Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Traktor800

    csendes tag

    válasz hcl #10 üzenetére

    Én is mérem folyamatosan a csökkenő feszültséget a műterhelésen (rosszul írtam, nem sönt az), amiből tudom egyből az áramot is, meg sem kell mérni. Pl. ha egy 2.5Ohm-os terhelésen van 1.35V (NiHM), akkor az áram=U/R=0.54A, a teljesítmény pedig=U*I=0.729W. Ha ezt egy órán keresztül tartaná, akkor a leadott energia 0.729Wh lenne, de mivel folyamatosan csökken a feszültség ezért 15 másodpercenként integrálni kell. Ezért ha 1 másodpercről beszélünk, akkor az elvégzett munka=0.729/3600=0.0002025Ws(Joule). De mivel én 15 másodpercenként integrálok, megszorzom az egészet 15-tel (nem 3600-zal osztok, hanem 240-el). A végső képlet: W(float) = W + (U^2/R)/240. Ha az Ah-ra vagy kíváncsi, akkor csak azt kell integrálni de engem direkt a munka(energia) érdekelt, mert így különböző feszültségű akksiknál (NiMH, Li-Ion...) nem kell még a feszültséggel is szorozgatni az összehasonlításhoz. Többszöri mérés után is ugyanazt kapom. Sokkal többet számít az, hogy mivel töltöm fel az elemet és töltés után mennyi idő után állok neki tesztelni. Két különböző értékű műterheléssel pedig az akksi belső ellenállását is egész jól meg tudom állapíteni egy pillanat alatt, ami az akksi állapotára utal (persze ez a töltöttségtől is függ). Pl. ha 1A-ről felmegy az áram 2.5A-re és közben 70mV-ot csökken a feszültség, akkor az akksi belső ellenállása: Rb=Udiff/Idiff = 0.07/1.5 = 0.0467Ohm = 46.7mOhm (terheletlen állapot és terhelt közötti mérésnél nagyobb szórást kapok, két különböző nagyobb terheléssel pontosabbnak tűnik a mérés). Amúgy gratulálok, én 3-4 éve Arduinózok, hihetetlen jó dolgokat lehet vele csinálni fillérekből.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák