Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bteebi

    veterán

    válasz #72042496 #19 üzenetére

    Tényleg nem modellezi, de azért valamennyi következtetést le lehet vonni ebből a nem életszerű tesztelésből is. Nyilván nem fog 500 évig működni egy SSD, de még 50, sőt valószínűleg 10 évig se kell működnie. Mert lesz szebb-jobb-nagyobb-újabb helyette.

    "Amúgy a 850 PRO, amit említettél, éppen MLC-s."

    Valószínűleg tényleg az, legalábbis az Anandtech teszt alapján (is) az. Nem mondom, hogy abszolút nincs jelentősége, de valószínűleg bőven nem annyi, amennyit az SLC fetisiszták szeretnének... Pedig amúgy direkt rákerestem, mert nekem is úgy lett volna logikus, hogy az EVO az TLC-s, a Pro meg MLC-s (a 840-nél még így volt). Megnéztem a PH-s tesztet is, de ott első körben csak annyit találtam, hogy 3D V-NAND, és nem volt egyértelmű, hogy MLC-s vagy TLC-s chipek vannak-e benne (elvileg az előbbi). De akárhogy is vesszük, a Pro SSD-kre 10 év gari van, és elvileg 150 TBW-t bírnak, míg a gagyi TLC-s EVO-kra (amik egyébként majdnem ugyanolyan gyorsak, mint a Pro-k, viszont érdemben olcsóbbak) "csak" 5 év garancia és 75 TBW. Még ez utóbbi is több, mint 4 évet bírna ki, ha minden nap 50 giga írás lenne rá. Ha minden nap, és 50 giga. De ha azt vesszük, hogy egy átlag user mondjuk napi 10-20 gigát ír csak, és időnként be se kapcsolja a gépét (mert mondjuk van másik is, vagy valamiért nincs otthon, vagy csak próbál élni, és nem gépezik :P), akkor az a több, mint 4 év simán felmehet 10-12-re, vagy akár többre is, amikor már talán SATA csatlakozók se lesznek, annyira elavult szarnak fog számítani. És ez akkor van, ha tényleg csak a gyári specifikációban megadott 75 TBW-t bírják ki. Nem mondom, hogy 60-szoros lesz az arány a tesztben tapasztalt és a gyári specifikáció között (9,1 PB / 150 TB ≈ 60), pláne hogy a teszt nem valós állapotot tükröz, ráadásul MLC helyett TLC-ről beszélünk, de ha ez az arány "csak" 2 vagy 5 lenne, akkor az az akár 10-20 év simán felmehetne 50 fölé is, ami jócskán overkill. Persze a vezérlő sokkal hamarabb tönkremenne, még ha esetleg a NAND bírná is.

    Nekem az otthoni gépemben egy talán 2011-ben vett 60 GB-os Mushkin Callisto Deluxe (SATA 2-es, SF1200-as vezérlőjű) SSD dolgozik. Alsó hangon 6 éves, de lehet, hogy nemsokára 7 lesz. Igaz, MLC-s, de a kondíciója a vásárlás kb. első hónapja óta nem romlott. Akkor is csak azért csökkent le, mert voltam olyan hülye, hogy végigteszteltem az összes létező benchmarkkal (HDTune Pro, ATTO, AIDA64, meg még ki tudja mivel) mindenféle módon az írását, elég sokszor. Az első pár évben féltem tőle, hogy baja lesz, de aztán rájöttem, hogy strapálhatom nyugodtan, meg amúgy is "csak" programok vannak rajta, amiket majd a következő SSD-mre (ami történetesen egy 850 EVO) majd úgyis újrainstallálok. Aki meg akármilyen fontos adatot csak egyetlen helyen tart, legyen az akár HDD, akár SSD, akár CD/DVD, az meg feleslegesen optimista :P.

    #15: Bár nagyon nem szeretném, de lehet, hogy én vagyok az idősebb :) :B. Amúgy mindenki olyan hülyeséget hisz, amit csak akar, és nem feltétlenül kell, és nem is lehet mindenkit tesztekkel alátámasztott "tudományos" maszlaggal meggyőzni. De ha hülye vagyok, és nálad van a nagy igazság kulcsa, akkor légyszi támaszd már alá hivatkozásokkal is, mert a "hallottam, hogy valaki látta, hogy azt mondták" szintű kommentelés nekem nem elég meggyőző. Én is olvastam sokmindent, és láttam is sokmindent, de azért próbálom alátámasztani az érveimet...

    Amúgy igen, baromi drága az SSD. Igen, mindig is drága volt. És egy jó darabig még az is lesz. Nem, mostanában nem nagyon csökkent az ára ((forintban pláne nem) - bár most, hogy érdemben javult a forint dollárral szembeni árfolyama, azért elindult némi pozitív(szerű) változás. (Meg amúgy jövőre elvileg árcsökkenést prognosztizálnak, persze majd meglátjuk.) Senki nem mondta, hogy nem kartelleznek, nem élnek vissza a helyzetükkel, meg nem azt próbálják eladni nekünk, ami nekik kedvezőbb, de sajnos megtehetik (senki sem mondja, hogy ne csinálhatnánk mi is egy NAND flash gyárat, ahonnan korrekt áron adhatnánk a sokterás NVMe-s SSD-ket, filléres haszon mellett). Senki nem mondta azt se, hogy egy 7x nm-es SLC-nél egy 1x nm-es MLC/TLC jobb lenne - azt viszont beláthatjuk, hogy előállítani mindenképp olcsóbb, és ennek biztosan van hatása az árakra is. Vagy ha a mostani árakat sokallod, akkor képzeld el ugyanezt 19 nm-es MLC helyett 70 nm-es SLC-vel... És nem a szar TLC-t kell hasonlítani az SLC-hez, vagy a legjobb MLC-hez, hanem a legjobb TLC-t a legjobb MLC-hez. A TLC-s 850 EVO-k kifejezetten jól teljesítenek egyelőre. A 840 EVO-val tényleg voltak problémák (sőt, talán a Pro-val is), de a 850-es szériáról egyelőre én nem hallottam semmilyen gondot, pedig már az is 2 éves.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák