Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kansas

    addikt

    Kedves haddent, az ugye megvan, hogy 1 db WAN és 1 db LAN porttal nem routert csináltál, hanem "csak"egy gateway-t. Router onnantól lesz, ha van legalább 3 "lába" amik között bármelyikről bármelyikre megadott routing szabályok szerint tereli a forgalmat, netán még egyszerűbb routing protokollt(legalább RIP) is támogat.
    Ebből persze az is következik, hogy a SoHo "routerek" többsége nem igazi router, csak egy gateway(esetleg tűzfallal) aminek az egyik lába egy 4/8 portos switch. Ellenpéldának lásd pl a MikroTik különböző modelljeit.

    Amit eddig sikerült összehoznod az képességileg nem mutat túl a legegyszerűbb 5-10000 Ft-os TPlink kütyükön, csak több kraft van benne, ahogy fentebb többen írták, nagyrészt kihasználatlanul.

    Persze nem a kedved akarom elvenni, hobbiprojektnek jó, nem kétlem, hogy jól szórakozol vele, de azért még ápolgasd kicsit mielőtt élesben rábízod akár az otthoni hálózatodat(én legalább is ezen a ponton még nem merném).
    Csak pár funkció, amit idővel még belevehetnél a képletbe: Squid, Endian, OpenVPN, DynDNS/NoIP, Samba, illetve ezek alternatívái.

    Amit meg ezzel a projekteddel megtanulsz, csak a javadra válik, szóval így tovább!

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Teasüti #17 üzenetére

    Alapból mindegy addig, amíg van pénzed/helyed a megfelelő tárterületre.
    Addig nem sok hiba van a zárt port mögött, amíg egy nyitott porton bemászva meg nem nyitják... utána - portfüggő..

    A dolog relevanciája szvsz innen ered(és innentől ez a kritika helye):
    "De ha lehet máshogy is, akkor miért akarnánk ezt? És legfőképpen honnan tudjuk, hogy a háttérben mi zajlik? Oké, open source, meg minden, de mialatt átnyálazzuk a forrását és kiderítjük, hogy miket csinál, akár meg is tanulhatnánk kezelni az iptablest meg miegyebet, nem? Szinte biztos, hogy minden egyes beállítással felesleges parancsok sora fog végrehajtódni az univerzalitás és kompatibilitás jegyében."
    Itt számít a felesleges parancs, de 90% felesleges funkció meg nem?

    Arról nem is beszélve, hogy ilyen felütéssel indít:
    "akár 20-30 ezer forintból is építhetünk egy olyan gateway-t, amit sem tudásban, sem nyers erőben, sem funkcionalitásban nem fog soha utolérni egyetlen kommersz router sem"
    A kütyü jelen állapotában fényévekre van a kommersz routerek mögött funkcionalitásban(tudásban) és hatékonyságban(energia, késleltetés, stb) is. OK, nyers erő ez van, fölös mértékben is, nem tudom, milyen forgalom lenne(2 porton!), ami igényelné ezt a kraftot akár gigabiten is...

    Lehet belőle jó eszköz idővel, de ez még nem az.

    atike (#16) ezt én ugyanígy elértem egy 15-20e-s ASUS RT-N56U routerrel, ami ennél többet tud.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz MongolZ #23 üzenetére

    Nem főleg az a lényeg, hogy a LED izzó mennyibe kerül, hanem(amire gondolom pengwin is utalhat) hogy adott esetben többet lehet bukni az új izzó gyártásán(ami a footprint nagyobbik része egy LED izzó esetén - de gyakran gépkocsinál is), mint amennyit megspórol az alatt az idő alatt, amíg még a régi üzemelhetett volna.
    Aki ennyire környezettudatos, az az eszköz élettartamán belül nem cserél, ha csak nincs az újban feltétlen szükséges "killer feature"
    Minél több eszközünket használjuk az élettartama végéig, annáll kevesebbet(ritkábban) kell gyártani.

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz MongolZ #30 üzenetére

    Azért, hogy a másik oldal is meglegyen, nem minden jó ami energiatakarékos, pl mosógépeknél gyakran már a mosási teljesítmény rovására megy az energiaspórolás. És ha emiatt 2x-3x kell kimosni a ruhaállományt mire tiszta lesz, az nem csak időveszteség de hirtelen már nem is olyan nagy az energiamegtakarítás.
    És gyanúm szerint nem csak a mosógépek ilyenek, csak épp róluk olvastam konkrét példát nemrég.

    De elég ennyi az energiakérdésről, a lényeg az, hogy amit OP leírt a cikkben, az meg sem közelíti tudásban egy off-the-shelf router-gateway szintjét, max throughput-ban.
    Az más kérdés, hogy amit ez nem tud, azt általában az 1.0-s userek nem is használják, de kétlem hogy ez a megoldás 1.0-s usereknek volna szánva, akkor nem szórakozott volna CLI-vel...

    (#31) bambano "Amelyik eszköz képes egynél több broadcast domain között csomagokat átpakolni, az router." Ez a lehető legnagyvonalúbb definíciója a routernek amit eddig hallottam, valóban szükséges, de nem vitán felül elégséges definíció.
    Sok értelme nincs a routing szabályoknak ha minden forgalom csak A-B/B-A irányban mehet...

    Tűzfalat is lehet 1 NIC-kel csinálni(pl. MS ISA), csak sok lesz rajta a lyuk.

    Ha figyelmesen olvasod, nem azt írtam, hogy az összes MikroTik router olyan, hanem hogy több modell is.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz bambano #35 üzenetére

    Én sehogy, de nekem eddig fel sem merült az igény.
    Gugli szerint pl. így.

    Nem azt mondtam, hogy nem lehet akár a teljes SoHo router feature-listát megvalósítani egy ilyen x86-kütyün, hanem azt, hogy OP ebben a cikkben nem tette, pedig azzal a felütéssel indított, hogy szebb lesz, jobb lesz okosabb lesz, erősebb lesz. Erősebb az lett, a többi vitatható.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz bambano #39 üzenetére

    Fut jó néhányon
    Nekem Linksys WRT54GL-en futott, amíg le nem cseréltem Tomato-ra.
    Némelyik gyárilag azzal jön - mondjuk ez valóban nem túl elterjedt.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz bambano #44 üzenetére

    Írtam gyárit is...
    Kérdés: miért akarnám kiszedni?
    Ne válaszolj, anélkül is elhiszem, hogy neked már legalább 1x jól jött.

    Ez is csak egy újabb céleszköz vs általános célú eszköz vita, ahol adott erőforrásból egy céleszköz sokkal hatékonyabban megoldja a dolgát, de extra pénz/áram/HW/munka ráfordítás árán az általános célú eszközökből többet ki lehet hozni képességileg(á la "PC vs konzol").

    Egyébként te is tudod, hogy van olyan router is ami moduláris/bővíthető is és nincs is "alulmotorizálva" - nyilván nem az árérzékeny SoHo piacon, hanem inkább nagyvállalati oldalon(pl. Cisco, NetGear, Juniper, Nokia stb.).
    Egy Cisco-n pl. így megy: show ip nat translations

    Nekem semmi bajom nem lenne a jelen cikkel, hisz ha az íróját érdekli a téma, tanul belőle, jól szórakozik közben, akkor csak örülni lehet neki, hogy megosztja másokkal is a tapasztalatait.
    Amivel nekem bajom van, hogy olyan állításokat tesz az elején, amiket a cikk többi része nem támaszt alá - akkor vagy írja oda, hogy pl. "1. rész", vagy "folyt.köv" vagy valami hasonó értelműt, vagy(ha pl. nem akarja folytatni) azt hogy csak a legfontosabb pár feature-t valósította meg, így nem cserekompatibilis egy 10-15e-s bolti routerrel, mert még valaki elhiszi és kellemetlen meglepetés éri, mikor utána akarja csinálni.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Teasüti #47 üzenetére

    Írta, hogy hagyományos izzók esetén, ami 60-75-100W/izzó, nem 5-12W mint egy korszerű LED-es.

    Az általad linkelt grafikonokon messze nem 5% a világítás, max a 2022-es előrejelzésen, pedig már egy ideje leálltak a hagyományos izzók gyártásával.

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Teasüti #50 üzenetére

    Ott a pont. :R Te "energiafelhasználás"-t írtál, én meg valamiért csak villamosenergia-felhasználásra értettem.
    Talán mert végig csak elektromos fogysztókról volt szó...

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz haddent #102 üzenetére

    És mindezt azért, hogy pár másik ember torrentjében 1-gyel több seeder legyen... ezt nevezem én altruizmusnak :R

    Másik oldalról: nem csoda, ha ez tényleg az átlagfelhasználás, hogy a másik oldalról az ISP-k meg nyafognak hogy nincs az a sávszél amit a nép ki ne maxolna, még ha non-stop fejlesztenék is az infrát...

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz bambano #115 üzenetére

    Ja, éljen a post-fact kor, ahol semmilyen állítást nem kell tényekkel alátámasztani, meg elegendő mérőszám az "érzésre"...
    Jó szórakozást hozzá!

    A "ha nem tetszik, készíts jobbat" a legótvarabb érv . Ha nem bírod a kritikát, ne publikálj! Csendben jegyzem meg, hogy a cikkíró nem adta jelét, hogy ne bírná, te ellenben mintha kicsit túlreagálnád, SJW style...

    További jó vitázást, én itt kiszállnék...

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz bambano #120 üzenetére

    OK, akkor egy hsz erejéig segget csinálok a számból.

    A te legtágabb definíciód szerint router, de aszerint egy L3 switch is az. Szerintem meg ami nem tud választani útvonalak közt(merthogy 1 van neki "oszt jónapot") az nem útvonalválasztó. Ami "csak" annyit tud, hogy elválasztja a WAN-t a LAN-tól, az gateway. Ha van rajta tűzfal/IPS/VPN végpont, akkor hívhatjuk akár "security gateway"-nek.

    De ha neked ez ennyire fontos, akkor hívd csak nyugodtan router-nek. A cikknek nem ez a legnagyobb problémája.

    A maradék kapcsán pedig lásd a (#123)-as hozzászólást.

    (#125) Kalandor OK, de azért ezzel elütni minden kritikát kicsit túlzás. A cikkek többségét nem is vegzáljuk, de az hogy valami a Logout szakmai részén "tudástár" jelzéssel jelenik meg, meg kellene feleljen egy magasabb szakmaiségi követelménynek egy sima Logout cikkhez képest, de te tudod, ti adjátok a hírneveteket meg az olvasótáborotokat hozzá...
    Én pl szinte 100% hogy nem olvastam volna el, ha az író magánblogján jelenik meg(már ha van neki egyáltalán), és nem a minősége okán, hanem mert nem olvasok magánblogokat. TechNet blogot vagy Logout-ot igen, főleg ha a PH-címlapon van linkelve.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Kalandor #128 üzenetére

    Amikor azt írtam, hogy "meg kellene feleljen", akkor nem teljes központi minőségszabályozásra gondoltam, hanem egyfajta belülről fakadó igényességről az írók részéről(hiszen nyilván nem magának írja), amit aztán a közösség kér számon, ahogy ebben az esetben is történt.
    Bambano valamiért most felvett egy SJW pózt, védjük a "kisebbet" alapon, de ettől még személyes problémám nincs vele, nem gondolom, hogy ebben a thread-ben azért nem értenék vele egyet, mert ő mondja. Lehet hogy máskor, másban egyetértünk majd...

    Amit ti tehetnétek az ügyben az esetleg az hogy a kiemelt szekciókba(pl. Tudástár) kerülő cikkeken lehetne valami alap szakmai kontroll, akár közösségi bejelentésre mint a moderáció(esetleg minimum bejelentői szám megadásával, mégse csak egy fórum hozzászólás lélegzetű mind), és ha nem üti meg a mércét akkor maradna normál blogbejegyzés.

    Ami ott vigyorog az arcomba a PH címlapján az nem csak a LO-n jelenik meg, hanem a PH-n is. Szerintem.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz bambano #131 üzenetére

    Miért, az alap felvetésemre hol reagáltál? Belekötöttél egy félmondatomba, ennyi.

    Ha nem tiszta, mi az alap problémám, hát ez:

    "akár 20-30 ezer forintból is építhetünk egy olyan gateway-t, amit sem tudásban, sem nyers erőben, sem funkcionalitásban nem fog soha utolérni egyetlen kommersz router sem"

    Jelen cikk leírása ezt az állítást nem támasztja alá.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz bambano #133 üzenetére

    Ígérem, hogy amint hazaértem, megnézem és megkapod a választ.
    Addig is, válaszolnál érdemben a (#132)-re, ha szépen kérlek?

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz buherton #139 üzenetére

    Esetleg valami magyarázatot ha mellékelnél eme ex-cathedra kinyilatkoztatásod mellé?

    Csak így write-only módon ideköpve kevés értéket tudok hozzárendelni...

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz bambano #133 üzenetére

    Router.
    A portok körüli színkód ellenére tudtommal a MikroTik RouterOS képes akár az összes Ethernet porton egy-egy külön hálózatot kezelni, azok közt routolni.
    Btw emlékeim szerint az OpenWRT is.

    Remélem, kielégítő a válaszom, és felfeded a logikai csapdát is amibe bele szánékoztál vezetni.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Male #141 üzenetére

    Nem tudom, milyen Cisco routerekhez szoktál az egyetemen, az általam eddig látott Cisco routerek egyike sem csak két portos.
    Igaz, nálunk az egyetemen inkább a 3Com volt divat emlékeim szerint, Cisco-kat nem ott láttam.

    A linkeden levő definíciók semmiben nem mondanak ellent nekem, az pedig abszolút nem következik belőlük, hogy a routereknek csak 2 portjuk van.

    Itt egyébként a hivatalos definíció-gyűjtemény, a lehető legáltalánosabb definíciókkal.

    "
    3.15 Router

    Definition:
    A system which forwards data frames based on
    information in the network layer.
    "

    Igaz, nem készülékeket definiál, hanem hálózati szerepköröket. Ez kicsit olyan, mint amikor Palik Laci személygépjárműnek nevezi a Forma1-es versenyautókat. A definícióba belefér, de ha elmész "személygépjárművet" venni, 99,99%-ban nem F1-eseket fogsz se keresni, se találni.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz bambano #148 üzenetére

    Itt valami mágia van akkor a nyákon, mert ugyanott van ez a blokkdiagram is:

    Ez így egyértelműen router. Ellentmondás nélkül.
    Soha sem beszéltem egyébként sehol a CPU portjairól, mindig az eszköz(router) portjairól volt szó. Abból is az Ethernet portokról, még véletlenül sem TCP/IP portokról, pedig azokból van csak igazán sok ;)
    A kolléga PC-jén 2 Ethernet port van...

    Azt is tudom, hogy a routerek némelyikén nem csak Ethernet port van, azokkal az egyszerűsék kedvéért nem gondolnám, hogy szükséges itt kitérni.
    Arra viszont kitérnék, hogy a nem nagyvállalati ITs, és kiváltképp a SoHo eszközök az esetek legnagyobb részében multifunkciós "öszvérek", router is , switch is, gateway is, tűzfal is, gyakran IDS/IPS is, meg print szerver, torrent kliens/szerver meg még ami eszükbe jut hogy jól nézne ki a marketinganyagon.

    Ahogy a népmesék mondják: bele is mentem, meg nem is. :R

    Ezek után végre megmondanád kérlek, mi az álláspontod a (#132)-ben is található felvetésem kapcsán?

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz pet007 #152 üzenetére

    Két láb esetén mi van a routing táblában?

    (#154) bambano: OK, meg vagyok győzve.Ég a pofám hogy nem láttam át előbb... :B
    (#132)?

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Male #171 üzenetére

    Igazad van, bocs, összekevertelek buhertonnal, aki ennél meredekebbet is állít.
    Konkrétan ezt:
    (#139) buherton: "Az igazi routernek csak és kizárólag két portja van. Ha több is van, akkor az már nem csak router."

    Ahogy már írtam feljebb is, ezt benéztem, mert egy eszközben gondolkodtam, nem network-ben. :B

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz sh4d0w #221 üzenetére

    Ahha, értem. Tehát van egy Tudástár a PH-n meg egy másik a LO-n, utóbbi ellenőrizetlen? Ez így kicsit zavaros...
    Plusz, szerinted ez a cikk olyan minőségű?

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Kansas

    addikt

    válasz Apollyon #223 üzenetére

    Én már napok(konkrétan 7-e) óta elengedtem, csak sh4d0w-nak válaszoltam, ha már így megcímzett...
    Písz...

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

Új hozzászólás Aktív témák