."

    Mondj egy kormányt, aki nem hazudik politikai céllal?
    Sok ponton egyetértek az érveléseddel, de igazmondásra/hazudozásra hivatkozni egy politikus esetén kissé naív szerintem. Mindegyik a hatalmát igyekszik megtartani illetve erőteljes lobby érdekeknek megfelelni, és ennek érdekében bármikor lehazudni a csillagokat az égről.

    Fred23
    "Nekem nagyon nem tetszik, ami Kínában megy, de tegnap pont azon gondolkodtam, hogy ha szerintem nem is jó, de láthatóan működőképes"

    Egyrészt, a Kínából/Kínáról érkező híreket szarrá cenzúrázzák, tehát arról teljesen valós képünk nincs, hogy mennyire működik valójában. Másrészt, Kína egy teljesen más kultúra, az ottani embereknek teljesen természetes a diktatórikus vezetés, sőt, egyesek szerint ezt kifejezetten igénylik, cserébe leszarják az emberi jogokat és ezzel semmi bajunk nincs -általánosságban-. Ezt nyugaton nem lehetne megvalóísítani...szerencsére.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

Új hozzászólás Aktív témák