Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • baacuba

    csendes tag

    Adott egy új kétszintes, 130m2-es, tégla falazatú kertes ház. Az alap kb. 8x8-as négyzet, ez két szinten, valamint kb. 150m2 udvar. Minden szobában cat6 UTP kiállás, némelyikben több falon is (mennyezeten sajnos nem). 10+ UTP cat6, valamint 8db cat5e a kameráknak a külső homlokzaton (2 utca (sarki ingatlan) + udvar + kocsibeálló). Szomszédok messze, 1-2db wlan látható. A net DIGI FTTH 1GB (Inviteles terület) már bekötve, ONT a helyszínen. A kábelek végpontjai nem központi helyen vannak, WIFI nélküli router-ben gondolkodom + MESH AP-k.

    Smarthome-t szeretnék, világítás (shelly vagy sonoff vagy valami) + redőnyök + zsaluziák + hőszivattyú + szellőztető + smart valve + jelenlét érzékelők + temperature/humidity szenzorok + beltéri kamerák + szellőzőrendszer + riasztó + smart lock + robotfűnyíró + smart kapumotor + öntözőrendszer stb. Egyelőre homassistant-al játszottam, shelly-t próbáltam, minden tervezés/próbálgatás alatt.

    Lesz 3-4db PC (wired), 5db TV (wired) (de a TV koaxon megy (DIGI)), 2-3 laptop (wired+wifi), 3-4db telefon, 2-3db tablet. Egyelőre nincs ax-es eszköz (nem is ismerem a szabványt), de ha ez a jövő, akkor felkészülök rá.

    Beköltözés 1-2 hónapon belül, addig szeretném összedobni a hálózatot utána pedig a smart home-t. Félig szakmabeli vagyok, de inkább alkalmazásfejlesztő, networking-ben csak alapok vannak meg.

    Igények
    1. router -> jelenleg egy Mikrotik hap ac2-t setupoltam ideiglenesen, de tervezek egy kisebb rack-et, ezért rack mount router ajánlatok is jöhetnek; Mikrotik kezdetben bonyolult, de tanulható, flexibilis, eddig stabilnak tűnik. Próbáltam Edgerouter X-t is, nekem nem jött be, a jelenlegi lakásban egy Asus AC66u-t használok Merlin-nel, ezt stabil 5+ éve. Elvárás az alap router funkciók + OVPN szerver (esetleg OVPN kliens, amiben a Miktotik ahogy láttam meglepő módon gyenge pl. a Merlin-hez képest).

    2. switch -> 24-es elég, sőt lehet, hogy 16-os is, a kameráknak POE kell majd (gondolom az külön?), menedzselhetőben gondolkodom, semmi tapasztalatom nincs. Néhány helyiségben elkerülhetetlen lesz kisebb portszámú egyéb switch-ek használata (pl. dolgozószoba), ezekre most GB-s Tenda-kat használok, de ha kis portszambán is van értelme menedzselhetőnek, akkor mehet (nincs tapasztalat).

    3. WIFI -> mindenképpen STABIL MESH rendszer (2-3-4 node) + multiple SSID + VLAN; backhaul (néhol lehet, hogy egy-egy kisebb switch-el) megoldható. Lesz 50+ IOT eszköz (kb. 30db Shelly a világításra + egyebek) ezeknek terveztem 1db SSID, egy másikat saját használatra és egyet vendégnek, utóbbi kettő stabil MESH-el; konfigoltam mar DECO M4-et, stabilnak tűnik, nemrégen Strong 1610 került a kezembe (nem tűnt stabilnak); más MESH-ben (pl. aimesh, eero, audience stb.) nincs tapasztalat; a router miatt Mikrotik Audience-t kezdtem el nézni, de többen panaszkodtak WIFI roaming problémára, ezért instabil a MESH (nem saját tapasztalat); régebben konfigoltam családban Unifi valamit is, azóta az megy, de tapasztalatom nincs, bár az ára miatt nem lehet rossz. Ha lehet, akkor inkább valami design-os, szebb darab legyen, mint a csápos, de ha a csápos jobb/stabilabb stb., akkor legyen (nincs tapasztalat). Ha a hozzáértők tanácsa az, hogy legyen több AP akár több gyártótól (mondjuk egy az IOT-nek és egy másik a MESH-nek) az is mehet, nincs tapasztalatom.

    Anyagi megkötés nincs. Működjön észszerű anyagi keretek között. Az igények természetesen nem néhány 10e Ft-ból kielégíthetőek.

    Tanácsot kérnék tehát SOHO rendszereket ismerő fórumtársaktól router + switch + WIFI MESH AP-k tekinteteben, amelyek megfelelhetnek a fenti igényeknek.

    Köszönöm.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák