Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    Szia Bog,

    Két dologgal pontosítanék:

    1. A kép ami a technológia és a frekvencia párhuzamát mutatja, kissé megtévesztő, mert a képen látható frekvenciák bármelyikén lehet LTE szolgáltatás, mint ahogyan a nyugati példák ezt már most mutatják. Például 2100-on hamarabb fogunk LTE-t látni (és a 3G-t eltűnni), mint 2600-on, mivel a 3G --> LTE váltás egy kártya cserével megoldható, ráadásul lefedettségi szempontból is jobb mint a 2600, kvázi ingyen van. Hollandiában a T-Mobile például már most nyomja ki a 3G-t 2100-ról és tolja be az LTE-t.

    2. A B20 hiányával kapcsolatban lényeges információ, hogy attól még, hogy például Budapesten van B3, az nem jelenti azt, hogy a hálózat mindenhol össze is ér ezen a frekvencián. A hálózati terv úgy készül, hogy ahol szükség van a B20-ra akár Budapesten is, ott az operátor számít a telefon támogatására, ellenkező esetben lefedettségi lukra fut az előfizető, és majd szidja a szolgáltatót, pedig a gagyi telefonja a ludas. Budapesten tipikusan ilyen a deep indoor lefedettség, ahol továbbra is erősen szükséges a B20. Tehát egyáltalán nem egyértelmű, hogy ha Budapest, akkor elég a B3.

    Egyébként jó lett a cikk, este elolvasom még egyszer :)

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #71835392 #173 üzenetére

    Akkor kezdjük:

    GSM-R: pontosan az EGSM sáv alatt van 921–925 MHz, tehát nem nyert, 1800-on sehol Európában nincs GSM-R rendszer, Magyarországon sincs.

    https://en.wikipedia.org/wiki/GSM-R#In_Europe

    "a Voda 800as 4g cellái mindenhol maximális térerővel adnak, addig a másik kettő vélhetően félgőzzel"

    Erre van valamilyen mérés is, vagy hasra ütöttél? Viccet félretéve természetesen nincs olyan barom a világon aki a méregdrágán megvásárolt RRU-it "félgőzzel" járatná. Ebben a kategóriában az antenna áganként 40watt, összesen 80watt az elfogadott beépített teljesítmény amitől csak nagyon különleges esetben térnek el speciális helyeken, ahol nem nyers lefedettségre, hanem például az interferencia csökkentésére van szükség. Eleve értelmezhetetlen ez a "maximális térerő", nem jelent semmit, mert nem mutatja meg a jel interferenciához viszonyított különbségét. Hiába nagy a "térerő" ha nagy az interferencia is. Néhány telefon képes a SINR és az RSRP valamint az RSRQ kijelzésére is, na azoknak van értelme. Arról nem beszélve, hogy a telefonok által kijelzett 5 pálcikával is lehet játszani, mivel ennek a skálának az alja fix, de a tetejét az operátorok tudják állítani (minrxlev paraméter), így a skála eltolható.

    Még csak a megosztott hálózat sem lehet az oka, mivel az LTE BCH struktúrája ugyanaz 10 és 20MHz-en is, tehát hacsak a T-sek nem használnak kisebb teljesítményű RRU-kat - amit erősen kétlek - akkor ez egy nettó baromság.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #67656192 #189 üzenetére

    A problémát a CSFB okozza. A lényeg hogy a telefonod ahol lehet LTE hálózaton van, ám amikor bejövő vagy kimenő hívásod van, akkor a hálózat jelez a telefonodnak hogy menjen 2G-re vagy 3G-re. Ez nem csak kellemetlenül sok ideig tart (lassan épül fel a hívás), de a RAT váltás miatt nagy az esélye annak is, hogy egyszerűen nem megy végbe a folyamat, így a hívás nem épül fel.

    Ha bevezetik a VoLTE-t, ez a probléma megoldódik. Ezért is fontos, nem csak a jobb hangminőség miatt.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz janeszgol #210 üzenetére

    Egyelőre ez a szomorú helyzet. Csak hogy mindenki számára világos legyen: a VoLTE szabványos technológia, minden hálózat és telefon ami támogatja képes egymással működni, de. Magának a VoLTE profilnak az úgynevezett provision-ölése az nem szabványos, és ebben lehetnek eltérések az egyes szolgáltatók között. Ahhoz, hogy egy telefon megismerje az adott szolgáltató profilját, IMS szerver címét, user nevet, jelszót stb. (kicsit hasonlít a SIP-re), azt valahogyan meg kell mondani a telónak. Ez persze történhet OTA módszerrel, vagy máshogy, a kérdés hogy az előfizetőnek lesz-e erre módja.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz whYz #216 üzenetére

    Előbb-utóbb lesz rá megoldás, a kérdés hogy mikor. Azt is el tudom képzelni, hogy egy idő után meg lehet majd ezt is adni, mint most az APN-t. Valamit ki kell találni, mert ez egy komoly gátja a VoLTE terjedésének és ez senkinek nem jó.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #67656192 #235 üzenetére

    Ez megint csak CSFB probléma. Hogy egy kicsit részletezzem: ez a jelenség minden operátort súlyt. Amiért a vodafone ügyfelei ezzel gyakrabban találkoznak, annak az az oka, hogy a vodafone LTE hálózata nagyon nagy részt 800MHz-en üzemel, ami egészen egyszerűen jobb lefedettséget ad, mint bármilyen más technológia. Namost amikor a telónak 800-ról kéne gyorsan átpattannia mondjuk 2100-ra 3G-re, vagy 1800-ra GSM-re, ott benne van a pakliban, hogy rosszabb - adott esetben sokkal rosszabb - rádiós körülmények között találja magát a telefon, és ennek eredménye a lassú hívásfelépülés, illetve a sok dobás. Különösen látványos ez a probléma ha az ember vonatozik vagy autópályázik, és 100-120km/h-nál kell a telefonnak váltania kifejezetten rossz rádiós körülmények között.

    Ez a probléma a magasabb frekik bekapcsolásával illetve a VoLTE jövőbeni bevezetésével meg fog szűnni, addig viszont nem marad más, mint hogy elviseljük ezt...

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #67656192 #238 üzenetére

    Egyelőre ez van, bár 1-2 havonta érdemes próbát tenni újra, mivel a hálózat optimalizálás is folyamatosan zajlik, ezért javulhat a szituáció VoLTE nélkül is.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #71835392 #240 üzenetére

    Nem tudom mit vársz pontosan. Leírtam, hogy az első kérdésben szimplán tévedtél, a másodiknak meg műszaki alapja nincs. Arról nem beszélve, hogy nem látszik, hogy a Telenoros vagy Telekomos ügyfelek akár csak kis számban is csoportosan tapasztalnák azt amit te.

    De hogy pontot tegyek ennek a vitának a végére, az LTE hálózatok a SIB2-ben sugározzák többek között a "referenceSignalPower" paramétert, melyből a sávszélesség ismeretében kiszámítható az adott szektorhoz tartozó RRU maximális teljesítménye, pontosabban az, hogy az adott LTE vivő számára mekkora maximális adásteljesítmény áll rendelkezésre. Ezek az adatok megfelelő szoftverrel kinyerhetők egy SDR segítségével. Ha hazaértem külföldről, megígérem neked hogy megmérem a belvárosban az összes szolgáltató LTE hálózatát, és megnézzük, hogy ki milyen beállításokat használ, hátha attól majd megnyugszol. :)

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #23310336 #267 üzenetére

    A problémafelvetés szempontjából teljesen mindegy, hogy van-e a másiknak 3G-je, ez a 800megás LTE teljesítményét nem befolyásolja.

    A mérésből egzakt módon eldönthető, melyik szolgáltató milyen beállításokat használ. Legközelebb két hét múlva lesz erre lehetőségem, de továbbra sem látom be, hogy mi lehet ennek az oka. Reális magyarázat egyedül az lehet, hogy mivel a telenornak és telekomnak van tisztességes 1800-as LTE-je, ezért ők első körben vidéken tolták meg a 800-as hálózatot, és csak most érnek a nagyobb városokhoz, hogy legyen deep indoor, míg a voda teljes hálózata 800. De azért egyet ne felejtsünk el: míg egy telenor vagy telekom előfizető átlagban 30MHz LTE kapacitáshoz fér hozzá, addig egy Voda előfizető egyelőre csak 10MHz-hez, tehát a másik két cég kapacitás szempontjából jóval előrébb jár.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kali #269 üzenetére

    "a 4g/lte jobb válaszideje és gyorsabb sebessége miatt rövidebb ideig van terhelve a hardver"

    Számos más oka is van: például 3G-nél a kódosztásos multiplexelés miatt üresjárásban vagy kis sebességű forgalom esetén is jelentős erőforrás szükséges, mivel a teljes csatorna sávszélesség részben vagy egészben történő demodulálására szükség van, míg az LTE keretszervezése sokkal robusztusabb és takarékosabb. Azonos körülmények között az LTE fogyasztás tekintetében partiban van a 2G-vel, és messze jobb a 3G-nél. Értelemszerűen ha van egy nagyon közeli 3G állomás és egy nagyon távoli LTE állomás, akkor ez nem igaz pusztán a szükséges adásteljesítmény miatt.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kchris78 #272 üzenetére

    "az LTE visszament a GSM jellegu kommunikaciora? "

    Sejtem a kérdés lényegét. Minden technológia használ időosztást, a GSM viszont csak azt használ. A 3G használ idő és kódosztást, míg az LTE használ idő és frekvencia osztást is egy ortogonális alvivőkből álló két dimenziós térben. A lényeg, hogy a rendelkezésre álló rádiós erőforrás (spektrum) sokkal hatékonyabban és rugalmasabban használható ki az LTE rendszerben. Félreértés ne essék: azonos körülmények között, egységre vetítve a 3G is kevesebbet fogyaszt mint a 2G és az LTE is kevesebbet fogyaszt mint a 3G, viszont utóbbi lassú vagy nulla forgalom mellett többet eszik, mint a másik kettő, márpedig az idő nagy részében a telefonok semmit vagy nagyon keveset forgalmaznak.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kchris78 #277 üzenetére

    A bázisállomások EPF ütemezőt használnak, aminek a lényege az, hogy az állomás áteresztőképességét maximalizálják úgy, hogy azért igazságos legyen a dolog. Ez azt jelenti, hogy azonos QoS csoportba tartozó két előfizető között ha mindkettő ugyanakkora sebességgel akar mondjuk letölteni, akkor 1 a 3-hoz vagy 1 a 4-hez arányban fog megoszlani a kapacitás a jó és a rossz rádiós körülmények között lévő előfizető között. Nyilván ezt nagyon leegyszerűsítettem de kb. így néz ki. Tehát aki rosszabb rádiós körülmények között van, az a forgalom függvényében kevesebb erőforrást kap (mivel kár rá pocsékolni az erőforrást). Persze ha üres az állomás, akkor a távoli user is kaphat sok erőforrást, ez nyilván akkor érdekes ha éppen elfogyott a kiosztható rádiós kapacitás.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #71835392 #284 üzenetére

    Látom nem pontosan érted. Az EGSM tender összesen 5MHz duplex sávról szólt. Ebből a legtöbbet, 2MHz-et a Vodafone vett meg, így az összesen 10,8MHz-ből tudtak 5MHz-ben 3G, a maradékban GSM szolgáltatást nyújtani. Ha a másik kettő jobban "akarta" volna (értsd: nagyobb összeggel licitálnak), akkor most a vodának nem lenne 3G-je 900-on. Cserébe viszont a másik kettőnek van 20-20mega LTE-je 1800-on, a vodának meg semmije, mert ott meg a vodának kevés a sávja: 15Megája van a telekom 25 és a telenor 30megájával szemben, így nem is tud értelmesen LTE-t bevezetni rajta, legfeljebb 10megát ami a fele lesz a másik kettő kapacitásának.

    Arról nem beszélve, hogy a másik két szolgáltató sokkal komolyabb GSM forgalmat vitt annak idején 900-on, így a plusz 1-1,5MHz-cel amit vettek sem lett elég sávjuk ehhez. Tehát nem egészen úgy van, hogy ha "nagyon akarnák" akkor itt bármi lehetne. A közeljövő szempontjából a két T jól döntött, mert jóval komolyabb LTE kapacitást tudtak így kiépíteni, amire szükségük is volt. A vodának pedig fájhat hogy 1800-on a digi elhappolta azt az 5MHz-et előle, amire nagy szüksége lenne...

    A korábbi hozzászólásodra:

    "Ok, itt van még valaki aki ugyanezt írja mint én"

    Vagytok ketten, ez már reprezentatív minta :)

    Viccet félretéve senki ne felejtse el, hogy az LTE hálózati fejlesztések egyik szolgáltatónál sem értek véget, és a következő 1-2 évben is tartani fognak.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kchris78 #287 üzenetére

    Jól látod a helyzeted. A két T kivárt a 900-as 3G-vel, mert se frekijük nem volt hozzá, meg eleve a nagyobb forgalmuk miatt a 4G-re gyúrtak, ami a jövő szempontjából jó döntés volt. Jelenleg a 3G-re költeni egyszerűen butaság, meghaladta a technika. Amit látni fogunk, hogy a 3G 2100-on vissza fog szorulni az LTE javára, 800-on és 1800-on már most is dominál. A t-mobile Hollandiában például nem nyert 800-as sávot, ők ezért 900-on vezetik be az LTE-t, bár ők abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy 1800-on is összeér a hálózatuk.

    Nálunk egyébként pont a voda lehet az aki először lép 2100-on a 3G szűkítés témában, mert neki 1800-on lófüttye nincs, viszont az u900-zal egy kis 3G forgalmat meg tud osztani, és így tud reális helyet csinálni az LTE-nek. Akárhogy is, kényszer helyzetben vannak, a 2600 bevezetése meg túl drága, lefedni nem lehet vele.

    A CellID-k számozásában van logika, viszont nincs jelentősége. Annyi a szerepük, hogy az adott állomáson belül a technológiát és szektort azonosítják. Ennek handover és szomszédsági viszony tervezés szempontjából van jelentősége, meg a paging miatt.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz TeeJay #290 üzenetére

    Ha faraday kalickát építesz magad köré, nyilván egyik szolgáltatás sem fog tisztességesen működni. Az építtetők ilyesfajta felelőssége hosszú beszélgetés témája lehetne, ezt most hagyjuk.

    Általánosságban igaz, hogy az alacsony frekvencia jobban terül, és kevésbé is csillapodik különböző tereptárgyak hatására, tehát a 800MHz LTE ilyen szempontból a legjobb, de nem csak azért, mert ez használja a legalacsonyabb frekvenciát.

    De, "hegyeken" egyetlen technológia sem képes átjutni. Ha tehát egy zárt völgyben vannak, ahová egyik irányból sem lát be állomás, akkor ennyi volt, műholdas net.

    "4G pedig LTE és 90/50megabit simán jött bármikor igaz ott csak 2-3csík volt"

    Ebből is az derül ki, hogy önmagában a "csíkokat" nézegetni nem sok értelme van, mert nincs egyenes arányban a szolgáltatás minőségével, főleg nem akkor ha különböző technológiákat hasonlítunk össze.

    "gondolom ahol van 800MHz oda nem raknak 1800-2100-at sem mert nem éri meg"

    Forgalom és lefedettség függvénye a dolog. Nyilván mucsaröcsögére nem fognak magas frekit rakni, mert nincs rá szükség. Viszont nagyvárosokba 1800 és 2100 mellett például a beltéri lefedettség növelésére rakhatnak 800-at.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz p2pp #292 üzenetére

    Baromság.

    1800-on is jellemzően 10000-12000 méter az optimalizált cella méret, 800megán ideális körülmények között (alföld, kültér) akár 20-25km is simán lefedhető.

    De a csúcs az a magyarázat, hogy a lefedettség tulajdonképpen a forgalom függvénye. Szeretném jelezni, hogy a lefedettségi területet adó úgynevezett jelzés csatornák kisugárzott teljesítménye állandó és a forgalomtól teljesen független, azt az alkalmazott rádióerősítő teljesítménye és a hálózati terv határozza meg, senki nem csavargatja azt menet közben, ráadásul értelme sem lenne.

    Ennyi baromság, te jó isten.... A különösen fájdalmas, hogy ebben valamelyik cég buta ügyfélszolgálatosa a vállalat nevében nyilatkozik és járatja le saját magát...

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz radio100jozs #294 üzenetére

    Ez megmosolyogtató. A linkelt dokumentum végén érdemes a hivatkozásjegyzéket megnézni, ahol kis túlzással mindenféle ellenőrizhetetlen forrás van, csak éppen az adott technológia szabványai nem (3GPP). A komolysága itt kb. véget is ér.

    A 3G-s cellalélegzés sem azt jelenti, hogy a lefedettségi terület összehúzódik, mivel az LTE-hez és a 2G-hez hasonlóan a szórásos típusú jelzés csatornák kisugárzott teljesítménye fix, arra nincs hatással a forgalom. Tehát a lefedettségi terület ebben az esetben sem változik meg. Az viszont igaz, hogy , extrém mértékű túlterhelés esetén a cella kiszolgálási területének a határán lévő előfizetők esetében egyszerűen nem marad kiosztható erőforrás. Ez a 3G rendszer kódosztásos egy vivős jellegéből fakad, kizárólag extrém körülmények között. Ilyen LTE-n eleve nincs, 3G-nél sem úgy ahogyan azt néhányan gondolják.

    Ezt a nem értek hozzá témát meg legközelebb próbáld meg kicsit több értékelhető ténnyel alátámasztani.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz radio100jozs #298 üzenetére

    Én meg annak a szabványosító testületnek hiszek, aki lefekteti ezeknek a technológiáknak az alapjait és átülteti azt a gyakorlatba.

    Ha érdekel a téma, akkor valami noname 4 oldalas egyetemi bohózat helyett ajánlom a technológiát leíró specifikációt:

    http://www.3gpp.org/specifications/releases

    Ha találsz benne a cellalélegzésről olyan magyarázatot, ami alátámasztja, hogy forgalom függő a jelenség, készséggel elismerem, hogy tévedtem.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kchris78 #302 üzenetére

    Nem a jelzés csatornákat úgy általában, hanem a véletlen elérésű (RA) csatornát, ennek oka pedig az volt (nem volt, most is az), hogy a véletlen elérés még nem titkosított, az autentikálás csak ez után végezhető el, ráadásul a folyamat lassú, így egy módosított telefonnal túlterheléses támadás indítható a legkorlátozottabb erőforrás, a random access erőforrás ellen, így a többi telefon számára ellehetetlenül az erőforrás-kérés. Nem véletlen, hogy az LTE hálózatokban az RA erőforrás sokkal több, a folyamat és a hozzá tartozó timeout sokkal kisebb.

    A szórásos típusú csatornák (amik a lefedettséget adják) soha nincsenek teljesítmény szabályozva, a kisugárzott teljesítményük állandó.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #71835392 #306 üzenetére

    Legalább háromszor leírtam már csak ebben a topikban, hogy pontosan a beltéri lefedettség javítása miatt lehet érdemes alacsony frekit indítani nagyvárosokban. Semmi érdekes nincs ebben, csak logika.

    A többit nem kommentálom, paródiába hajlik az egész. A gonosz telenoros és telekomos mérnökök ott állnak minden állomás alatt amerre jársz, és tekerészik a potmétert, mert nekik az az érdekük, hogy a saját hálózatuk szarabb legyen, mint a konkurenciáé. Szerintem itt fejezzük be és mindenki azt gondol amit akar.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #71835392 #347 üzenetére

    "Mesélj még..."

    Neked mindig nagy örömmel.

    A rádió spektrum véges erőforrás, ezért is adnak a szolgáltatók tízmilliárdokat egy-egy kis szeletért. Namost a három szolgáltató közül a legkevesebb ügyféllel és forgalommal a vodafone rendelkezi, ezért ő megtehette, hogy feláldoz 5MHz-et a GSM 900 rovására, ami az U900 elindításához szükséges. Ezt a másik két szolgáltató egyszerűen nem tehette meg, mert olyan mértékű lett volna a kapacitás vesztés, hogy vidéken képtelenek a telefonhívásokat kiszolgálni (tudod, ahonnan a bevétel még mindig jelentős része jön).

    Idő közben eltelt majd 5 év, a felhasználói szokások megváltoztak, a kompatibilis telefonok aránya megtöbbszöröződött, így már a telenor is megtehette, hogy bevezeti az U900-at, persze az LTE800 árnyékában ennek nem sok értelme van, legfeljebb CSFB miatt lehet érdekes. De ha szerinted csettintésre bevezethető ez a szolgáltatás, akkor miért nem lépett a telenor sokkal korábban, mondjuk a voda után pár hónappal? Talán mert mégsem olyan egyszerű a dolog, mint gondolod...

    A privát véleményem az, hogy szerintem az U900 helyett inkább az LTE lefedettséget kéne tovább javítani (ugye ne felejtsük el, hogy amit elköltenek most U900-ra, az az LTE fejlesztések elől veszi el a forrást, spektrumot) és gyorsan bevezetni a VoLTE-t, hogy ne legyen szükség a párhuzamos 2G/3G hálózatokra a kiszolgáláshoz. És tőlünk nyugatabbra ezt is csinálják, senki nem tol komoly pénzt 3G kapacitás bővítésre, viszont több szolgáltató is azon dolgozik, hogy 2100-on a 3G helyére LTE-t rak, na meg hogy bevezessék a VoLTE-t.

    Van még további kérdés? :)

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz ollie #351 üzenetére

    "Nekem nagyon úgy tűnik, hogy B20 nélküli telefont már nem szabad venni."

    Sokszor elmondtuk már :)

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #71835392 #360 üzenetére

    A hivatkozási alap teljesen téves, ugyanis a telenornak a frekvencia pályázat előtt is volt 8MHz egybefüggő sávja 900-on, az U900 képes telefonokat (meg a legtöbb nem 10+ éves telefont) pedig az egész nem érintette.

    A magyarázat az, hogy a telenornak (és a telekomnak is) igen össze kellett magát húznia 1800 GSM-en, hogy az LTE-t be tudja vezetni. A telenornak kevésbé (30 megából 10 maradt GSM-re), a telekomnak jobban (25megából csak 5 maradt), de mindkét cégre igaz volt, hogy ha e mellé még eltüntetik a GSM900 kapacitás jó 60%-át, akkor összedől a vidéki 2G szolgáltatás.

    Vicces, hogy a CSFB problémára szerinted egy öreg technológia életben tartása a megoldás ahelyett, hogy egyszerűen elkerülnénk azt (VoLTE), miközben a CSFB több problémája közül a legnagyobbat (a megbízhatatlan működést) ez sem oldja meg. Szerencsére a szolgáltatók jó része inkább a jövőbe invesztál, amivel az előfizetőik már közép távon is jobban fognak járni.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz whYz #363 üzenetére

    "Vannak szolgaltatok akik orszagokat tudtak lefedni(belteren is) B3 es B7-el, "

    Megtennéd, hogy rámutatsz konkrét példákra? Én konkrétan egy ilyet ismerek, akikről mérési eredménnyel is bizonyítható mindez, de ez még Magyarországnál is kisebb és teljesen sík, ráadásul sűrűn lakott minden része. De lássuk Te vajon mely országokra gondoltál.

    "VoLTE bevezetesehez meg inkabb hanyagolni kellene a lassu B20-at"

    Ettől a nettó baromságtól viszont kímélj meg minket. Csak hogy mindenki értse: egy volte hívás 13kbit/s. B20-on pedig még a vodának is van közel 60Mbit kapacitása. De hogy tovább fokozzam: a normál (nem HD) hanghívás 2G-n és 3G-n is pontosan ugyanennyi sávszélt eszik.

    Kicsit olvasni kéne a témában, mielőtt hülyét csinálsz magadból.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz whYz #367 üzenetére

    Ezt írtad:

    "VoLTE bevezetesehez meg inkabb hanyagolni kellene a lassu B20-at"

    Vajon a lassút hogyan kell ebben a kontextusban értelmezni? Kérlek világosíts fel minket.

    "Egyszeruen arra utaltam, hogy nagyvarosokban B3/7-re kellene nagyon raallnia mindegyik szolgaltatonak"

    Egy olyan építészeti adottságú várost mint például Budapest soha senki nem fog tisztességes beltéri lefedettséggel ellátni B3/B7 sávokkal, ennek oka pedig a fizika. A példák helyetti mellébeszéded is csak ezt igazolja. Tőlem hihetsz amiben akarsz, csak ne terjeszd ezt a butaságot.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz whYz #369 üzenetére

    Érdekes, hogy az EE pont azzal érvel, hogy azért használja a 800MHz-es sávot, hogy javítsa a beltéri lefedettségi lukakat és hogy megfelelő penetrációt tudjon biztosítani a VoLTE bevezetéséhez:

    http://telecoms.com/440971/exclusive-ee-to-deploy-800-mhz-spectrum-by-end-of-2015/

    Egyébként az Ofcom hivatalos térképe szerint nem nehéz beltéri lefedettségi lukat találni az EE 4G hálózatán, ami persze nem csoda egy London méretű városban, csak nem kéne az ellenkezőjét állítani.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz H.Istvan25 #377 üzenetére

    Nem csak VoLTE-re jó. Azzal, hogy például az 1800-as sávhoz tartozó uplink forgalom a CA miatt 800-on (is) megy, magának az 1800-as rétegnek a lefedettsége is javítható ilyen módon.

    A Tele2 horvátországi "lefedéséről" meg ez a kép árulkodik:

    Ezt azért nem nevezném országos lefedettségnek, ráadásul ez kültéri lefedettség.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz DrBubo77 #443 üzenetére

    Nem frekvencián. Az előfizetett sebességet az ügyféladatbázisból (HSS) nyert érték alapján a core hálózat állítja be, sem frekvenciához, sem technológiához nincsen köze. Ha teszem azt 32/32 kbps lassítás van, az ugyanennyi lesz minden technológián, viszont tény, hogy 4G-n legalább a válaszidő kisebb, így ezt a csenevész sávszélességet jobban ki lehet használni.

    Tehát röviden: még ilyen lassú sebesség mellett sem mindegy, hogy milyen technológia.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz TeeJay #446 üzenetére

    Szerintem a forgalmi keret elfogyása után örülhetsz, hogy legalább ennyit kapsz. Simán levághatnának nullára, vagy ami rosszabb: kezdhetnének számlázni. A lassításnak nem az az értelme, hogy te ingyen viszonylag kis fájdalommal tovább használhasd a szolgáltatást, mert akkor senki nem venne nagyobb csomagokat.

    Szerintem a reálisabb árképzés, az adaptív QoS lehet ezekre a problémákra a megoldás.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz andris1602 #448 üzenetére

    Szia,

    A kollégának igaza van: a 3400-3800 Mhz-es sávban szerzett készlettel semmit nem változott a DIGI helyzete: esélye nincs rentábilis áron országos hálózatot építenie ezzel a frekvencia készlettel, és ezen a 2100-on megmaradt készlet sem segít. A belvárosban két hetente ellenőrzöm a spektrum-kihasználtságot és a DIGI 5MHz-es duplex sávja teljesen üres. Erről töltöttem fel korábban képet (3 hónapja), de ha valakit érdekes a jövő héten meg tudom nézni újra.

    Egyébként a fent említett sávrészt Nyugat-Európában például a Vodafone használja NLOS felhordó hálózati funkciókra (egyelőre kísérleti céllal), de nem szolgálnak ki vele közvetlenül ügyfelet. Ezek tipikusan az utca szinten villanyoszlopokra telepített mikro cellák felhordóhálózati kapcsolatát jelentik.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz 4Grider #454 üzenetére

    Ráadásul évek alatt sem generálna ennyi előfizető ennyi pénzért olyan infrastruktúrát, amivel akár Budapest lefedhető. Ami itthon a Digi mobil szolgáltatásával kapcsolatban kialakult, az egy merő álmodozás, mindenfajta műszaki alap nélkül. Sajnos.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz 4Grider #457 üzenetére

    Örömteli, hogy rajtam kívül valaki más is van, aki a realitás talaján jár :) Már kezdtem feladni.

    Két kiegészítés:

    1. A nemzetközi tapasztalat mellett a hazai tapasztalat is ezt mutatta: csak a Vodának volt rövid ideig valóban korlátlan szolgáltatása, ki is vezették ahogy a szerződések engedték, és a konkurenciából senki nem lépett be erre a piacra.

    2. Az a 20MHz inkább 30, a Telekomos közösködéssel együtt meg 40, de ha a 3g-t is ide számolom akkor meg 60. Baromira nem mindegy. :)

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz H.Istvan25 #459 üzenetére

    Újra és újra jöttök ezzel a "lefedte" 2100-on az egész országot témával, és sorra bukó van. Legutóbb a Horvátokról derült ki, hogy azt országos lefedettségnek hívni elég erős kijelentés, de akkor nézzük meg a DIGI fellegvárát, Romániát. Íme a lefedettségi térkép:

    http://www.rcs-rds.ro/images/harta-acoperire-3g.jpg

    Egyrészt megyényi területeken nincs semmi, másrészt milyen érdekes, hogy a képen olvasható közleményben hívja fel a figyelmet a DIGI, hogy 900MHze-n is nyert frekit, és hogy ezzel kívánja javítani a lefedettséget.

    A tanulság továbbra is az, hogy magas frekin nem lehet lefedni olyan országot gazdaságosan (mert ugye mindenki olcsó árakat vár a DIGI-től), ahol jelentős területeken alig van populáció. MÉg egy olyan sűrűn lakott, pici és erős vásárlóerővel bíró lapos országban mint Hollandia is csak a T-Mobile-nak sikerült 1800MHz-en összefüggő 2G és 4G hálózatot építenie, még a nálánál nagyobb Vodafone-nak, vagy az inkumbens KPN-nek sem.

    Ráadásul az egy frekvenciás licensz azt sem teszi lehetővé, hogy fokozatosan 4G-re váltsanak, hacsak nem vesznek frekit mondjuk 800-on (ha ugyan van még szabad sáv).

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz H.Istvan25 #461 üzenetére

    Olyan viszont egy sem volt, aki összesen 5 mega duplex sávval indult volna el, ráadásul 1800-on. A DIGI viszont itthon ebben a helyzetben van. A helyzet az, hogy ezzel az 5megával valójában egy előnyös MVNO üzletet akartak kicsikarni a Vodából vagy a Telekomból. Ez nem jött be és most szívják a fogukat, amit megértek, de ettől még nem kerültünk közelebb a filléres mobilnethez, amiről itt sokan álmodnak.

    De tudod mit? Ne legyen igazam. Az aukció óta eltelt lassan két év, és még egy teszt állomást sem indítottak, csak a hamuka megy, hogy 200 állomáson "dolgoznak" (kivitelezőt persze senki nem látott). Ha jól rémlik 3 év alatt használatba kell venni az elnyert frekit, mert az állam visszaveszi. Mivel most nincs értékelhető infó, amiről vitázhatunk, térjünk erre vissza jövőre :)

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #25741824 #464 üzenetére

    Nem. Alapvetően nem fórumozok máshol, de ahol mégis ott ugyanezen nick alatt futok. Én vállalom a véleményemet, nem szorulok rá arra, hogy alteregót gyártsak magamnak :)

    Megnézném ezeket a képeket, tudnál küldeni linket? Köszi!

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz p2pp #483 üzenetére

    Ha valóban teljesen sík területről van szó akkor kisugárzott teljesítménytől és az antenna döntésétől függően akár 25-30km-re is elszól. De vigyázz, mert a sík terület ellenére ha nagyon a semmi közepe, még simán lehet hogy nincs szolgáltatás. A semmit 800-on sem éri meg lefedni :)

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz qnadam #499 üzenetére

    Majdnem jó.

    Az LTE idő és frekvencia osztásos "dolog", az ütemezésnek pedig ezen a kettőn túl van egy harmadik dimenziója is: a rendelkezésre álló teljesítmény.

    A GSM szabvány szerint 35km elméleti távolságot enged meg (a timing advance paraméter 0-63 között lehet, egy egység durván 550 méter), de az egy vivő alatt lévő TCH csatornák összevonásával (és a kapacitás felezésével) csinálták már ennek a dupláját is, de ez nem igazán szabványos megoldás.

    LTE-nél az elméleti maximum 100km körüli (ezt alapból támogatja a szabvány), de nyilván itt már csak nagy nyereségű irányított antennákkal fog működni a dolog., elsősorban a kliens oldali készülék gyenge teljesítménye és gagyi antennája miatt. Annyit érdemes hozzátenni, hogy ez természetesen függ a szóban forgó állomás konfigurációjától is, a legtöbb állomás nem úgy van paraméterezve, hogy ennek a távolságnak akár csak a felét is tudja.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz H.Istvan25 #502 üzenetére

    Bontsuk ketté ezt a témát:

    Az, hogy az LTE tud 100km-et a GSM meg 35km-t, nem elsősorban a frekvenciához, hanem a protokol felépítéséhez van köze.

    Viszont az is tény, hogy az alacsonyabb frekvencia jobban terül, tehát jobb eséllyel éri el értelmes erősséggel a jel a vevő oldalt.

    A kérdésedre a válasz igen, lehetséges 800MHz-en a 100km, de nem normális telefonokkal, azoknak ugyanis nincs irányított antennája, és a maximális kisugárzott teljesítményük is csak 23dBm (200mW), illetve a bázisállomást is megfelelően kell konfigurálni (extended cyclic prefix, preamble format 3). Magyarországon senki sem fog olyan 800-as állomással találkozni amelyik így lenne konfigurálva, mert nincs rá szükség, ráadásul minél nagyobb lefedettségre optimalizálunk, annál kisebb lesz a rendszer kapacitása.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kchris78 #505 üzenetére

    Ezt a ki hova, és miért megy netezni témát szerintem hanyagoljuk. Legyen szolgáltatás, én meg majd eldöntöm hogy mikor használom.

    A nagy lefedettségnek ritkán lakott sík területeken van haszna, természetesen ilyenkor a távoli kliensek nem mobilak, hanem fixen telepítettek. Van ennek létjogosultsága bőven európán kívül.

    A 200 mW pedig úgy van, hogy ennyi. Ez szerepel a szabványban. :) GSM-nél 900-on 2 watt, 1800-on 1 watt volt, jól emlékszel. 3G-nél 24dBm volt, az 250mW. De vigyázz: a teljesítmény eloszlása más az LTE rendszereknél (SC-OFDMA), mint a sima TDMA GSM-nél. Ráadásul az RRU-kban van nagy teljesítményű LNA is (jellemzően 40dB körüli erősítéssel). Persze ettől még tény: bármilyen mobil technológiát vizsgálunk is, általában mindenhol a felfelé irány szabja meg a korlátot például lefedettség dolgában.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz csokoládé13 #513 üzenetére

    Pontosan hol külföldön?

    Egyébként jelenleg nem sok hátrányt szenvednél, mivel a 2600-as (4G) hálózatok kiépítését csak mostanában kezdik el, azt is csak olyan helyen, ahol a 800/1800/2100-as rétegek már együtt sem tudják elvinni az igényelt forgalmat. Kevés ilyen hely van. Magyarországon a Voda lesz az első aki bevezeti, mert nincs elég frekije.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kchris78 #516 üzenetére

    Nem kell megosztani, az 2G-nél volt. A 3G és az LTE SFN hálózatok, a lényeg, hogy megfelelő tervezéssel és a határon átnyúló részre vonatkozó teljesítmény korlátok betartásával az interferi kordában tartható. LTE-nél ha két szomszédos hálózat használja ugyanazt a frekit, lehet még a PCI-ok összehangolásával is "védekezni" a probléma ellen.

    Tény, hogy a 2600 a gyors csillapodása miatt alkalmasnak tűnik erre, csak az a gond, hogy a határunknak van egy jó hosszú szakasza, ahol alig van lakosság, és oda senki nem fog 1-2km-enként tornyot építeni, csak alacsony frekin lehet fedni gazdaságosan.

    H.Istvan25:

    Teszt jelleggel mindenkinek van már 2600-a, a kérdés hogy ki fogja először nagyobb számban kiszórni. Erre pedig a Voda esélyes, mert nekik kevés a frekijük a többi sávban.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz qnadam #557 üzenetére

    Viszont azt is hozzá kell tenni, hogy az esetek többségében nem erről van szó. Az alapsávi egység a nevéből fakadóan nyilván nem frekvencia szelektív, de van egy csomó olyan alkatrész aminek a hiánya esetén hiába kapcsoljuk be szoftveresen ezeket a sávokat, azok nem, vagy csak sokkal rosszabb vételi szint mellett fognak működni.

    A tanulság továbbra is az, hogy ne legyünk hülyék, és olyan telefont vegyünk, ami ismeri az országunkban használt sávokat, ergó használni is tudjuk azt. Bőven lehet ilyet találni olcsó kínaiból is.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák