Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szirty

    őstag

    válasz raceboy #2546 üzenetére

    Helló raceboy!

    Milyen rendszer, milyen gyártó, milyen PLC?

    Lekérdezed a rendszer időt (ha van) és összehasonlítod akívánt idővel. Amikor egyezik lefuttatod a folyamatot. Közben ügyelsz arra, hogy csak egyszer fusson le (ha úgy akarod).

  • Szirty

    őstag

    válasz raceboy #2602 üzenetére

    Helló raceboy!

    Egy kicsit konkrétabban lehetne?
    Pontosan mit mivel hogyan akarsz megcsinálni min?

  • Szirty

    őstag

    válasz raceboy #2604 üzenetére

    Helló raceboy!

    "Elküldtem privátban"

    Leírtam privátban neked mi ezzel a baj. Itt nem részletezném.

    Amit a problémával kapcsolatban az üzenetedből értettem (és itt nem a szavak önálló jelentésére az értelmezésére gondolok), az az alábbi:

    - Világítás vezérlése plc-vel
    - Van kézi és automata üzemmód
    - Moeller ps4-341 plc

    Amit pedig nem értek:
    - Mi (mennyi) az az "összes égő" amire hivatkoztál?
    - Mit jelent a "gyenge gomb"?
    - Mi az, hogy "M5 név"?
    - Hol az a táblázat (mi a tartalma), amiben összefoglaltad?
    - Mi a bool és mi a byte
    - Miféle sorok és oszlopok vannak?

  • Szirty

    őstag

    válasz raceboy #2606 üzenetére

    Helló raceboy!

    Tehát ha jól értem, akkor azt szeretnéd, hogy abból amit leírtál előbb találjuk ki hogy mi a feladat, majd utána fejtsük meg azt... :]

    Amúgy más sem érti, vagy csak én vagyok másik bolygón?
    Vannak tehát gombok, nem tudjuk hány darab, de némelyikről tudjuk mit csinálnak ha megnyomják.
    Aztán vannak kapcsolók is (K1, K2, K3, K4) amikről pontosan tudjuk, hogy 4 darab van, de azt nem, hogy mi a szerepük.
    Meg van a kézi üzemmód, ami M5, bár azt nem tudjuk miért van kézi üzemmód, ha nincs automata (vagy van, csak nem tudjuk, hogy van és ha van azt sem, hogy akkor mit kell csinálnia a "valaminek").
    Tudjuk, hogy az m6 már nem üzemmód, hanem állapot, amikor az összes égő ég, amit az összes gombbal kapcsolunk be. Bár az "összes gombbal bekapcsolni" jelentése nem egyértelmű nekem, mert:
    - Megnyomjuk egyszerre az összes gombot (bár nem tudni mennyi az az összes)?
    - Vagy megnyomjuk az összes gombot egymás után valamilyen sorrendben bármikor?

    No meg van az m8 állapot, ami meg már olyan állapot, hogy több állapot, hiszen különböző gombokkal az égőket kapcsolgatni lehet.
    Tudjuk, hogy valamit deklarálni kell és hogy ebben az állapot bool a többi byte, bár nem tudom mi lehet az a "többi".

    Jancskárné tanárnő jegyzetére való hivatkozás ebben a formában sokat nem segített a feladat megértésében, mert nem közölted melyik kötet melyik oldalára kellene "gondolni".

    A táblázatodban egyszerű bináris sorozat van, amit egy számlálóval is lehet produkálni. (A számláló "Kimenet" oszlopban található tartalmának megfelelő bináris minták vannak a 4 bites oszlopokban).
    A K1-K4 oszlopok tartalma teljesen azonos az elöl, hátul, középen, vetítő oszlopokban található bináris mintával.

    A képet ide felrakni nem bonyolult. Ahova az üzenetet írod alatta 4 cm-re van egy felirat, miszerint: "Új kép feltöltése a szöveghez" mellette egy Browse gomb. na azt kell megnyomni, kiválasztani a képet, majd a generált linket berakni a "Kép" feliratú gomb megnyomása után.

    Ui.: Gondolom ez egy iskolai példa feladat, mert a gyakorlatban ilyen világítás vezérlést szerintem sehol nem csinálnak... Az iskolai gyakorlati feladatokra pedig sajnos nagyon jellemző az ilyesmi. :(

  • Watchdog

    aktív tag

    válasz raceboy #2608 üzenetére

    Szia raceboy!

    Valahogy így kell felépíteni a logikát:
    LD M8
    AND K1
    S L1 (* elöl bekapcsol *)

    LD M8
    ANDN K1
    R L1 (* elöl kikapcsol *)

    Nyilván csak úgy van értelme, ha biztosított, hogy az M8-on kívül a többi állapot / üzemmód 0.
    A bool változók a deklarációs részben szervezhetők bájtba:
    (Möllernél valahogy így néz ki, más PLC-n máshogy...)
    VAR
    Kapcsolok AT %IB0.0.0.0 : BYTE ; (* az első 8 bemenet a PLC-n *)
    K1 AT %IB0.0.0.0.0 : BOOL ; (* a Kapcsolok bájt 0. bitje, de már BOOL típus *)
    K2 AT %IB0.0.0.0.1 : BOOL ; (* a Kapcsolok bájt 1. bitje *)
    stb., ugyanez a kimeneteknél is.
    END_VAR

  • Watchdog

    aktív tag

    válasz raceboy #2626 üzenetére

    Helló raceboy!
    A megoldás a TON (bekapcsolás késleltetés) típusú időzítők használata lesz. A lámpa bekapcsoló (SET) programrészek rendben vannak, a lámpa kikapcsoló (RESET) programrészekbe kell beilleszteni egy-egy időzítőt. Ha az M8 üzemmódban elengedik a gombot, az időzítő kimenete "t" idő múlva logikai 1-be megy. Az időzítő bemenetére az kerüljön, hogy M8 üzemmódban nem nyomják a gombot, a kimenetével pedig resetelni kell a megfelelő lámpát. A bemenet közvetlenül a logikai feltételek után az "ST Időzítőneve.IN" utasítással érhető el. Az időzítőket deklarálni kell, majd a CAL Időzítőneve(attributumok) formában illeszthetők be. Az időzítő kimeneti bool jelét a reseteléshez úgy tudod kiolvasni, hogy "LD Időzítőneve.Q".
    Ezzel a megoldással úgy fog viselkedni a vezérlés, hogy ha bekapcsolt lámpával váltasz üzemmódot, akkor az új üzemmód feltételrendszere szerint marad égve, vagy alszik ki a lámpa (ha pl. égő lámpával kerül M8 üzemmódba, akkor "t" idő múlva kikapcsol).

    [ Szerkesztve ]

  • Watchdog

    aktív tag

    válasz raceboy #2628 üzenetére

    Üdv!

    LD M8 (* csak ebben az üzemmódban figyeli a gombot *)
    ANDN ME2 (* ME2 nevű gomb bemenet *)
    ST T1.IN (* nem S - azaz set, hanem ST - azaz store *)
    CAL T1 ( IN := , PT := T#10s | := Q , := ET ) (* ezt nem kell fejből begépelni, gyorsmenüből is be lehet szúrni, már nem emlékszem, hogy - tán F2??? a help-ben biztos benne van... én egy kiexportált programrészből másoltam ki, nincs a gépemen a fejlesztő... *)

    LD T1.Q (* ha M8 üzemmódban, T1 ideje a gomb elengedve *)
    R F1 (* az F1 nevű lámpa kimenet kikapcsol *)

    A zárójeles részen belül közvetlenül is hozzá lehet rendelni bool változókat az időzítő be/kimenetekhez, bonyolult program esetén megéri felvenni párat. De S/R, vagy más logikai összefüggés nem lehet a zárójelen belül.

Új hozzászólás Aktív témák