Új hozzászólás Aktív témák

  • nbg

    senior tag

    válasz Jhonny85 #29 üzenetére

    Szia,

    nemreg fejeztem be a hazi NAS-om epiteset, ha meg nem kestem el es meg nem ruhaztal be semmibe, par rovidebb gondolatot leirnek a variansomrol (Tervezek a projektbol egy bovebb hangvetelu, amolyan cimlapos irast is hamarosan, ugyhogy tenyleg csak cimszavakban):

    Vas:

    - Sharkoon Rebel 12 Value (kis trukkozessel es 5 db Lian-Li EX-23 B-vel 23 vinyot fogad)
    - Corsair TX650 (boven sok)
    - MSI P45 Neo3-FR
    - E5200 Boxed (szinten boven sok)
    - A-DATA G-Series PC2-800 CL5 2x1GB (talan picit ez is tobb, mint szukseges)
    - HD 2400Pro (szekrenyaljabol-kacat, egyebkent barmi jo)
    - 2 db 5 portos, "FIS-Based switching"-kepes SATA PM modul (belulre applikalva)
    - (jelenleg) 12 db 1000 MB Samsung HD103UJ (+ egy otszazas valami oprendszernek)

    (Az otthoni halozatom harom darab gigabites switchbol all, egy 100 mbit-es router mogott)

    - Tervezett tovabbi vasak:
    - 2 db Promise SATA300 TX4 host controller kartya (kesobbi bovithetoseg vegett, meg nem vegleges valasztas)
    - Megfeleloen meretezett szunetmentes

    Szoftveres oldal:

    - Ubuntu 9.04 Server 64bit
    - md-raiddel aplikalt RAID6 kotet, ext4 fejlrendszer (ZFS-en gondolkodtam meg, de Linuxon csak userspace-ben fut, OpenSolaris pedig nem szimpi)
    - Lokalis eleres: samba, ftp, nfs, akarmi. Ha akarsz, kvotakat konfiguralsz kulonbozo usereknek, ahogy tetszik.
    - Tavoli eleres: ugyanez, csak a LogmeIn Hamachi VPN kliensevel (minden forgalom a 80-as porton megy, nem kell agyonnyitogatni a tuzfalakat)

    Az egesz cuccos jelen pillanatban gyakorlatilag egy kb. 9 TB-os tarhely. RAID6: (<vinyok szama> - 2) * <legkisebb tag merete>.

    Ami nalam szempont volt:

    - Bovithetoseg (ra fogsz jonni idovel, hogy az a 4TB nem is olyan sok... ;) )
    - Ne keruljon csillagaszati osszegekbe
    - Viszonylagos, meg megfizetheto adatbiztonsag (RAID6, S.M.A.R.T.)
    - Minden egy helyen, egyszeruen elerheto legyen

    Az egesz megoldas sarokkove, hogy a komponensek tamogassak a SATA Port Multiplier technologiat, azaz ezzel kompatibilis komponensek kellenek, valamint egy megfelelo meretu haziko, amibe minden belefer. Teljesitmenye otthonra boven elegendo, windowsos kliensrol nagyobb fileokat (5-45 GB :) ) kb. 40 MB/sec sebesseggel tudok ra masolni, olvasast meg nem neztem konkretan, de gyanitom, hogy a lokalis vinyo lenne a szuk keresztmetszet, mindenesetre BD image fileokat akadas nelkul jatszok le rola, ugyhogy amire nekem kell, azt tudja. Ezen felul pedig, gyanitom, nehany konkurrens felhasznalot minden bizonnyal rendben kepes kiszolgalni.
    Memoriat eszik vagy 400 MB-ot, barmit is csinalok vele, a ket CPU magot pedig 10 szazaleknal feljebb meg veletlenul sem lattam soha, altalaban 2-4% korul tekernek.
    Bovithetoseg szempontjabol ugy kalkulaltam, hogy mire a jelenlegi tarhely megtelik, esetleg meg egy-ket 1 TB-os vinyot utkozben bepakolok, addigra a 2 terras lemezek kerulnek majd annyiba, mint most a fele akkorak. Magyarul uj, nagyobb vinyoszett beszerez, bepakol, bekonfigural, mindent atmasol, es mar kezdhetem is elolrol a novesztgetest... :)

    Pro:

    - A tarhely meretehez es teljesitmenyehez kepest (szerintem) rendkivul jo ar: merevlemezek es szunetmentes nelkul maximum 500 eurobol kesz a vas. (12 HDD-vel jelen arak szerint 1300 euro alatt megvan.)
    - Bovithetoseg (Mutassatok egy keszre szerelt, hasonlo tudasu, megvasarolhato megoldast, ami ebben az arkategoriaban kozel 20 TB-ig meretezheto... ;) )
    - A teljes linuxnak koszonhetoen par aprobb feladatot meg ellathat, illetve teljeskoruen konfiguralhato es szemelyre szabhato az osszes funkcio.
    - Sajat kutfobol szarmazo, sokaig erlelt-dedelgetett, majd vegre-valahara sikeresen kivitelezett projekt :DDD

    Kontra:

    - Rendkivul lassu a RAID-kotet novelese merevlemez(ek) hozzaadasa eseten: sok-sok hosszu ora, akar egy-masfel nap is lehet - minel tobb adat van mar rajta, annal tovabb tart. Bar en szemely szerint ezzel pont elvagyok felevente egyszer...
    - Egy PC-hez kepest viszonylag hangos (Nalam a konyhaban uzemel: ahol a legkevesbe zavar, es meg jol is szellozik... )
    - Aramot fogyaszt. 24/7-es uzem eseteben akar meg tobbet is.
    - Mint minden RAID - talan a RAID1 kivetelevel-, es sem halalbiztos adatbiztonsag szempontjabol

    Elnezest a hosszura nyult "cimszavak" miatt, es remelem, hogy sikerult erthetoen osszesuritenem a lenyeget.

    I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

Új hozzászólás Aktív témák