Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nkmedve

    őstag

    Ez hülyeség, nálam is meg szokott jelenni az ablak de az akku tökéletesen működik, soha nem volt olyan, hogy hamarabb lemerülne mint ahogy kéne. 3 hónap alatt 4%-kot veszitett a kapacitásából ami lehet hogy még kevesebb is lenne ha újra kalibrálnám.
    Azt én se hiszem, hogy a Windows tönkre tenné az akkut, de hogy rosszul olvas ki valami valahonnan az nagyon is valószinűnek tűnik (BIOS-ban és minden más progiban azt irja, hogy az akku tökéletesen üzemel).

  • nkmedve

    őstag

    válasz moonman #123 üzenetére

    Szerintm szét kéne bontani a problémát két részre, mert egyértelműen két része van:

    1. Van a Windowsban egy új funkció ami néhány adat lekérése után eldönti, hogy az akku milyen állapotban van, és ez egyesek szerint hibás (én is ezek közé tartozom). Ettől még a gép vigan elmegy X órát, csak közben ki kell nyomni a hibauzenetet (irritáló dolog, de semmi egyébb). Nálam ez történik már egy ideje. Persze lehet, hogy az akkum tényleg a halálán van, de amig sokkal komolyabb akku ellenőrző progik azt irják, hogy az akku rendben van (elméletileg ugyan azokat az adatokat használják ők is) és úgy is viselkedik addig nem fogok pánikolni.

    2. Egyesek szerint a Windows felelős bizonyos akkuk elhalálozásáért. Ezt nem tartanám valószinűnek.

    Az, hogy MS mit mond, szerintem teljesen lényegtelen. Nem kell egyből összeesküvés-elméleteket gyártani, de nem kizárható, hogy a tesztjeikben tényleg rossz akkuk voltak és emiatt jutottak rossz következtetésre. Valami hiba biztos van a rendszerben, másképp nem lenne ennyi panasz (nem csak mezei felhasználók panaszkodnak hanem hozzáértőbbek is).

  • nkmedve

    őstag

    válasz moonman #139 üzenetére

    Nem kell ahoz opció, én úgy szoktam csinálni, hogy teljesen feltöltött állapotból lemeritem. Addig hajtom amig a gép kikapcsol (nem amig windows hibernál, hanem amig a BIOS lelövi). Utána jöhet egy normál töltés (bent szoktam hagyni éjszakára ilyenkor) és általában ezután változik kicsit az elhasználódottság (vagy fel, vagy le :) ).

    "Batteries with fuel gauge (laptops) should be calibrated by applying a deliberate full discharge once every 30 charges. Running the pack down in the equipment does this. If ignored, the fuel gauge will become increasingly less accurate and in some cases cut off the device prematurely. " - Battery University

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz moonman #143 üzenetére

    Olvastad az idézetet is amit irtam? Ott úgy javasolják, hogy minden harmincadik lemerités legyen teljes, az még nem kéne ártson az akkunak (vagy nem sokat). Az ilyen BIOS-os kalibrálási opciók is hasonlóan működhetnek. Lemeritik az akkut addig amig hardveresen lelövi magát s igy aktulizálja a valós kapacitást.

  • nkmedve

    őstag

    válasz janos666 #146 üzenetére

    Nem értitek. Olvasgassatok itt:

    Battery University

    Arról van szó, hogy egy idő után pontatlan lesz a az aktuális kapacitás. Ezen az segit, hogy teljesen lemerited (pont addig a szintig amit te is mondtál, hogy az elektronika vágja el a kábelt). Ez nem formázás, ettől nem lesz nagyobb a kapacitás, hanem csak pontosabban lesz meghatározva mert az elektronika a merités után "tudni" fogja hol van az abszolut minimum. Tehát semmi hatása az akku celláira, csak az elektronikát kalibrálja.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz nkmedve #148 üzenetére

    Ha nincs időtök teljesen elolvasni amit az oldalon ir, akkor itt a lényeg:

    "Although lithium-ion is memory-free in terms of performance deterioration, batteries with fuel gauges exhibit what engineers refer to as "digital memory". Here is the reason: Short discharges with subsequent recharges do not provide the periodic calibration needed to synchronize the fuel gauge with the battery's state-of-charge. A deliberate full discharge and recharge every 30 charges corrects this problem. Letting the battery run down to the cut-off point in the equipment will do this. If ignored, the fuel gauge will become increasingly less accurate."

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz moonman #154 üzenetére

    Csak akkor segit amit mondasz, ha a normál kikapcsolási töltöttségi határ nagyon közel esik a legalsó határhoz (pl Windowsban 1% van beállitva hibernálási határnak) ez viszont az adatokra nézve nem biztonságos (lehet pontos a kapacitás, és az az 1% nem elég hogy lehibernálja magát). Még ebben az esetben sem biznék benne.
    Ugyanakkor nem éri meg ilyenekre hagyatkozni, inkább jobb az a havonta egy teljes lemerités és úgy mindig pontosan tudod a kapacitást. Én úgy szoktam csinálni, hogy miután Windows lehibernálta magát visszakapcsolom és BIOSban hagyom hogy merülgessen amig kikapcsol, igy nem vesznek adatok. A lithium nem szereti a gyakori teljes lemerités/feltöltés ciklusokat, de enyitől biztos nem kell hamarabb lecserélni.

    Itt a fórumon is vannak olyanok akiknek 100-ról néhány százalékig nagyon hamar lemerült és utána még birta egy darabig. Szokott lenni egy kritikus érték amin egy időre megáll a rendelkezésre álló kapacitás fogyása (nálam ez 2-6% között volt az eddigi két laptopomnál). Ilyenkor egy kapacitásfigyelő progiban annyit látsz, hogy a mAh mérő egy helyben kuksol, pedig azelőtt fokozatosan csökkent a rendelkezésre álló töltöttség.

    Ez tipikusan az az eset amikor kalibrálni kell. Ez a kritikus érték lehetséges, hogy éppen a hibernálási határ alatt van (mostani laptopomnál a 2% pont alatta van). Ilyenkor a hozzá nem értő júzer csak annyit lát, hogy a gép ment fél órát és Windows lehibernálta magát (5% a standard), tehát az akku rossz. Pedig egyáltalán nem biztos hogy igy van...

    Kiváncsi lennék rá, hogy eddig hány jó vagy közepes állapotban levő akkut dobtak ki amiatt, hogy soha nem volt kalibrálva és hibásan kissebb kapacitást jelzett a rendszer.

    krystman: Én RMClock-ban szoktam, az irja a fogyasztást is (+használom alulfeszelésre is).

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz moonman #167 üzenetére

    Ez a dolog nagyban függ az akkutó, géptől stb. Attól, hogy neked nem volt ilyen gondod még lehet egy létező, általános jelenség. még ha sok esetben nem is nagy mértékben jelentkezik a pontatlanság. Nekem a Latitude-jaimban csak pár % eltérés volt mindig kalibrálás után (tehát annyiban volt pontatlan a kapacitás). Ilyen különbséget lehet, hogy nem is veszel észre normál használat közben.
    Ugyanakkor azokban az esetekben amikről beszéltem (a gép még egy órát megy 2%-on vagy hasonlók) akár több 10% eltérés is lehet ami már komoly.

    Az érem másik oldala... Mi van akkor, ha egy kalibrálatlan akku nagyobb kapacitást mutat mint ami benne van (eddig csak a másik esetről beszéltünk) és egyszer csak 10-15%-nál váratlanul kikapcsol a gép?

Új hozzászólás Aktív témák