Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DarkByte

    addikt

    Sziasztok!

    Elég kiterjedt topik így elnézést ha olyat kérdezek ami már esetleg volt. Hybrid tuner -ek közül létezik olyan ami RDS -es FM vétellel rendelkezik? Esetleg mindezt USB -sben?

    Előre is köszönöm a segítséget! :R

  • DarkByte

    addikt

    válasz Balinov #5878 üzenetére

    Esetleg Leadtek cuccok közül nincs olyan kártya vagy stick ami rendelkezik RDS támogatással? Tudom eléggé sokadlagos igény ez a többségnél, és engem is igazából csak kíváncsiságból érdekel, de hátha van valakinek ilyen tapasztalata. Gyanítom hogy amelyik tuner tud ilyet az is csak alapvető infókat tud megjeleníteni (PS, AF), Radio Text -re pl. ne is számítsak. Mondjuk pont ezért mert a legtöbb vevő közül is csak kevés tudja ezeket, újonnan néhány adó a PS -ben kezdte el sugározni az adó neve mellett a szám címet esetleg a műsor nevét felváltva. (pl. Radio88 vagy Radio+ Szegeden)

    [ Szerkesztve ]

  • DarkByte

    addikt

    válasz bzoley #5881 üzenetére

    Hát ez kár. Próbáltam utána járni neten hogy vajon ha rákötök egy rádiót a hangkártya bemenetére akkor onnan esetleg szoftveres úton ki lehet-e fejteni az RDS jelet (tehát a digizett PCM jelből dekódolni), de ez csak akkor tudna működni ha valahogyan a baseband jelet le tudnám szedni a tuner -ről és ezt legalább 116Khz -en mintavételezni tudnám (hangkártyák csak 192Khz -et tudják mint >= így azzal kellene). Az FM jel ugyanis úgy épül fel hogy az alsó 15khz -ben van a mono egy csatornás hang (L+R) a legrégebbi mono vevőkhöz, 19Khz -nél van egy pilot tone, ez jelzi a Stereo vevőknek hogy a sugárzás kétcsatornás, a felette lévő 38Khz -ben van a Stereo differencia jel (L-R) kétszer a torzulás csökkentése végett. Ha RDS is van az 58Khz -nél található megint csak kétszerezve, ezen ráadásul QPSK kódolva is van. Szoftveresen biztosan vissza lehet fejteni, mert szoftveres RDS enkóder is van, az egyik induló helyi rádió munkálataiba belelátok és ott is így oldják meg, a baseband jel megy ki a stúdióból az adóhoz, ott pedig csak simán rácsatolják az erősítőre (tehát a PCM jelben megy mindaz amit leírtam).

    Ha a rádiót csak simán a vonalkimenetén keresztül ráköti az ember a gépre ez nem fog működni mert ott már alapból a Stereo összeillesztett jel megy ki ami alul áteresztő szűrve van tehát az RDS jel nem jut át rajta (ami persze nem is szabad hogy átjusson mert csak zaj lenne). Talán egy régi csak mono képes FM rádióval meg lehetne oldani bütykölés nélkül is.
    Na mind1, gondoltam leírom ha már utána olvastam. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák