Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • op9

    aktív tag

    Sziasztok,

    Gép vásárlás előtt vagyok, de elakadtam a VRM-nél, ezért kérném a segítségeteket.
    Előre s köszi!

    1. Mire fogod használni a gépet? Ha munka, akkor elsősorban milyen jellegű?
    Munka, renderelés, videó vágás, játék
    2. Mennyit szánsz az alaplapra?
    A minimumot, ami az igényeimnek megfelel, esetleg picivel többet, ha jobb ár/érték aránnyal rendelkezik a feljebb levő kategória
    3. Milyen hardverek alá szeretnéd?
    13700K, de későbbiekben akár a 13900K-val is meg kell bírkóznia, DDR5 5200
    4. Milyen méretű lapot szeretnél?
    min. atx
    5. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)
    min. 4 USB, min. 2x M.2 (NVMe), min. 1xPCI-E 16x, min. ALC1200
    6. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
    DVGA
    7. Szeretnél tuningolni vagy nem?
    minimálisan optimalizálni
    8. Használt, vagy új alaplap?
    új
    9. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)
    nem
    +1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége?
    13900K

    Próbáltam utánajárni a dolognak, és eddig az MSI Pro Z790-A WIFI néz ki a legjobbnak, de egy TPU-os teszt elgondolkodtat. Ez elvileg eggyel jobb lap, 80A-s MOSFET-ek helyett 90-esek vannak rajta, gondolom a hűtőborda sem lehet rosszabb, mint a Pro szériának. De a cikk szerint aktív hűtés nélkül a VRM nem képes normál hőmérsékleten belül tartani a MOSFET-eket.
    Viszont itt és itt nem említettek VRM gondot.
    A TPU szerint a max áramerősség 248A, és én is 350W, 1.4V-os értékeket láttam máshol is, így nagyjából ennyi lehet.
    Ha jól tudom, akkor a MOSFET-ek olyan 25-30% között a leghatékonyabbak, így 16x80x0.25=320A. Szóval még bőven a leghatékonyabb terület alatt üzemelnének, így nem igazán értem, hogy mi lehet a gond.

    Vajon jó lehet így is az alaplap, milyen alaplap ajánlott még emellett, vagy ehelyett?
    D15 lesz a procin, így légmozgás várható a hátsó VRM-ek felett, a felsőről pedig egy házventi fogja valamennyire szívni a levegőt.

    Emellett még az lenne a kérdésem, hogy jól gondolom, hogy a doubler a VRM-nél a MOSFET-ek hőmérsékletét nem fogja befolyásolni, csak nem lesz annyira egyenletes a feszültség, mintha azt a PWM controller irányítaná? (A Tomahawk-nál nem is értem, h miért doubler-rel oldották meg, mert a rajta szereplő controller elvileg 20-at tudna kezelni.)

    [ Szerkesztve ]

    How Bad Do You Want It?

  • op9

    aktív tag

    válasz palfitom #103885 üzenetére

    Köszi a választ!

    Azt gondoltam, hogy simán a számadatokból nem lehet mindenre következtetni, de jobb híján ebből lehet legjobban kiindulni.

    A Tomahawk-ot csak azért linkeltem, mert talán az áll a legközelebb a kiszemelt Pro Z790-A-hoz, csak arról nem találtam teszteket.

    Ha a Prime Z790-A képes a maga 16x60A-ral is kellő tuningra a 13700K-nál, akkor remélem az MSI Pro Z790-A-nak sem lesz gond a 16x80A-ral. De ahogy írtam, a későbbiekben egy 13900K is belekerülhet, így inkább azzal számolnék.

    A Riptide-on csak ALC897 van, azt azért nem is néztem, valamint csak 14x50A, ráadásul 2 Asrock lapom már halt meg VRM miatt (ASRock X58 Extreme + i7-920 OC, ASRock P67 Pro3 B3 + 2500K OC).

    How Bad Do You Want It?

Új hozzászólás Aktív témák