Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • andsom

    csendes tag

    Szervusztok!

    V600-am van, eddig jók a tapasztalataim, de a dia és negatív szkennelés esetében elmaradt a várttól, mert életlenek a képek. Ahogy néztem, ennek még egy lencséje van, fix fókusszal. A sokkal drágábbaknak már kettő is akad, amiből a második a diákra/negatívokra tud fókuszálni, így azok hozzák a várt eredményt.
    Amivel most szórakozok, hogy ez ne így legyen. Ha érdekel valakit, leírom mire jutottam:
    Izopropil alkoholt öntök a szkenner üvegre, nagyjából egy kupaknyit. A filmet emulzióval lefelé rakom bele az alkoholba. Felülről is csöpögtetek még a filmre az alkoholból, majd az egészre egy 3mm-es jobb minőségű üveglemezt fektetek. A lényeg: Buborék ne maradjon, ne csorogjon be az alkohol a szkennerbe, el se érje az üveg szélét. Mivel gyakorlatilag az üvegen fekszik, nincs jelentősebb fókusz hiba. Emulzióval lefelé, a Newton kialakulása is ritkább. nem mondom, hogy nincs, de kevesebb. Az alkoholtól picit puhább lesz a film, így jobban rálapítható az üvegre. Ebből kifolyólag, sérülékenyebb lehet az emulzió, szóval szkenneres után fényes oldalával lefelé jól szárítsd ki. Az üveg a súlya miatt lenyomja a negatívot, ami nem fog felkunkorodni.
    Fontos: A lehető legtöményebb izopropil alkoholt vedd meg, mert annak a víztartalma a legkevesebb. Mielőtt bele vágnál, kevésbé értékesebb negatívval vagy diával próbáld ki. Az főleg jó, ha magából az adott sorozatból tudsz találni egy beáldozhatót, mivel nem tudni, hogy fog reagálni. Eddig bajom még nem volt, de gondolj bele, mennyit kell magyarázkodni, ha tönkre teszel egy pótolhatatlan anyagot.
    Nagyjából ennyi. Ha neked van jobb megoldásod, akkor szívesen fogadom, szeretnék kihozni a szkennerből mindent, amit lehet.
    Szoftverből a Silverfast-ot használom, ha ezt esetleg befolyásoló tényezőnek vesszük.

  • andsom

    csendes tag

    válasz SkyLine3000 #980 üzenetére

    A gond magával a V600-al van. Külföldi fórumokon olvastam az egy lencse miatti gondról. Azt az egyet ugyanis az üveghez optimalizálták. Ha attól távolabb van, az öröm kevés lesz.
    Ha jó eredményt akar valaki, vannak direkt nedves szkenneléshez szükséges felszerelések, de a V600-hoz nem gyártanak. Amolyan tákoltat láttam, de nem merek rá pénzt kiadni.
    Amúgy a papír képekkel gyönyörűen dolgozik. kifejezetten szépre sikeredett egy adag üveg negatív szkennelése, amit elulzióval lefelé pakoltam rá, hogy a képanyag távolsága ne távolodjon el az üveg negatív vastagságával a fókusz ponttól.

  • andsom

    csendes tag

    válasz pinnacle #982 üzenetére

    Voltak vacak diáim, azokkal próbálkoztam. Semmi bajuk nem lett, aztán vérszemet kaptam és a nem vackokkal is kísérleteztem gond nélkül. Nem sima etanol, hanem vízmentes izopropil. A etanolból nem is igazán árulnak tisztán 100%-ost.
    A fő problémák:
    A szkenner tárgy üvegét meg lehet karcolni a fedőüveg szélével.
    Légbuborékok szorulhatnak be, amik igen nehezen korrigálhatóak esetenként.
    Van valódi lötty a nedves szkenneléshez, de nem volt kedvem és pénzem bizonytalanra költeni. A V600 elviekben nem támogatott, a nagyobb modellekhez van nedves szkenneléshez való szett.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák