Keresés

Aktív témák

  • vati

    senior tag

    Nem szerepelt, hogy dualboot-os vagy sem.
    Nekem ugyan 60 giga van és az oprendszerek egy külön kis vinyóra mennek, de kb. így csinálnám ha csak 1 lenne:

    1. DOS floppy boot -> fdisk.
    - 2 GB primary FAT32, format, sys a: c: -> kilép!
    (nem sok a 2 giga, kelleni fog a hely swap fájlnak, és egy rakat program csak a c:-re hajlandó szemetelni, sok kényelmetlenség forrása lehet ha ezen spórolunk!)
    2. Win98SE felmegy utana opcionálisan Partition Magic 5.0 (ez csak azért, hogy több primary partició is lehessen! Buta fdisk csak egyet enged.) Innen hozom létre a további particiókat:
    - 4 GB primary NTFS (W2K-nak)
    - 3 GB primary EXT2 a linuxnak
    - összes többi a 4. primary-nak ide jönnek a logikai drive-ok
    - 1 GB w2k/linux swap
    - 20 GB FAT32 adat (MINDEN adat jellegű dolog: pic, mp3, video, forráskódok, telepítést nem igénylő progik.)
    - 10 GB NTFS adat (backupok, védendő adatok, olyan dolgok amik elég ha NT alól látszódnak, sőt így a jó)

    Ha nem nagyon kicsi a hely, érdemes minél több (max 7) partíciót létrehozni.

    Telepítés: 1. win98 2. linux 3. wk2
    A csak telepítve működőképes és a win-nel ''összenőtt'' sw-ek (Office) mehetnek C-re, úgyse fogod tudni használni rendes újratelepítés nélkül. Lehet próbálkozni azzal, hogy a w2k és a w98 számára fizikailag ugyanoda rakjuk az Officet (vagy a Developer Studiot.) én már ezen sem spórolnék.
    Erdemes azert tehermentesiteni a C:-t, a nagy helyigényű cuccok (Studio, MSDN) mehetnek más particiora.

    Érdemes egy szettet összeállítani amiben 1 CDn megvannak a legsűrűbben használt (kis) szoftverek, és az összes hardverünk driverei, +wmp, directx, kodekek, service pack.
    A 10-15 leggyakrabban használt kisebb programot (winamp,totalcmd,irfanview, stb.) is érdemes együtt archiválni a win.-nel ezek, az Explorer együtt még rámennek alkalmanként 1 CD-re.

    Hogy kérdezzek is: ki mivel, hogyan archiválja a win98-at?
    Eddig mindig szívtam amikor helyre kellett volna állítani.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz RAM #18 üzenetére

    Szerintem akármit csinálhatsz közben, legfeljebb lerontja a defragmentálás hatásfokát.

    Pause után -bár az XPt annyira nem ismerem- újrascanneli a partíciót mintha elölről kezdené az egészet.

    Futtatsd le többször, iteratívan működik: nem garantált hogy elsőre defragmentál mindent. Általában 3-4x érdemes.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz RAM #25 üzenetére

    Annyiszor ahányszor javul tőle valamit a végeredmény, Gyosabbnak persze hogy gyorsabb.
    Szerintem egy PCs vinyón 4 primary partíciód lehet. Ezek egyikén (pontosabban a helyén, mivel ő lesz az ''extended'') létrehozhatsz 4 további ''logical'' partíciót, ez összesen 7 lehetséges partíció.
    Érdemes is kihasználni, hacsak nem kell nagyon sok hely 1 darabban. (nagy sávszélességű video grab) Kisebb partíciókat könnyebb karbantartani és keresni rajtuk. Az csak a DOS hülyesége hogy 1 db primary partíciót enged.

    Ezt a Primary to Logical-t nem teljesen értem hogy mire lenne jó.
    Zsugorítani akarsz egy partíciót? Akkor a legegyszerűbb ha átnyomsz róla minden adatot máshova majd chkdsk és nem kell defraggal xarakodni. Az nem is enged mindent elmozgatni!

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz vati #29 üzenetére

    GyoRsabbnak

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz RAM #31 üzenetére

    Valamelyik régebbi (1-2 éves) Chip v. pécéworld CDn rajta van a kicsit sem butított PQ5-ös, én máig azt használom. (8-ast nem ismerem)

    Elolvastam még egyszer amit írtál.
    Odáig tudom követni, hogy egy partíciót resize-olni akarsz (fel vagy le???) és van 15 giga szabad (particionálatlan) helyed.
    Valamint a resize hibával leáll.
    Máshol meg azt írod, hogy 3 új partíciót akarsz létrehozni. Ehhez a resize-nak alapból semmi köze. (hacsak, nem az extended partíciót akarod kiterjeszteni, hogy újabb logikai drive-okat hozz létre rajta.)

    Kitaláltam mit akarsz? :)

    Ha egy meglevő partícióhoz akarod adni a 15 gigát a resize-al, vélhetően az a gond hogy az üres hely bad sectoros és nem tudja megformázni a PQ, ez elég rosszul hangzik. Próbálj rajta új partíciót létrehozni, és megformázni.
    Ha az se megy, a legrusnyább állapot jele a vinyó egészségét illetően.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz RAM #33 üzenetére

    Ha nincs rajta fontos adat, dobd el a C-t is, majd boot floppy -> fdisk-tol kezdve rakd ujra a geped ahogy pl. en is irtam. Ha fizikai gond van, ugyis kiderul.
    Ha nem akarod ujrarakni a rendszert, akkor lehet kiserletezni a folosleges dolgok torlesevel majd defrag majd resize, de nem garantalt az eredmeny.
    Ahogy en tapasztaltam, NTFS particiokon alatt a defragmentalo sem tud okvetlenul mindent elore mozgatni, problemas lehet ezeket a particiokat zsugoritani.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

  • vati

    senior tag

    válasz vati #34 üzenetére

    Ja! boot floppy nem mindegy milyen!
    Legyen rajta CDdriver, smartdrv, fdisk, format, sys, stb. Celszeru kezzel osszevalogatni ra a legfontosabb programokat, kulso parancsokat.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

Aktív témák