Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz elithun #1 üzenetére

    "én magam sem szeretek személyesen bankfiókba járni"

    Ha így folytatódik a tendencia, digitálisan sem fogsz, mert 1-2 évtized és egy szomáliai szintjén fogsz nyomorogni.

    De legalább lesz majd VR, meg drónok meg mindenhol elektromos önvezető autók, a jövő éhbérért dolgozó emberei pedig olyan gyárakban fognak dolgozni, ahol azzal foglalkoznak, hogyan skálázzák a leghatékonyabban a robotokat amik azért lettek létrehozva, hogy 10x-100x nagyobb termelékenységet érjenek el velük, miközben tizedannyi ember sem fogja tudni megfizetni sem az automata taxit, sem a robot pizzafutár által kiszállított pizzát, a többség örülni fog ha ki tudja nyögni az okosotthon bérleti díját és ugyanúgy hatalmas érvágás lesz neki, ha bedöglik az intelligens mosógép.

    Eközben pedig a Forbes létrehoz egy új listát a 400 leggazdagabb emberről a galaxisban, ugyanis ha csak a "Földön" mérnék, azzal diszkriminálnák a Marson (meg esetleg más egyéb exobolygón) élő csilliárdosokat.

    Ráadásul szegény milliomosoknál sem fog elmúlni a növekedési kényszer mert ők sem fogják már beérni holmi medencés villával meg sportkocsival, amikor egyeseknek már saját űrsiklójuk lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • #51736960

    törölt tag

    válasz elithun #1 üzenetére

    na én is elolvastam az eredetit, de még mindig nem értem, honnak jöttek a robotok...

  • Penge_4

    veterán

    válasz elithun #3 üzenetére

    Még ha szándékosan tervezik is úgy őket, hogy emberek kelljenek hozzá is nehezen jönne ki a matek, de akkor meg értelmét veszítené.

    Anno az ipari forradalomkor (ahol eleve fele ennyi ember nem élt a Földön) az éhezés, nélkülözés, nyomor, stb. megszűntetése és az általános jólét megteremtése volt a cél, amihez rengeteg új ember kellett, többek között a mai nyugdíjrendszernek is ez fektette le az alapjait.

    A mostani automatizálással pedig kifejezetten az a cél, hogy az embert felszabadítsák annyiféle munka alól, amennyi alól csak lehet.

    Az utópia, hogy normális összegű alapjövedelem lesz, legalább a társadalom 70%-a normális, intelligens, tudatosan élő ember lesz aki ennek köszönhetően önmegvalósít és önfejleszt, majd kiszelektálódnak azok az emberek, akik a legkiválóbbak és ők pusztán hivatástudatból és társadalmi presztízsből fognak érdekes munkákat végezni, mert olyan magas lesz mindenkinek az életszínvonala. Ez a génjeinkbe kódolt emberi hülyeség miatt valószínűtlen.

    A disztópia valószínűbb, hogy még ha lesz is valami mai közmunkás bérnek megfelelő alapjövedelem is, legnagyobb mértékben a tróger réteget fogják gyarapítani, a növekedés kényszer (ezzel együtt a pazarlás és környezetszennyezés) pedig tűzzel-vassal fenn lesz tartva, mert az ember alkalmatlan arra (agyilag) hogy munka alapú társadalomról átálljon erőforrás alapúra. Csak lassú, generációkon átívelő szocializáció eredményeképp, miközben már 10-20 éven belül a munkahelyek 50%-a el ofog tűnni. Miközben még 2016-ban is olyan képzések indulnak, mint favágó, parkgondozó meg építőipari segédmunkás.

Új hozzászólás Aktív témák