Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gliskard

    senior tag

    válasz Jhonny85 #1 üzenetére

    ...első körben szerintem azt döntsd el, milyen oprendszert akarsz rátenni. Ha nem ragaszkodsz a linux-hoz és a NAS-okhoz hasonló web és konfigurálási lehetőséget szeretnél akkor javasolom a FreeNAS disztrót ami FreeBSD alapokon nyugszik. Még "csak" beta, de ennek ellenére stabil és működik rendesen. Ha linux, akkor pedig ott a suse, ubuntu, redhat, centos, stb. Szinte mindegyikhez aránylag könnyen be tudod üzemeleni a Webmin-t aminvel távolról egyszerűen és kényelmesen tudod konfigurálni a gépet.

    Az oprendszer után kéne azon gondolkodni, hogy ha már mindenképpen ragaszkodsz a hw-es raid 5-höz akkor melyik az a kártya amit támogat is az adott rendszer. A 3ware kártyáinak van linux támogatása viszont raid 5-höz legalább 4 drive-ot támogató kell ami nem olcsó (90-100e + afa) illetve kell egy átalakító ami 4 sata csatlakozóra osztja szét a multi-lane konektort, vagy egy olyan sata rack amin van multi-lane csatlakozó. Ha összeadjuk a hw elemek árát, akkor ugyan ott vagy mintha vennél egy soho kategóriás nas-t, ami támogatja a raid 5-öt.
    Ha csak nincs komoly szétszórandó pénz magod, akkor maradj a sw raid megoldásnál, ezt korrekten támogatja a linux akár raid 5 szinten. Bár szerintem a mai hdd árak mellet egy 6 sata portal rendelkező alaplapon ha a linux számára elkülönítesz egy hdd-t és raksz még bele 2 hdd-t raid 1-ben, akkor jó teljesítményű és redundáns szervert tudsz építeni, amit később tovább tudsz bővíteni további 2x1 hdd-vel.
    Megjegyzem, hogy otthonra egy ilyen gépbe a te általad választott cpu nagyon ritkán fog 25-20% kihasználtság fölé menni ha raid 1-et választasz, de az 5-ös sem fogja nagyon leterhelni.

    Ha viszont még nem kezdtél vásárolni és nem akarsz mindenképpen építeni és barkácsolni, akkor nézz körül a nas-ok között például itt.. Amennyiben megelégszel 1 Tbyte háttértárral raid1-gyel tükrözve, akkor érdemes megnézned a DS209 nas-t a Synology-tól. Elég sokat tud és további hack-ekkel ez a tudás még bővíthető, ráadásul nagyon csendes és kis helyen elfér, távolról web-em keresztül menedzselhető. Volt már szerencsém néhány NAS-hoz (ReadyNAS NV+, QNAP régebbi TS sorozatból 2 darab, D-LINK DS-323) és a DS209 ami eddig leginkább tetszett. Csak ajánlani tudom.

    Ha nem találsz megfelelőt, akkor továbbra is azt javaslom gondolkodj inkább sw raid-ben. Mivel ez olcsóbb és a "megtakarításból" vehetsz egy szünetmentest ami raid esetében amúgy is ildomos.

  • gliskard

    senior tag

    válasz Jhonny85 #3 üzenetére

    nekünk a cégnél 12 dp windowzos pc-t és 4 darab mac-et szolgál ki a server és mindenki erre a gépre dolgozik és ment. A mac-ek esetében gyakoriak 10-90 Mb méretűek az alapa file-ok de a 2-2,5 Gb méretű photoshop állományok sem ritkák. Pc-k nél csak office állományok vannak.
    A gépben egy c2d 2,6GHz-es proci van 2 Gb DDR2 800-as ram tehát ne megy brutál vas. A rendszer külön HDD-n terpeszkedik és van további 4 darab 1TB-os HDD.
    Ezekből kettő raid 1-be van kötve a másik kettőre pedig váltakozva megy a mentés éjszaka így két napra visszamenőleges backup-unk van.
    Napközben amikor mindenki dolgozik az átlagos cpu terhelés 50% alatt van, a ram sincs kihasználva.
    Macintosh-okról mért maximális átvitel olvasásnál 65-75 Mb/s, irásnál 72-80 Mb/s (30 Mb file méretnél). Jelenleg ez megfelel az igényünknek. Később ha kell vagy egy 3ware kártyát veszünk vagy áttérünk a raid 1+0-re ami kicsit jobb sebességet eredményez.

    Számomra a raid1 azért is szimpatikus mert sw-es megvalósításnál ez terheli legkevésbe a cpu-t és gyors hdd-vel elviselhető a sebesség. Ha meg elszáll az egyik akkor sem esik drasztikusan a sebesség mivel nem kell az adatokat a strip-ekből összeállítani, illetve kis ügyeskedéssel direktben is olvasható a megmaradt hdd.
    Szerintem ilyen teljesítmény nektek is elég.

    PCI-os kontrollert ne vegyél, mert a PCI busz áteresztő képessége visszafogja az egész rendszert, ha már mindenképpen plusz kártyát akarsz, akkor az PCIe legyen.

    Router tekintetében az olcsó 10/100-asok felejtősek ha nagy sebességet akarsz, akkor kell a 1 Gb-es. Ha többen használjátok és tényleg nagy sebességet akartok helyi hálón, akkor olyan kell ami támogatja a Jumbo frame-et, de ezek drágábbak közé tartoznak. Letöltésnél pedig szinte mindegy mert nem a 10/100 router-ed lesz a szűk keresztmetszet hanem a net elérésed.

    Ja, szerintem rém felesleges egy ssd a rendszernek, nem fogja befolyásolni a teljesítményt érezhetően.

    egy kis olvasni való:
    http://hu.wikipedia.org/wiki/RAID
    http://www.freebsd.org/doc/hu/books/handbook/geom.html

    egy eset tanulmány: a hup.hu-n keress rá a raid szóra ott van néhány beszo*ott dolog és a megoldás mikéntje.

  • gliskard

    senior tag

    válasz Jhonny85 #11 üzenetére

    a mai lapok támogatják bios-ból a sw raid-et azzal nincs semmi gond.

    Ami viszont fontos - ha megoldható, akkor kell egy szünetmentes. Mert támogatja a linux a journaled fs-eket de azért jobb a békesség. Érdemes előtte megnézni mi az amit támogat a linux disztró amit választasz, mert akkor on-line nézi a töltöttséget és ha nagyon merül akkor lelövi magát a server. Bios-ból beállítod, hogy ha visszajön az áram akkor kapcsoljon be és így automatikus lesz az egész.

    Illetve nem árt egy backup drive (ami lehet akár külsű usb is) a fontosabb cuccokról legalább hetente egyszer legyen mentés. Ezt az rsync paranccsal könnyen megoldhatod és csak a változásokat fogja update-olni nem pedig átmásolni az egészet.

    Ha torrenteket akarsz töltögetni, akkor itt nézzél körül, van linuxra is web-es felületü kliens.

    Ha warez anyagokat raksz a gépre, akkor nézz körül itt, nem pofon egyszerű amit leirnak, de megoldható a titkositás.

    Ha linux-szal van gondod, akkor a PH helyett inkább a hup.hu-n érdeklődj (tisztelet és alázat sokat segit :) ott korrekt segítséget kaptam eddig én is.

  • gliskard

    senior tag

    válasz Jhonny85 #13 üzenetére

    jbod felejtős, ha egy drive meghal, akkor leáll az egész. Vissza lehet hozni némi munkával egy jó részét a cuccnak de jobb kikerülni.
    SW raid esetében is kellően gyors lesz a servered. Persze nem fog egyszerre mindenki 40-50 Mb/s letölteni de azért hajtépés sem lesz.

    Arra figyelj, hogy a hdd körül folyamatosan legyen légáram mert ha a koleszban este rászabadulnak a gépre, akkor folyamatosan fognak menni a drive-ok és termelik majd a hőt. A hosszú élet tartam titka pedig nem a forróság.

Új hozzászólás Aktív témák