Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vesporigo

    aktív tag

    Sziasztok,

    Rászántam magam egy NAS vásárlására. Jelenleg egy Raspberry pi 4-et használok külső HDD-vel fájl- és torrentszervernek, illetve erről nézek filmeket is, de egy külső HDD-m már megadta magát, úgyhogy inkább RAID1/SHR felé mennék belső HDD-kkel.
    Amikre használnám:
    - laptopról naponta biztonsági mentés készítése
    - torrentek letöltése és seedelése lehetőleg Transmission-nel. Jelenleg a Raspberry-n a Transmission queue-ban kb. 300 torrentet seedelek, aktív letöltés napi max. 1-2 film szokott lenni. Valamilyen VPN szolgáltatást is tervezek rá a letöltés/feltöltés miatt, de ennek egyelőre még nem néztem utána, hogy van-e beépített app, vagy esetleg Dockerrel kell rá varázsolni valamit, utóbbival sincs problémám.
    - filmnézés az otthoni laptopon és 27"-os monitoromon. TV-m nincs, és nem is tervezek venni, max nagyobb monitort később. Egyelőre még az Internet felé sem nyitnám ki a NAS-t, bőven elég, ha otthon elérem a rajta lévő tartalmakat. Később persze lehet róla szó.
    - egy otthoni kamera felvételeinek automatikus mentése.
    +1: egy külső HDD-t is kötnék hozzá, amire heti egyszer menne egy biztonsági mentés a NAS-ról.

    Olvasgatom a topicot, egyelőre ott tartok, hogy a Synology és QNAP között gondolkozom, picit talán a Synology felé húznék. A 4 lemezes megoldásokat nem tudom mennyire használnám ki a jövőben, alapból egy 2 lemezes NAS-on gondolkozom, benne 2x6TB HDD-vel RAID1-ben. De ha ár-értékben még elfogadható 4 lemezest találok, megfontolom. Árban max 150k-t lőttem be a NAS-nak, plusz a 2x6TB WD RED/RED Plus/Purple, vagy ami ajánlott.
    Amik eddig felkeltették a figyelmemet: Synology DS223, DS223j, DS224+, QNAP TS-233, TS-431K. Persze nyitott vagyok más típusokra is.

    Szóval a felhasználás alapján melyik NAS-t ajánlanátok leginkább?

    Előre is köszönöm a segítséget! :R

  • Vesporigo

    aktív tag

    cigam, AiRLAC és ugyes: nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat!
    A raspberry-t már nem szeretném erre használni, annak más feladatot szántam.
    Az elmúlt napokban még olvasgattam a topicot hónapokra visszamenőleg, rákerestem engem érdeklő dolgokra, és úgy néz ki, mégis inkább a 4 lemezes megoldás felé nyitnék. Nagyon sok tesztet, leírást és véleményt átolvastam, és hajlandó vagyok többet költeni a NAS-ra. 4 lemezesek közül melyiket éri meg leginkább? DS423+-ot olvastam több helyen, mint ajánlott típus.

    Egy dolog viszont nem tiszta még nekem: tegyük fel, hogy veszek egy 4 lemezes Synology NAS-t, és teszek bele 2x6TB lemezt SHR-ben. Ekkor ugye 6TB-om van, amit használhatok. Később veszek hozzá mégegy 6TB-os lemezt, és beteszem a másik kettő mellé, ekkor elvileg 10-12TB-nyi helyem van, és ha egy lemez meg is hibásodik, a másik kettő még működik, és megmaradnak az adatok. De tegyük fel, hogy a 3x6TB-ra felmásolok kb 8TB-nyi adatot, majd az egyik lemez meghibásodik. Ekkor ugye a maradék 2x6TB SHR-ben csak 6TB-nyi adatot képes tárolni, akkor mi lesz a 8TB-nyi adat sorsa? Bocsánat, ha túl bonyolultan magyaráztam, remélem érthető.

    Illetve mégegy kérdés, ami eszembe jutott: az megoldható, hogy egy 4 lemezes NAS-ba teszek pl. 2x6TB HDD-t az adatoknak SHR-ben, és egy harmadik HDD-t külön ezek mellé torrentnek, de az csak 2TB?

Új hozzászólás Aktív témák