Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • net84

    őstag

    Az alkalmazotti napi 8 órás munkám mellett EVA, majd Kft (itt főállásúként, 3 alkalmazottal), aztán újra EVA, most KATA. Egy rövid időt leszámítva mindig másodállásban KATA-ztam. 99%-ban viszont nem olyan területen, ahova a főállásom szólt. A munkáltatómnak pedig sosem számláztam. Az évi pár 100-ezres bevételtől (EVA) eljutottam/jutottunk a sok milliós megbízásokig a Kft-vel. Jól ment, de jött a válság, a váltás és megtapasztalhattuk, hogy milyen amikor valakinek megtetszik a tevékenységed és neki jobb a színezete, "Nagy Emberek Rokona". Először finoman kérnek, majd kirántják a talajt és többet nincs mit csinálnod... Utána újra alkalmazott lettem és újra másodállásó vállalkozó. Kezdett megindulni a munka és én is egyre "nagyobb" projekteket vállaltam.
    Aztán bevezették a 3 milliós plafont. Arra az évre már letárgyalt szerződésem volt, egyeztetett munkákkal egy projektcégnél. Előzetesen csak alkalmanként dolgoztam nekik, most megkínáltak volna havi rendszerességgel, de változó munkákkal (grafikától a menedzsmenten át adminisztrációs feladatokkal). Elmentem a falig, majd szeptember körül közöltem, hogy ennyi volt, nem tudok több munkát vállalni, mert csak a 40%-os adóval sújtva tudom számlázni. Persze nekik jó lett volna, ha -40%-on számlázok és ők befizetik amit kell, de nekem már azért nem érte meg. Többet nem kellett nekik sem dolgoznom. Eldöcögtem az alkalmi megbízásokból is utána (br. 280.000.- fix havi fizetés mellett a havi 50-100 ezer sem jött rosszul). Most újra pöröghetne... Igaz csak "aprópénzes" megbízásaim vannak az itteni többséghez képest, de azok fixek és folyamatosak és kiegészítésnek nem rosszak. Lehettek volna! Az egyiknél most számolom az emelést, amiért megéri (még kérdés, hogy melyik adózási forma lesz esetleg megnyitva évközi váltásra vagy sem). Jelenleg ott tartunk, hogy +30% a minimum, de ha rosszul alakul, akkor 100%-os emelés lesz az ajánlatban. Ha nem megy, akkor inkább elengedem, de veszteséggel hülye, aki dolgozik. Egy másik esetben viszont jogi kérdés merült fel. A munka adott, szerződésbe van foglalva (már csak ezért sem emelhetnék). A 80%-a kész, az utolsó előtti etap fut, így most kezdődik a jogi csatározás, hogy bontható-e a törvénymódosításra hivatkozással vagy nem a szerződés. Ha nem, akkor veszteségesen kell befejeznem...
    Ez az évem is lehetett volna 3-5 millió körül bevételi oldalon (nem, nem ennyi lenne a zsebemben). Nem egy nagy durranás, de nem is rossz kiegészítés. Ez már az volt, amiért nem mondtam a gyereknek a boltba, hogy visszateszed a csokit, almalevet vagy nem kell az ásványvíz, a csapvíz is jó...
    Ami a végén a zsebemben maradt, azt sosem tagadtam le... Egy kisebb Kft/Bt vagy E.V. nem KATA adózással nem gyűjti minden év végén a költségszámlát? Dehogynem. Az miért más, miért jobb?
    De vállalom, mocskos adócsaló vagyok, bújtatottan foglalkoztattak és nem viseltem arányosan a közterhet... Ez volt úgyis a lényeg! Had essen mindenki egymásnak!
    A feleségem tanár. Mellette főállású KATA-s egyéni vállalkozó (volt). Fél állásban tanított és fél állásban vállalkozóként óraadó volt. Így a nettó kilencven egynéhány ezer forintja mellé 3.500.- Ft-os óradíjon számlázhatott be. Mindent úgy, hogy 1,5-2 hónapra fizettek. Tehát 100ezer kellett előre, hogy aztán megkapja az első hónapért a fizetését. Így is vicc volt, mert az óraadói vállalkozóval és a félállású bejelentésével együtt sem maradt sokkal több, mint a bérminimum. Néha még annyi sem. De szereti/szerette csinálni (nagyrészt ezért van még pedagógus).
    Az új rendszer szerint viszont nagy valószínűséggel nem fogja ezt vállalni. Ha megbízásival csinálná, akkor a 3.500.- /óra helyett 1.500 - 1.700.- Ft/óra körül marad. Ennyiért vicc (szakoktató). Ha dolgozik a szakmában, akkor pedig 10-15.000.- Ft + ÁFA / óra a munkadíja...? Vicc! Plusz ingyen vállalja a vizsgákat, konzultációkat? Inkább elmegy a határ túloldalára utolsó senkiként bolti eladónak...
    Eddig sem hőzöngtünk, pedig kaptunk pár pofont az elmúlt 10-12 évben. Most is újra gomboljuk a kabátot és biztosan újra felállunk (valamikor). Csak jópofával ezt már nehéz lenyeletni az emberrel...és nekünk is egyre nehezebb elképzelni az itthoni munkavállalást, adózást, életet és a jövőt.
    Az viszont biztos, hogy itt nagyobb bevétel és fehérebb gazdaság nem lesz. 50-100%-os áremelés annál inkább. A 20-30% csak az infláció miatt, a többi a Kata miatt... Ja, és még nagyobb várólisták a szakiknál.

    Read only...

  • net84

    őstag

    válasz titetoyz #209 üzenetére

    Az én számításaim szerint, ha meg tudok valamit tartani az ügyfélkörömből (kell emelnem, az biztos), akkor egyelőre az átalány adózás lehet járható út. De most szedem össze a várható bevételt erre az évre (biztos, lemondható, emelhető, talán) és a jövő évi tervezetet is előbb kell elkezdeni összeraknom. 07.20-után tudok egyeztetni a könyvelővel, a számok ismeretében fog ő is javasolni valamit... Az biztos, hogy számlákat és költségeket gyűjteni nem fogok. Annyit már végképp nem ér és inkább irány a sötét oldal...

    #214 pilóta - az enyém már szólt is, hogy személyes beszélgetés fog kelleni és az időpont miatt ő fog keresni. Mondjuk meg is volt fizetve rendesen egész évben...

    [ Szerkesztve ]

    Read only...

Új hozzászólás Aktív témák