Új hozzászólás Aktív témák

  • imibogyo

    veterán

    válasz Mumee #437 üzenetére

    Bocsi kicsit hosszú lesz...

    Számomra valami nem kerek a képed és a szöveg elolvasása után, de úgy általában az egész internet "side", "rank", "row" stb. kapcsolatában. Világosítsatok fel legyetek szívesek, mert nekem, mint laikusnak úgy tetszik, hogy szinte mindenki mást mond ezekre a fogalmakra, máshogy használja őket... Nekem amúgy is zavaró a "rank" fogalomhoz a memória modulok "oldalait" idekeverni, hiszen a te képeden is jól látszódik, hogy attól, hogy egy modulnak mindkét oldalán vannak IC-k, még simán lehet "Single-rank" és "Dual-rank" is.

    Én, mint hangsúlyozottan helikopter a témában, utánaolvasás után a 64 bit-es adat busszal számítást találtam a legegyszerűbbnek (ECC-t hagyjuk...). Simán lehet hibás a logikám, de szinte mindenhol, ahol utánajártam a témának és ami képeket találtam, ott a 64 bit adat szélesség volt az "alap" bontási séma (vagyis az adat busz "szélessége" ha jól értem, ahogy a te képeden is).

    Valamint a memóriák cimkéjén is sokszor látható, hogy 1R, 2R, 4R, 8R, ami a "rank"-et jelöli, de sokan erre is azt mondják, hogy azt mutatja meg, hogy hány oldalon vannak az IC-k a modulon. Ami szerintem nem lehet, legalábbis én még nem láttam 4, vagy 8 oldalon IC-kkel megáldott memóriát. :P

    Na mármost ezek szerint, ha jól fogtam fel a dolgot a következő lehetőségek lehetnek:

    Single-Sided / Single-Rank modulok
    Ezek talán egyértelműek, 8 darab 8 bit-es IC-vel egy oldalon, 8x8=64 bit, tehát egyben hozzáférhetőek a memóriavezérlőnek --> SR modulok lesznek. De (ha vannak egyáltalán ilyen "egy oldalas" memória modulok, nem tudom) 8x4=32, vagy 16x4=64 egy oldalon felállásban is, tehát 4 bit-es IC-kkel is SR modulok lennének.

    Double-Sided / Single-Rank modulok
    Ezeken 16 darab 4 bit-es IC van, épp ezért a 16x4=64 bit miatt lesznek SR modulok, annak ellenére, hogy a memória modul két oldalán vannak elhelyezve az IC-k.

    Double-Sided / Dual-Rank modulok
    Ezeken is 16 darab IC van, csak épp 8 bit-esek és épp ezért a 16x8=128 bit miatt lesznek DR modulok (2x64 bit akarja használni az 1x64 bit széles "sztrádát"). Viszont 32x4 bit-es IC-vel is lehet egy modul DS/DR, mint például a G.Skill TridentZ esetén. 32x4=128 bit --> DR (legalábbis ez a cikk, azt állítja, hogy a 32 darab IC ellenére ez egy Dual-rank modul, ami csak így jöhet ki).

    Double-Sided / Quad-Rank modulok
    32 darab 8 bit-es IC, 32x8=256 bit, ami ugye 4x64 bit, emiatt lesznek ezek "Quad-rank" modulok.

    És ugye van még az Octal-rank (Octet-rank?), ami az előzőekből kikövetkeztethető és szerintem élő ember nem látott még ilyet csak képen, amit így gyorsban találtam neten az is durván 3000 Font . :DDD

    Visszatérve a mondatodra, amin megakadt a szemem és egy hozzám hasonló laikust szerintem félrevezethet:
    "Ha 16db chip van rajta (Egyik vagy mind2 oldalán ("Összesen, vagy oldalanként?")) akkor az dual rank, ha csak 8db ("Összesen, vagy oldalanként?") akkor Single."

    Szóval ha úgy értetted, hogy "összesen" 16 darab IC akár az egyik, akár mind a két oldalra szétosztva, akkor az ha jól értem nem feltétlenül DR, mert lehet 2x8x4bit=SR is, ahogy a képeden is látszódik. Ha viszont úgy értetted, hogy mind a két oldalán 16-16 darab csip van, akkor csak 4 bites IC-kel lesz DR, 8 bit-es IC-kel már csak QR lehet. Vagy félreértem?

    De ahogy beleolvastam a PH RAM topikjába ott is sokan keverik a "ranks" fogalmat a "side"-al. Most gyorsan próbáltam utánaolvasni és tisztázni a fogalmakat magamban, az alapján született ez a hsz. (lehet nem sikerült és félreolvastam valamit és csak hülyét csináltam magamból :DDD ), de jó lenne ha egy hozzáértő pl. az adott topik első hozzászólásában ezt tisztán és érthetően leírná, mert ami most van az első hsz.-ben szerintem, így ebben a formában butaság: "Egy vagy kétoldalas ram a gyorsabb? A kétoldalas kb 0.3 %-al!" - Na jó de egyrészt számít ez a különbség (OC-t, most hagyjuk)? Másrészt ez most Single-Rank, vagy Dual-Rank esetén van így, vagy csak ténylegesen az számít "ennyit", hogy egy- vagy kétoldalas-e a modul?. És nem kötekedni akarok, csak szerintem egy szakmai portálon, aki tájékozódni jön ide, annak ez így megtévesztő lehet. :B

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák