Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • molntomi

    csendes tag

    válasz crucified #6661 üzenetére

    Szia!

    Nem hozzám szólt a kérdés, de megpróbálom megválaszolni.

    A különbséget szerintem a feladat és a programozó határozza meg.

    Komolyabb feladatoknál már nem elég a LAD programozási nyelv, kell az STL is.
    Másrészről ki mire specializálódik, STL, LAD vagy FBD esetleg SCL. A programozó dönti el melyik neki a szimpatikusabb az adott feladathoz. Ügye a Létra nyelv még a relés korszakból maradt fent, de sokszor ez nem elég.

  • Szirty

    őstag

    válasz crucified #6661 üzenetére

    Helló!

    Néhány ok hogy egy blokkon belül miért vannak LAD/FBD és STL networ-ok vegyesen.

    Az egyik ok az, hogy eredetileg FBD-ben készült blokk van átváltva LAD nézetre, vagy eredetileg LAD-ban készült blokk van átváltva FBD nézetre.
    Bizonyos FBD network-ok ugyanis nem jeleníthetők meg létrában és ez visszafele is igaz. Ilyenkor a meg nem jeleníthető network STL-ben látható.

    A másik az ha LAD vagy FBD-ben készült blokkot STL-ben módosítanak.
    A LAD/FBD megjelenítés ugyanis csak akkor lehetséges ha bizonyos szabályokat betart az ember STL-ben.

    A harmadik természetesen az amikor LAD/FBD-ben írt blokkhoz szándékosan STL-ben írnak meg network-öket.
    Ilyesmit akkor csinál az ember (szerintem) amikor a logikai feladatok között egy számítási, adatmozgatási feladatot kell megoldani. Az utóbbira az STL egyszerűbb.
    Pl. eltérő típusú (INT, REAL, stb) változókat kell összehasonlítani vagy azokkal műveleteket végezni. LAD/FBD-ben ez csak több lépésben és átmeneti belső változó használatával lehet megoldani, de STL-ben 3-4 sor z egész, nem kell temp változó sem.

    A használt nyelvet elsősorban a feladat határozza meg. A létra és az FBD rendkívül hatékony és áttekinthető még igen bonyolult logikai feladatok esetél is.
    Egyáltalán nem arról van szó, hogy a "bonyolultabb" feladatokra STL vagy SCL kell. Nem a eladat komplexitása dönt, hanem a jellege!
    Több ezer logikai változós hálózatot az ír SCL-ben IF-elgetve akinek több női szülője van szerintem.

    Persze benne van a dologban az is, hogy "akinek kalapács van a kezében az hajlamos mindent szögnek nézni". Aki java-ban vagy C-ben programozott eddig PC-n az mindent java-ban vagy C-ben akar megoldani PLC-n.

Új hozzászólás Aktív témák