Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • stratova

    veterán

    válasz hokuszla #13 üzenetére

    De ennek az informatikában semmi jelentősége, majd ha IBM, Intel és társaik kitalálnak valamit, akkor lehet rajta rágódni.

    Katt.

    Biztosan azért fejlesztett megint AMD egy kicsit a GCN-en kihozva egy újabb csúcs-VGA-t (R9 290X/290), mert konzolosítani akarják a PC játékipart az APU-kkal. :U

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz hokuszla #13 üzenetére

    Egyátalán nem csak a "PC játékgépesítéséről" szól ez a dolog alapvetően!

    (Mellesleg, ha úgy vesszük, azóta játékgép a PC, mióta beleköltözött az elsősorban játékra tervezett, közepes minőségű 3D grafikát előállító GPU.)

    10+ éve téma a GPU-k jelentős - a CPU-t nagyságrendekkel meghaladó! - számítási tejlesítményének kihasználása általános, tehát nem csak grafikai célra! Ugyancsak jópár éve már úgy működnek a GPU-k, hogy nem fix funkciós egységek végzik az előre meghatározott számításokat, hanem kis programocskák futnak bennük, ALU-k százait, ezreit dolgoztatva!

    Talán nem teljesen mindegy, hogy egy átlagos PC-ben pártíz GFLOPS vagy több TFLOPS számítási teljesítény áll rendelkezésre. Szerinted "ennek az informatikában semmi jelentősége"? Komolyan???

    Meg egy fontos dolog van itt. Korábban azért nem foglalkoztak ezzel annyira, mert fejlődtek a CPU-k és a gyártástechnológia, ami évről évre elégséges teljesítménynövekedést tett lehetővé. De ennek lassan vége! Legalábbis, ami a szilíciumalapú félvezetőket illeti! 10-20 év múlva bizonyára jön majd valami új, de addig sem állhat meg a fejlődés. Mellesleg, abba a nagy Intel is belebukna, és még sokan mások.

    Így jönnek egyre inkább képbe a CPU-nál sokkal hatékonyabban dolgozó GPU-k...

    "majd ha IBM"

    Igen, sok nagy jelentőségű kutatás folyik náluk, amik közül néhány eredményeivel 10 év múlva majd találkozhatunk is talán.

    "Intel"

    Haha. Milyen igazán jelentős dolgot tett le az Intel az asztalra az utóbbi 20 évben? Csak nehogy azt mondd, hogy Pentium 4! :)) Itanium? Larrabee?

    x86 vonalon min. 15 éve az AMD az, amely cég igazán innovatívnak nevezhető! Soroljam, mit vezettek be elsőként - amit az Intel csak nagy kelletlen-kénytelen követett?

    (#50) Abu85: Szerintem az lesz, hogy bekerül majd az FPU helyére is néhány GCN CU - de nem az egész GPU. Az szépen ott lesz a CPU mellett külön egységként is.

    (#57) LordX: A RISC annyit tesz: erősen leegyszerűsített + egyforma hosszúságú utasítások. A mai x86/x64 CPU-k mikro- (AMD-nél macro-) OP-jai RISC utasításoknak tekinthetők az eredeti x86/x64 összetett, változó hosszúságú CISC utasításihoz képest.

    (#79): A klasszikus RISC procikban nem volt (az egyszerűbbekben ma sincs) register rename. Ehelyett több általános célú regiszterük volt, és kód-optimalizációval lehetett kikerülni az ütközéseket.

    Az egyszerűbb RISC procikban a decoding nem uop-okra fordít, hanem közvetlenül vezérli a különféle részegységeket. Ez alig más, mint a scheduling.

    Egyébként az AMD procijaiban először macro-op-ok "indulnak útnak", majd ezeket tovább bontja a scheduler micro-op-okra.

    Jelentős különbségek: az A15 uop-jai un. klasszikus up-ok, amiket a későbbiekben már nem lehet szabadon csere-berélni. Az mai x86/x64 procikban pedig új rendszerű uop kezelés van. Bővebben.

    (#76) lenox: A CPU-s SIMD-ezés sem haszontalan, de megközelíteni sem tudja hatékonyságban a GPU-t! Előtt-utóbb az Intel is belátja majd.

    [ Módosította: 7 ]

Új hozzászólás Aktív témák