Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cinemazealot

    addikt

    válasz zsbala #12 üzenetére

    Asztali PC-k, notebook-ok és mobileszközök esetén a hotswap-nek valóban nincs sok értelme, ha meg valaki PC-t használ szervernek vagy NAS-nak (aminek 0-24-ben kell üzemelnie), az már nem asztali felhasználás, hanem szerver üzem. A egyéb alkatrészekre vonatkozó modularitásnak akkor lenne jelentősége, ha a modul(ok) kicserélésének költsége (alkatrész- és/vagy munkaidő költség) meghaladja a készülék komplett cseréjének költségét. Tehát amíg (1) a cserélhető alkatrészek ára, (2) a befogadó eszköz cserélhető modulok nélküli kihasználatlansága, (3) a modulok cserélhető mivoltukból eredő bizonytalansága/megbízhatatlansága vagy (4) a modulok cseréjének művelete olyan szintű munka- és/vagy anyagi ráfordítást igényel, hogy az összemérhető egy új készülék megvásárlásával, akkor a modularitásnak nincs értelme.

    A Project Ara pl. tök jó lett volna akkor, ha a modulok megbízhatóan és masszívan összeszerelhetőek, egy-egy modult bagóért meg lehet kapni, és van értelme a modulcserével vesződni annak érdekében, hogy pl. megtarthasd a rádió+SIM és a háttértár modult, de nagyobbra cserélhesd a RAM meg az akksi modult ... mindezt olcsóbban, mint amennyibe egy nagyobb teljesítményű készülékre való átköltözés kerülne. De most hogy az egyre erősebb (és jobb minőségű, igaz elsősorban távol-keletről érkező) telefonok is megjelentek az 50e Ft-os kategóriában, mi értelme szétszedhetővé tenni egy készüléket, amikor manapság már mindenki azzal kezd egy mobil tesztet, hogy recseg-e vagy vízálló-e a készülék?

    Asztali PC-knél a modularitás adott: kinyitod a házat, kicseréled az alkatrészt, kész. Notebook-nál a modularitást csak arra a szintre kellene kitolni, hogy a ma piacra kerülő eszközök nagy részénél (és ne csak az üzleti rétegben) legyen elérhető a RAM és háttértár bővítés/csere. Ezt persze megint csak aláássa a jóárasítás, amikor már szinte minden alkatrészt (procit, RAM-ot, háttértárat, akkumulátort) alaplapra integrálnak.

    Mivel már az asztali PC-k is kezdenek összemenni (lásd egyre kisebb mini-ITX vagy mini-STX konfigok), és gyakorlatilag minden tévé használható monitornak, sokkal több értelmét látnám annak, ha inkább a PSU és az ATX tápcsatlakozó közé illeszthető akkumulátor modult fejlesztenének ki, ami a UPS-ekkel ellentétben kihagyja a teljesen fölösleges DC 12V -> AC 230V -> DC 12V/5V/3,3V konverziót (gigászi hatásfok veszteség), és egy megfelelő csatlakoztatási lehetőséggel alkalmassá teszi a manapság szintén igen alacsony fogyasztású monitorok direkt törpefeszültségű üzemeltetését. Máris összedobható lenne olyan "asztali" konfig (monitorral, kényelmes billentyűzettel+egérrel), ami porig aláz minden "gamer notebook"-ot és még annyira hordozható is... ráadásul moduláris, hiszen asztali alkatrészekből van megépítve.

Új hozzászólás Aktív témák