Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pasany

    csendes tag

    Sziasztok!
    Retró harverrel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Sikerült hazavágnom egy régi számítógépet, és nem tudom, hogy mivel.
    A konfig:
    Valamilyen Pentium II-es alaplap
    Celeron 466 Mhz CPU
    448 MB SD ram
    Ac-Bel 235 W táp

    Nyáron még tudtam rá OS-t telepíteni, gond nélkül működött, azóta félre volt rakva. Most rendeltem AGP-s meg PCI-s videokártyákat, nekiálltam tesztelni őket ebben a gépben. Minden fölösleges dolgot kihúztam, ne pörgesse fölöslegesen a vinyót, CD-t, stb. Csak a tápkábel, a monitor, meg egy billentyűzet volt rákötve. Csak azt vizsgáltam, hogy ad-e a kártya képet, BIOS-ba beléptem, kicsit váltogattam a menük közt, ennyi.
    Ez egy darabig nagyjából rendben is ment, bár már az elején tapasztaltam olyan furcsaságot, amit addig soha, hogy szaggatott a BIOS! Tehát a gombnyomás és a kurzor elmozdulása között egy másodperc is eltelt, és a menük közötti váltás is lassú volt.
    Aztán amikor a sokadik kártyát teszteltem, azzal pont nem szaggatott a BIOS, de nyomtam egy Reset-et, erre leállt a szgép, és többet nem indult el. Még a ventik se pörögtek föl. (Aztán némi próbálkozás, csatlakozók ki-bedugása, stb. után már a ventik felpörögnek, de más akkor sem történik. )
    Vagyis úgy néz ki, hogy megdöglött az alaplap. Kivettem a memóriát, hátha attól sipákol, de nem.
    Szeretném megtudni, hogy mi okozhatta ezt. Videokártya, sima elöregedés, akár a billentyűzet, vagy mi a csuda?

    További információk:
    - Többször reseteltem előtte, nem okozott problémát. Tehát a Reset gomb nem volt rosszul bekötve.
    - A tápegység nem ment tönkre.
    - Egy egészen régi, még DIN-csatlakozós billentyűzetet kötöttem rá PS/2-átalakítóval, mert épp az volt kéznél. Azelőtt azt soha nem kötöttem rá.
    - Egy sokkal újabb, addig szintén hibátlanul működő, de félrerakott szgépet is el akartam indítani, az előbb említett billentyűzetet kötöttem rá, meg egy nagyon régi PS/2-es egeret (megintcsak mert épp az volt kéznél), és az se akart elindulni, egyszer adott egyáltalán képet, amin boot hibát jelzett, előtte-utána azt sem. Még nem tudom, hogy végleg tönkrement-e, mint a PII. (Ezért nagyobb kár lenne.)
    Eddig nem gondoltam, hogy PS/2-es periféria is okozhat hibát, de most már nem tudom kizárni, ezért is említettem meg.

    [ Szerkesztve ]

  • Pasany

    csendes tag

    válasz MrDerekas #42470 üzenetére

    Két kérdés:
    - A VGA-kat be merjem másik gépbe rakni? (Nem így, mindet egymás után, csak egyet.)
    - És a PS/2 perifériákról mi a véleményed? (Mármint, hogy okozhatnak-e maradandó károsodást?) Mert, mint említettem, egy újabb gépem is elszállt (Dell mittudomén-hányas, Socket 1155-ös alaplap), és azzan tényleg nem csináltam semmit, csak bedugtam, egeret, billentyűzetet, monitort kötöttem rá, és elindítottam.

  • Pasany

    csendes tag

    válasz MrDerekas #42472 üzenetére

    Köszönöm a választ, a tanácsokat.
    "A PS2 nem vághatja haza a lapot tudomásom szerint."
    Eddig én is úgy tudtam. De elbizonytalanodtam.

    #42473 Cyberboy42
    Erre már én is rájöttem, saját káromon, hogy nem mindegy, milyen a táp. De ebben egy Ac-Bel tápegység van, azt meg jó márkának mondják. Lehet, hogy mégis az volt, de nem gyanakszom rá, mert olyenkor a tápegység is tönkre szokott menni, ha az okozza a hibát, nem?

  • Pasany

    csendes tag

    válasz jokeph #42475 üzenetére

    Csak most sikerült újra ránéznem a fórumra, köszönöm a választ!
    Még olyan kérdésem volna, hogy azt miből állapíthatom meg, hogy rossz, mégpedig veszélyesen rossz a PS/2 eszköz? Mert ugye, ha már hazavágta a gépemet, akkor késő.
    Ez a billentyűzet pl., amit használtam, ez is olyan volt, hogy idáig semmi problémát nem okozott. Ezeréves, még DIN csatlakozós, de pl. amikor DIN portra csatlakoztattam hasonló ezeréves gépen, semmi probléma nem volt. Idáig az átalakítóval se, még a VGA-teszt közben is működött. Mondjuk, mint említettem, akadozott a Bios, amit továbbra sem tudok mire vélni.

    Egyébként én port védelemről még modern gépek esetében sem hallottam. Arról viszont igen, hogy USB-n keresztül is simán tönkretehető egy gép, olyannyira, hogy van direkt ilyen eszköz, USBkill néven.

    Ami a tápegységet illeti, az továbbra is működik, ezt a zöld-fekete, vagy zöld-szürke pin-ek rövidre zárását én is szoktam alkalmazni próbához, de mostmár le fogom tesztelni rendesen, most rendeltem egy táptesztert. Egyébként nemrég hallottam, hogy a rövidre zárós indításnál legalább egy ventit ajánlott csatlakoztatni, mert nem tesz jót, ha teljesen üresjáratban megy a tápegység.

    [ Szerkesztve ]

  • Pasany

    csendes tag

    válasz Dyde #42492 üzenetére

    Nézd meg, hogy mi a maximális megengedett hőmérséklet a CPU-hoz és GPU-hoz. Simán lehet túlmelegedés. Létezik olyan CPU (pont AMD-ből láttam ilyet), aminek csak 65 fok a max megengedett.
    Videokártya aktív, vagy passzív? Nekem régen volt egy passzív kártyás gépem, az a kártya is ilyen 70 fok körül melegedett fel nagy terhelésre, de az már sok volt neki, nálam is gyakori volt, hogy lefagyott játék közben. Rámókoltam egy 8 cm-s ház-ventillátort, onnantól kezdve a probléma megszűnt. (Igaz, a gépem meg hangosabb lett.)

  • Pasany

    csendes tag

    válasz BMWline #42487 üzenetére

    Asrock felirat? Akkor talán a POST tarthat sokáig. Érdemes volna a BIOS-ban beállítani, hogy logo helyett a POST üzenetek jelenjenek meg.
    Hibaelhárításnak pedig én úgy fognék neki, hogy mindent leválasztok, SSD, HDD, DVD, VGA, minden, ami nélkülözhető, és elindítanám úgy. Ha úgy gyorsan eljut a Bios-ig, akkor megnézni a beállításokat, meg egyesével visszacsatlakoztatni az eszközöket, és figyelni, hogy melyik a problémás.

Új hozzászólás Aktív témák