Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz gliskard #2 üzenetére

    Összefoglalva:
    Magát nem írja meg a kód. Főleg nem optimálisan.
    Még.

  • sb

    veterán

    válasz -Faceless- #8 üzenetére

    Innen szinte senkit nem érdekel, de a mondat második felével le is írtad miért. Itt az a divat, hogy +10%-ért rádobsz a fogyasztásra +60%-ot és 400W-os táp helyett berakod a 750-est.
    A kérdés az, hogy akiket itt nem érdekel azok hány százalékát teszik ki a usereknek? (0.000...)

    Nem olyan nehéz belátni ennek az egésznek a lényegét. Ott vannak a perf/W arányok és perf/mm2 ami durván jobb a kis magoknál. Ergo ha kell neked a teljesítmény akkor kénytelen leszel azt használni mert ott lesz és jobb lesz. Erre.

    A másik meg az energiahatékonyság. Mobilra (noti+tablet) és ultramobilra (telefon) költözött a fél egész világ az utóbbi 10-15 évben. Nem nehéz belátni, hogy üzemidőben és teljesítményben ha megkapod azt ami előtte fizikailag lehetetlen volt akkor arra lesz kereslet.

    Ultramobilon is ez volt, az elején jöttek a használhatatlan cuccok ma meg majdnem elég lenne minden átlagfeladatra x86 PC helyett a userek nagy részének. Power usereknek meg a notik desktop helyett akár. Most pedig lehet, hogy egy hasonló lépéssel tűnik majd el a "majdnem" szó.

    (szerk: Félreértés ne legyen, a nehézségek világosak, sw oldalról nagyon nehezen és költségesen lehet lépni, de egyrészt hw, pontosabban gyártástechnológiai oldalról nagyon belassult és be is drágult az eddigi olcsó fejlődés. Másrészt pedig elkerülhetetlen néha az sw oldali váltás. Ahogy mobilon az x86 szögegyszerű/ezeréves/mindennelkompatibilis séma sem tudott áttörni.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Alchemist #18 üzenetére

    Nem értem ez hogy jött ide. Vagy azért használ miden okostelefont 10 éve mert bányász lett? :F

    @dokanin
    Szerintem még mindig teljesen egyoldalúan közelítesz ehhez az egészhez. Valamilyen teljesítményorientált progit fejlesztesz és csak ezt látod.

    De hány program/processz fut egy pc-n, mobilon ma?
    És mennyire terhelik? 100%? Enkódolnak, renderelnek, prímszámokat keresnek?
    Nem. Tök hétköznapi progik ahol nem a csúcsteljesítmény a fontos. Nem 16-64 magon vagy szerverfarmon kell minél gyorsabban kiszámolni az eredményt, hanem szimpla felhasználói progik. Háttértaskokkal, a 20 évvel ezelőtti offline világhoz képest online, szinkronizáló, fel-le töltő szálakkal, realtime, interaktív felületekkel, stb...

    Nem Prime95 vagy Sony Vegas encode fut minden eszközön.
    És akkor innen indulva, droidon a gyerekbetegségek éveiben hány appot vágtak ki ami szarul volt megírva és ette az akksit, laggolt a felület esetleg a multitasking is akadozott miatta? Erről szólt az első X év. Ki is hullottak ill. kijavultak akik maradtak.

    Tudom, desktopon ez minek... de kinek kell desktop ha nem renderfarmra van szükséged? Vagy ha már elfut a notin is a 4K vágás normálisan?

  • sb

    veterán

    válasz SindaNarmo #27 üzenetére

    Most akkor én is írjam le ugyanezt?
    Mert én is kb. 2 hónapja vettem meg az első notimat, eddig is desktopos voltam, most is megvan még és ugyanazt látom: monitor+perifériák a napi sokórás munkához elkerülhetetlenek, vakon gépelek, az egér fizikailag gyorsabb, 32"-ra fizikailag több minden fér: hatékonyabb mindenképp a munka. Mozgásban nem dolgozom, hordozni keveset szoktam. Ölben használható de nem az lenne a napi kedvenc elfoglaltságom...

    De ettől még más hordozza, szereti ölben használni, út közben is kényelmes neki. Ha 8 órát nyomkodja vagy csak 2 hely között viszi (munkahely-HO) akkor dokkolni tudja és előny, hogy nincs lebetonozva a gépe. Vagy nem annyira hatékony munkában, leltárprogramot bökdös naponta, 1000Hz-es egér, mecha bill és 3x32" setuppal se lesz jobb. :D

    Röviden összefoglalva: nézzünk szét a világban. Attól, hogy mi így használjuk más (és több, mondjuk 10-ből 8) ember a desktoppal nem tud mit kezdeni. Notija van vagy még az se mert telefonról, tabletről fogyaszt tartalmat, az "kényelmes" neki. De még nekünk, desktop hívőknek is ugyanazt (vagy akár többet is) adhat a noti, mert tudjuk ugyanúgy használni.

    Minden gépet adott célra vesznek és ez a többségi cél/kompromisszum. (Nyilván ugyanígy vitatkoztam a "minek létezik desktop gép" kérdéskörben is nemrég amikor meg abba a túlzásba esett vki, hogy a noti mindenre IS jobb. Pl. NAS-nak meg HTPC-nek a nappali közepére ugyan nem tenném be azt se. :D)

    Vagy mindenki hülye és mi vagyunk a helikopterek? Kétlem...

  • sb

    veterán

    válasz #16939776 #29 üzenetére

    Ez egy valid irány lenne. Kellene is, hogy legyen.
    Ugyan nem notin, de engem desktopon is izgat mi van ezért nézegetem néha. Már írtam taskbaron futó, semmit sem csináló (monitorozó) programról amit elindítasz és +10W.

    Fut amúgy is 10 progi a tálcán, nagy részük még többet is tesz, eszik a gép 40W-ot. Erre elindítod azt az 1-et, bámul a háttérben 5 perces poll-okkal és 50W. Ez így gáz, javítsák ki.
    Ugyanúgy, ahogy az is gáz, hogy 1.5 éve eltűnik az AMD vga driverből a power efficiency kapcsoló és webezésre meg ablakhúzogatásra 300MHz helyett 1GHz+ a gpu órajel. +20W. A félpasszív kártya aktív lett, folyamatosan zúg a venti egy számológép ablakra is.
    (Épp most állt át a Computerbase is olyan fogyasztási tesztre ahol a ablakot mozgatnak teljes idle helyett mert tök mást ad és "érdekes" adat lenne az is, hogy a valóságban mennyit eszik amikor épp nem kikacsolva vagy szétszedve áll a konfig. :D)

    Nehogy már a cpu gyártónak kelljen erre megoldást adnia. Eleve elméletileg sem az ő (vagy az OS ütemező) problémája ez alapból. Ha én írok egy programot ami csinál valamit és 0.1% cpu időt eszik, meg írok egy másikat ami ugyanazt csinálja de 10%-ot kér mert szar... ezekből hogy döntse el egy ütemező meg a hw, hogy a terhelés jogos-e és kell a kraft?

    Vagy ha több erőforrást kér az sw akkor adjon neki magasabb órajelet és TDP-t meg mostantól erősebb magot a hw akkor is ha csak szar?

    Ha nincs alapvető gond sw oldalról akkor jöhet a hw meg az ütemező. És tuti, hogy onnan már jól/okosan meg fogják oldani, hogy ha pl. elindul a progi/felület és terhelést ad akkor kell neki a kraft, a háttérben frissítgetve meg nem. Nyilván a magot között pakolászni meg környezetet váltani más feladat, de ha ettől eltekintünk akkor a magok altatása, frekiállítás, turbo... eddig is ugyanerről szólt homogén magok esetén is. A CCX váltogatás kezelése meg talán a legjobban hasonlít erre az egészre.

  • sb

    veterán

    válasz Reggie0 #33 üzenetére

    Ráadásul az új gépek már tudják, hogy nem töltik folyamatosan, hanem AC-ről mennek ha rádugod. Így nem is lesz kuka az akksi rövid időn belül.

    @proci985
    desktopon tobbek kozott amiatt nem szokas hybrid architekturakat eroltetni, mert nehezebb utemezni.
    Magról-marga átpakolás eddig is volt. Ezért is volt gond a CCX-es felépítés is kissé. De megoldották. A teljesítményskálázás meg szintén létezik régóta mivel egy mag durván a 400-4000MHz közötti skálán hajtható. Összevissza órajelezhet 4-16 magot az ütemező. Szóval pont ugyanúgy tudja elrontani az erőforrás-kiosztást, szinkronitást, mindent, most is ha akarja.

    A magonkénti különböző utasításkészlet ötlete az egyetlen ami szerintem meredek és megugorhatatlan. Minden más elméletben eddig is létezett és elméletben eddig is csak app+os közösen tudta volna optimálisan kezelni. A gyakorlatban meg ha nincs elb*szva nagyon az app akkor elég jól tippel hozzá az ütemező is.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz dokanin #38 üzenetére

    Lehet, hogy ezért találták ki, de nem csak erre jó.
    Ezt éljük most is: azért nem 4 magos 10Ghz-es procit használunk mert sokkal jobb hatékonyságú a 8-16-32 magos alacsonyabb órajelen is. Szóval az irány ez. A Ryzen óta pedig látjuk, hogy működik is. Notiban 3500 pontot gurít a 6 magos 35W-ból.
    A 4 magos gen10 Intel meg 1500-at talán? Már nem emlékszem. De arra tisztán, hogy 1000 pont volt a 4 évvel ezelőtti Skylake i5-6400-am 4 maggal. És afelett nem nagyon volt semmi, csak i7...szintén 4 maggal. 65-95W-ból, most meg 35-ből.
    Szóval sokkal hatékonyabb a sok mag+alacsony freki.

    Viszont az alacsony freki/IPC nem elég mindenre mert ott vannak a szarul skálázható programok. Itt jön be a frekiállítás meg core parking de ez nem elég hatékony.
    Írtam már korábban, hogy a core parkingot pl divat kikapcsolni mert lassít a ki-be kapcsolás - szintén az ütemezési kérdések miatt. Az órajelezés sem elég hatékony. Erre is írtam, hogy minimális terhelés mindig van, a reszponzivitás miatt ha agresszív az órajelezés akkor fellövi ennyire is. Meg egyébként is van fogyasztás ha van terhelés, 5% is az.
    A Ryzen elvan 0% körül, dileben 40W-ból konnektornál, ha meg 1-2%-ot pötyög valami a háttérben akkor 70-80W is akár. Ez rohadt nagy különbség és erre én nem mondanám, hogy hatékony a parkolás+órajelezés. És az a gond, hogy ezek elvi problémák, nem nagyon lehet javítani rajta, vagy ha igen akkor tök ugyanaz a problémakör mint a big-little. Az ütemező/hw nem tudja mi történik (szarul) és nem tudja kijavítani. Sw oldalról lehetne megoldani.

    Ha viszont hw-s, atombiztos megoldás kell alacsonyabb fogyasztásra vagy magasabb teljesítményre akkor ez a heterogén felépítés sokkal többet hozhat. Olyasmit írtak emlékeim szerint az E magokra, hogy talán 1:4 a méretarány nagy vs kis magokból és +40% perf,-40% power Skylakehez képest?
    Ha ezeket összerakod akkor minden szempontból látszik, hogy nagyot ugrasz előre:
    1. Ha kicsi a terhelés (de van, tehát mennek a magok) akkor is alapból sokat nyersz.
    2. Ha kell a kraft a párhuzamosítható feladatodra akkor is sokat nyersz mert jóval több mag fér be akár később.

    Ezt azonos magokkal nem hoznák. Önmagában szerintem egyértelmű, hogy mindkettő olyan előrelépés amit adott, azonos maggal nem tudsz hozni. A kérdés "csak" az, hogy hogyan tudnak együtt hatékonyan működni. De erre fejtegettem, hogy ez korábban, mindig is gond volt elvi síkon és mindig sw oldali probléma volt elsődlegesen.

  • sb

    veterán

    válasz proci985 #37 üzenetére

    Nem követtem pontosan de szerintem nem fog eltérni mert épp ezért kiszedték a nagy magokból is az AVX-512-őt talán?

    De ötletként anno felmerült és nem is jött rá jó megoldás szerintem, ezért is vágták ki, jól megoldva az egészet. :D

  • sb

    veterán

    válasz Reggie0 #42 üzenetére

    Az a kisebbik gond. Használni (és nem használni a gyenge magokon) szarabb lenne. :D

Új hozzászólás Aktív témák