Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • radio11

    tag

    Valamit csak tehetek?
    Igen

    Nem veszek meg minden vackot
    Próbálkozok. Sőt kibővítem azzal, hogy sok mindent használtan szerzek be (re-use) illetve a felesleges dolgokat próbálom további használatra eladni (szintén re-use). Ezeknek mondjuk az a veszélye megvan, hogy a használt (régebbi) dolgok nem feltétlenül ugyanolyan energiahatékonyak, mint az új cuccok, de mértéktartó használat mellett ez nem feltétlenül ütközik ki -ez így van a benzines vs elektromos autónál is

    Szatyrot viszek - alap
    Kiegészítem: előre megírt vásárlási lista és havi 1 nagyon-nagy bevásárlás plusz heti 1 kisebb bevásárlás, sokkal kevesebb sz@rt vesz meg az ember ha tervez. Soxor (sajnos nem mindig) előtte tervezzük az egész havi menüt is. Élelmiszer pazarlás minimalizálva, újrahasznosítás aktívan megy (olaj szűrése és többszöri használata - életciklusa végén megy a MOL kúthoz az étolaj. illetve zsemlemorzsa, bundáskenyér, francia pirítós készítése a fáradtabb pékáruból)

    Mosás: sokszor, de alacsonyabb hőfokon (60 fok) és abszolút környezetbarát mosószerrel (mosószóda- hülye az elnevezés, mert ez tulajdonképpen szódabikarbóna, ennél csak a tiszta víz jobb). Mosogatógép (meglepő módon környezetbarátabb, mint a csap)

    Fürdés: zuhanyzás, akár naponta többször is, DE rövid ideig, pianó vízzel. Naponta max 1-szer használok tusfürdőt, a többi fürdés csak vízzel.

    Gépjármű: nagy benzines lom, de visszafogottan használva, felesleges fordulókat kerüljük. Munkába bicikli, naponta 2x10km, a kondimnak jót tesz. Az elektromos autó kétélű fegyver, mert a villanyt elő kell termeteni hozzá, illetve anyagilag akkor éri meg megvenni ha sokat megyünk vele (akkor viszont többen is szennyezünk).

    Hulladék: teljesen szelektíven gyűjtve

    Energia: napelemek+elektromos fűtés+LED világítás az egész házban. Jó van egypár pazarló fogyasztónk is, de próbáljuk egyensúlyba helyezni.

  • radio11

    tag

    Másfelől viszont hiába van 100 emberből 10 aki próbál valamit tenni, a a többi 90 nem akar, nem tud, nem képes vagy nem tudja, hogy tennie kellene valamit.
    - XY kissebségben élő polgártársunk valószínűleg 20 év múlva fog elektromos autóval járni. Az első generációs Leaf-el, ami akkor 25 éves lesz és valami gányolt akkuval fog közlekedni töltésenként 30 km-t
    - XY2 mélyszegénységben élő honfitársunk is hőszivattyú helyett a hulladékot fogja égetni abban a kályhában, ami 50 évvel ezelőtt is elavult volt. Hogy ne fagyjon meg télen, a kémény meg okádja a fekete füstöt
    - XY3 polgártárs (szintén nem milliomos) sem fogja felszerelni a régi házát led-es világításra (vagy ha tesz is be 1-2 ledet az is az olcsó , piacos vacak) meg a mosógépe sem 6. érzékes Whirpool, hanem a magyar ipar csodája az automata felültöltős Hajdú, meg valami régi CRT tévén nézi a török sorozatokat. Pénze nincs cserére, pedig ugyanazt a célt 1/3 áramfogyasztással elérné.
    - XY4-nek van pénze, ezért úgy gondolja, hogy az a menő ha a V8-as motorral szerelt autójából nagyobb fogyasztást hoz ki mint a gyári érték.

    és így tovább, azt hiszem a végtelenségig sorolhatnám a típusokat, hogy ki miért nem tesz semmit...

  • radio11

    tag

    Az a baj, hogy vissza kellene fogni a termelést (és a fogyasztást) de ez senkinek sem kényelmes. Ki örülne annak, ha emiatt megszűnne a munkahelye? Melyik vállalkozó vagy gyártulajdonos örülne annak ha egyik napról a másikra felére vissza kellene venni a termelést?
    Melyik fogyasztó örülne annak, ha holnap meghúznánk a határt, hogy nem jön ki hetente újabb, sokszor feleslegesen túlszofisztikált telefon/laptop/tévé/autó stb, hanem azt mondanák, hogy öcsisajt amid most van oszd be még vagy 4 évre?

    Ahogy fentebb írtam a szegényebb rétegekkel mi lenne? Ki ad nekik környezettudatosabb eszközöket, otthont, életet?

    Sajnos ezeket a kérdéseket átgondolva elég borús jövőkép sejlik fel.

  • radio11

    tag

    válasz Noukoum #15 üzenetére

    "A környezetvédelem pedig a háztartások szintjén nem pénz kérdése"
    1. Dehogynem, ha jól csinálja még spórolhat is.
    2. Sajnos elsősorban akarat kérdése. Ehhez viszont ismeretek kellenének, szakszerű ismeretek, nem pedig divathisztériák.

  • radio11

    tag

    válasz Noukoum #19 üzenetére

    "16-os hsz-re. A gyártók nyugodtan csökkenthetik a gyártást ha nő a termékek ára. Mivel drágábbak a termékek ezért elég ha kevesebbet veszünk belőle, ha kevesebbet veszünk belőle akkor lehetnek tartósabbak. Mindenki boldog, főleg a Föld."

    Ehhez viszont fel kellene "hozni" a szegényebb rétegeket, hogy hozzáférjenek ezekhet. Az eleve hulladéknak gyártott gagyinak ugyanis ők a legnagyobb fogyasztói.

  • radio11

    tag

    Az ismeretekre meg a csodaszerekre is van azért rossz példa:

    [link] Ezt érdemes megnézni.
    Aki műszakilag nem érti meg annak elmondom, iszonyú nagy műszaki hoax az egész, valószínűleg ha naponta 2 órát zuhanyzik a káder akkor 150 év alatt visszahozza az árát. Ha tényleg spórolni akar akkor inkább gyorsan zuhanyozzon.

    Szintén érdemes megnézni egykét zerowaste webshopot is, ugyanazt az 5-6 terméket nyomják (bambusz fogkefe, zöldség-gyümölcs újrahasználható tasak, menstruációs kehely, fém szívószál) azért ennyivel nem lehet megváltani a világot.

    Mosódió is szép példa, nagyon környezetbarát meg minden, csak indiából ide kell szállítani, magától nem jön ezért kell némi gázolaj......

  • radio11

    tag

    válasz 8th #22 üzenetére

    „A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön”
    Jól gondolom, hogy nincsenek gyerekeid?

Új hozzászólás Aktív témák