Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szakatsa

    csendes tag

    Alap makroökonómia... nagyon röviden leírva a megtakarításod beviszed a bankba, az ezt kiadja hitel formában. Van egy kötelező tartalékráta, ami azt mondja, hogy ennek valamennyi részét a banknak el kell tennie Nemzeti Bankhoz, amolyan fedezettképpen. A poén az, hogy ha ezt a kiadott hitelt a Bank egy másik banknak adja ki (szebb nevén pénzügyi eszköz, ez annyira nem hitel, ennek van 1000 másik formája), akkor a másik bank ugyanezt a folyamatot eljátszhatja.

    Például, keresek 250e Ft-ot. Ebből mondjuk 100e Ft-ra nincs szükségem, azt beteszem bankba. Legyen a bank neve A. A bank kiadja ezt "hitelbe" (eladja a pénzügyi eszközt) B-nek. A kötelező tartalékráta miatt, ami a példánkban legyen 10%, B-nek 90e-et tud adni. B eladja ezt a pénzügyi eszközt C-nek, ugye 81e-et és folytathatom. Csőkkenő mérték, tehát nincs a végtelenségig (értelmes pénzmennyiség). Ha megnézzük az egyes szereplőket, akkor azt látjuk, hogy én azt gondolom, hogy ha pl. nyaralni akarok menni, akkor van 100e Ft-om, amiért megdolgoztam, B felvett 90e hitelt, tehát neki van 90e Ft-ja, C-nek pedig 81e. Eddig ez 271e Ft.
    Még képlet is van rá, hogyan számold ki a pénz-multiplikátort.

    A pénz mögött tehát fedezet nincs, de erre nincs is szükség, a bizalom a lényeg. Megjegyzem ez a folyamat pozitív dolog, ugyanis a vállalkozásod kaphat hitelt, ami előrelendíti, és a végén valós gazdasági tartalmat tehetsz mögé.

    [ Szerkesztve ]

  • szakatsa

    csendes tag

    válasz zone #2 üzenetére

    És az miért is jó, hogy alacsony kínálat lenne magas kamatokkal? Az mindenkinek szívás, lelassítaná a gazdaságot.

    A hitelbe felvett pénz a jövőbeli munkád zálogosítása, tehát van mögötte fedezet.

    Képzelj el egy Robinson Crusoe gazdaságot, ahol egyedül van a szigeten. Ugye először csak a munkaereje van, vadászik, halászik, házat épít, stb. Mikor először eszközt készít, akkor lesz "tőkéje" is. Ekkor ha beteszünk mellé még valakit, mondjuk Pénteket, aki ugye ügyesebb, de sajnos nincs eszköze, akkor azt kölcsön fogja kérni. Robinson odaadja, valamiért cserébe, pl. két halért cserébe.
    Ez a reálgazdaság, minden megfogható.

    A nominális gazdaság a cserekereskedelemben jelent meg. A piacon megjelent egy mediátor, aki kagylókat adott a neki odaadott dolgokért cserébe. Jött Aladár, hozott egy tehenet. Jött Béla, aki hozott 100kg almát, és jött Cili, aki hozott 50kg barackot. Aladár kapott 1000 papírfecnit, Béla 100-at, Cili 70-et. Papírfecnit cseréltek egymás között, és végül mikor befejezték, mindeki visszaváltotta a mediátornál a reálgazdasági tényezőkre, azaz tehénre, barackra meg almára.
    Ekkor minden papírfecni mögött volt fedezet, ott volt a kézzel fogható tehén, barack és alma.

    Ezt a papírfecnit ma pénznek, és a mediátrot Nemzeti Banknak nevezzük. Az állam garantálja, hogy a pénzedért reálgazdasági tényezőt tudsz venni, így már nem is akarod abban tartani a pénzed.

    Namost a korábbi hozzászólásomban elmagyaráztam, hogy több hitel van kiadva, mint amennyi pénz van a gazdaságban, tehát nincs mögötte reálgazdasági teljesítmény, így fedezet sem.

    Ha mindenki, minden pénzét (hitelt és megtakarítást, értékpapírokat, stb.) el akarná költeni reálgazdasági tényezőkre, tehát tartana egy nagybevásárlást, összeomlana a gazdaság, mert nem lenne mit venned a pénzeden (ide értem a szolgáltatásokat is).

  • szakatsa

    csendes tag

    válasz #90088192 #3 üzenetére

    A bizalom nem azt jelenti, hogy a bankok mindent jól csinálnak, és tapsikolni kell hozzá, hanem azt, hogy te elhiszed, hogy amikor szükség lesz a pénzedre, megkapod. Ez nagyrészt működik.

    A korrupció és hogy hogyan kezelnek pénzt teljesen más kérdés, szerintem ne menjünk bele. Hogy a kormány bankmentő pénzt csinált, és az nem a megfelelő célt szolgálta, kicsit olyan mint Mészáros Lőrinc hihetetlen pályafutása, sikere. Hogy a kormány hogy költi a pénzt, a kormány dolga, és az embereké, hogy megfelelően válasszanak / tegyenek azért, hogy a pénzük oda kerüljön, ahova szánják.

    Ennek semmi köze a bankrendszerbe vetett bizalomhoz, az arról szól, hogy a pénzedet a számládon tartod, a kispárnád alatt, vagy nem hiszel a pénzrendszerben sem, és minden pénzeden festményt vásárolsz... az ugyan nem likvid, de reálgazdasági tényező.

Új hozzászólás Aktív témák