Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Razarus

    tag

    A FI relé.. nem is annyira buta gondolat ezt fejtegetni.
    Az EU-ban valamilyen szinten igazodnak a technológiai fejlődéshez, de ezzel együtt is, szigorúan szabályozva van ez: védővezetőn, berendezésenként maximum 3 mA (három milliamper) folyhat. (kapcs. tápok, dimmerek, stb) Ha sok az ilyen berendezés, akkor több áramkört/FI relét kell kiépíteni vagy megfelelő tipusú FI relét kell használni.
    FI reléből ugyanis (állítsanak bármit is a sokszor kevéssé képzett kereskedők) sokféle tipus van: AC, A, SI, S, villámimpulzus ellen védett, stb. A hibaáram értéke csak ezután jön még.
    (Az (I)AC(/I) tipusú FI relé korai, elavult konstrukció, sok országban nem is szabad már beépíteni)

    A magas(abb) frekvenciás jeleket generáló vill. berendezések igenis okozhatnak zavart az erre fel nem készített FI relé működésében, ami jelentkezhet váratlan leoldásokban, vagy éppen ellenkezőleg, elmaradó leoldásokban. Ilyen áramkörökbe "SI" tipusú FI relét kell(ene) beépíteni. Ez védett mindenféle magas frekvenciás -a működést esetleg megzavaró- összetevővel szemben.

    Ezért (meg villamos rendszert érintő átépítések, új fogyasztók beüzemelése után, még sok más miatt is, leragadás, beégés, stb) kell(ene) havonta tesztelni a FI reléket. Persze, a gyártók beszélnek több hónapról, de az más kérdés. Középületeken, írásban kell dokumentálni a havonkénti FI relé ellenőrzést.
    A munkahelyemen (párás, ipari környezet) a FI relék (pedig nem gagyikat veszünk) átlagos élettartama 2 év...

    Nem az a drága, ami sokba kerül, hanem az, ami utána nem válik be...

  • Razarus

    tag

    válasz Razarus #12 üzenetére

    Egy pontosítás:
    Az a 3 mA kizárólag NEM szinuszos (= többnyire magas frekvenciás vagy lüktető egyenáramú) összetevőkre vonatkozik!
    A szinuszos (tehát normál, nálunk 50 Hz-es) áram nem folyhat üzemszerűen a védővezetőn, vagy ha úgy tetszik, "földelésen".

    Nem az a drága, ami sokba kerül, hanem az, ami utána nem válik be...

  • Razarus

    tag

    válasz ThodEE #15 üzenetére

    Az a 3mA az EU által megengedett, nem szinuszos összetevők maximális értéke (fogyasztóként.) nem pedig FI relé hibaáram érték. FI reléből létezik 10, 30, 100, 300, 500mA-es is és mindnek meg van a maga helye. A 30mA-es határ az életvédelmi célú FI relék (max) hibaárama.

    A FI relének annyira "nincs köze" a "védőföld"-höz, hogy a FI relé, önmagában nem alkalmazható érintésvédelmi mód ÉS az a "védőföld" valahol (általában a FI relé közelében) igen masszívan össze van kötve a szolgáltatótól beérkező "nullával", tehát nagyon is van köze a FI relének a "védőföldhöz".

    Sajnos a védővezetőre (ezt nevezi a laikus védőföldnek) rákerülő nagyfrekvenciás jelek igen messzire eljutnak és a hatásos szűrésük, elnyomásuk sokkal bonyolultabb, mint ahogy az elsőre látszik.

    Nem az a drága, ami sokba kerül, hanem az, ami utána nem válik be...

  • Razarus

    tag

    válasz zseko #24 üzenetére

    Ott valami gyanús azzal a 380-nal, vagy a csatlakozótokkal.. de inkább ne menjünk (itt) bele.
    Az izzó.. na az szép volt :)

    Nem az a drága, ami sokba kerül, hanem az, ami utána nem válik be...

Új hozzászólás Aktív témák