Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz emvy #37 üzenetére

    "A friss informaciok/kutatasok szerint a tulsulyos embereknel az a jellemzo, hogy ha lefogynak, akkor _lelassul_ a metabolizmusuk. Ergo ha van egy 100 kilos ember, aki lefogy 80-ra, az joval kevesebb energiat fog egetni nyugalmi allapotban, mint egy 80 kilos, aki egesz eleteben 80 volt."
    Tulajdonképpen ez így tény, csak az ok-okozati összefüggés más egy kicsit. És a legjobb: lehet ellene tenni (nem, nem feltétlen keto, bár az is megoldás :) ).
    Ugye az alapprobléma az, hogy (hasalok számokat), kiindulunk 100 kilóról, ekkor mondjuk 2500 kalóriát éget el az illető szervezete. Hogy lehet fogyni? Kalóriadeficittel (most hogy ez a mozgás növelése, vagy a kaja csökkentése az lényeg, bár előbbiről mindjárt írok még). Kalóriadeficit azt jelzi a szervezetnek, hogy oké, gáz van, nincs elég táplálék, tartalékolni kell. A végeredmény az lesz amit írsz is: a metabolizmus be fog állni egy alacsonyabb szintre. Egy "alapból 90 kilós" embernek mondjuk 2200 kalória kell a szintentartáshoz, neki elég lesz 1900 is. Ugye így már alapból is "alig" ehet, de ráadásul itt meg is áll a fogyás, mert tovább kéne csökkentenie a kalória deficitet. De legtöbb ember itt szokta feladni, hogy alig eszik, mégse fogy. Itt jön a probléma, elkezd "normális" mennyiséget enni (2200 kalória), viszont ez lényegében már testsúlygyarapodáshoz vezet esetében és szépen visszaszed mindent. A legrosszabb, hogy mikor újra eléri a 100 kilós súlyt, akkor is elég lesz neki a 2200 kalória a szintentartáshoz, ellenben a korábbi 2500-al.
    Tudom, eddig neked nem mondtam újdonságot, mert lényegében te is ezt írtad, de talán másoknak igen :)

    A kérdés, hogy mit lehet ez ellen tenni? Erre az igazi válasz a böjtölés (max. 15 kalória / óra, legalább 24 órán keresztül). Ami elsőre kontraproduktívnak hangzik, gyakorlati tapasztalatok viszont azt mutatják, hogy ennek hatására helyreáll a metabolizmus (vagy nevezhetjük éhségérzetnek is). Ha nincs táplálékbevitel, akkor a szervezet teljesen máshogy kell el működni, mint ha csak kevés táplálékot viszel be. Szóval ha alapból böjtöléssel fogysz (fenti példát véve: hétközben 2500 kalóriát eszik naponta, hétvégén 0-t), vagy fogyás után nekiállsz 24-48 órás (vagy hosszabb) böjtöket tartani, akkor nem következik be a metabolizmus lassulás, illetve visszaáll a metabolizmus normális értékre. Az időközi böjtnek (intermittent fasting, amit te is írsz, hogy 24 órából 1-8 órás időtartamban viszel be minden kalóriát) is meg van ez a hatása, de akkor lassabb a folyamat (de sokaknak kevésbé ijesztő).
    A keto azért ugyancsak megoldás a problémára, mert ketózisban a szervezetben hasonló folyamatok zajlanak, mint ha böjtölnél. Ezért is nem vagy éhes (vagy legalábbis jelentősen csökken az éhségérzet) keto közben.

    "Ja, 1 ora futas az saccra 1000 kaloria. Ha ugyanugy es ugyanazt eszed, es 1000 kaloriaval tobbet fogyasztasz, akkor egesz biztosan lesz valtozas. Ezeket az egymondatos igazsagokat marhasagokat komolyan gondolod?"
    Legújabb kutatások szerint az emberi szervezet elég drasztikusan tudja "állítani" a metabolizmusát a fizikai aktivitáshoz. Ami azt jelenti, hogy ha kiindulásképp 24 órát ülsz / fekszel, aztán elkezdesz napi 1 órát futni (mondjuk azt az 1000 kalóriát sokallom, a fele sokkal reálisabb), akkor eleinte igen, fogysz tőle, de idővel hozzászokik a szervezet, és beáll a "tétlenhez" képest kb. 300-al több kalóriafogyasztásra. Természeti népeket vizsgáltak, és azt találták, hogy annak ellenére, hogy vadászó-gyűjtögető életmódot folytatnak, gyakorlatilag nincs eltérés az ő kalóriafelhasználásuk, és egy átlag "egészséges életmódot" folytató (heti 3-4x edző) "civilizált" ember között.

Új hozzászólás Aktív témák