Új hozzászólás Aktív témák

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz Golyobis #709 üzenetére

    Hmm, eszembe jutott valami ezzel a felvetéseddel kapcsolatban:
    "Mondjuk azt nem látom hogy miért lenne jogos, hogy azok akik ezzel nem értenek egyet, miért kelljen hogy ők is részt vegyenek benne. Biztos lehetne találni valami jó megoldást arra hogy akik nem kérnek belőle azok valahogy kiválhassanak."

    1) A nyilvánvaló megoldások:
    Állampolgárság leadása és költözés
    vagy népszavazás

    2) Újratervezés:
    Az államalakulatok automatikusan állampolgárának tekintik - bizonyos sajátos feltételek mentén - a születő "humánerőforrást", és ezzel a felfogással világos, hogy az államalakulatok versenyben vannak egymással (népszaporulat --> gazdasági/katonai/politikai potenciál).
    E megközelítés által az állam birtokolja, használja saját érdekében a népességét (a polgárait).
    A közbeszédben mégis a fordítottja él - mégha valamilyen szinten tudatosul is a valóság -, azaz, hogy a népesség praktikus szükségből hívja létre (ez már régóta adott) és tartja fenn az államszervezeti struktúrát, hogy közel ideális módon, átfogó szervezési műveletekkel biztosítsa saját jólétét (érdekei érvényesülését).

    Kb. a 17-18. század elméleti és a 19. század gyakorlati (majd még a 20. században a szovjet szocialista-kommunista és az olasz fasiszta kísérletek gyakorlati) megközelítése óta nem igazán látni az "állam" mint struktúra létjogosultságát és mikéntjét közvetlenül tárgyaló diskurzust, inkább csak finomhangolásról van szó.
    Ám az információ-technológiai fejlődés potenciálja alapjaiban képes megreformálni a "népakarati képviseletet" (közvetlen, átláthatóbb demokrácia), de akár a tanulságokat levonva magát a "demokráciát" is érdemes lehet újratárgyalni (vagy kötelező részvétel irányába elmozdulni vagy feladni a demagóg-populista illúzió állapotát).

    Ekkor - széles körben, nyíltan lefolytatva - teret nyerhetnének - többek között - nem csak az államra mint absztrakt, felsőbb szerveződési dimenzióra vonatkozó definíciók, de az állampolgárokra mint egyénekre vonatkozó igények/vállalt kötelezettségek/stb. érdekében felvetett érvek.

    Az látható, hogy a jelenlegi berendezkedés ellentmondásos (hazug: "a nép képviselőin keresztül kormányoz"), pazarló, korrupciónak kedvező, miközben a technikai lehetőségek és az elvek mentén is meghaladottá, alkalmatlanná (nem praktikus/optimális) vált.

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

Új hozzászólás Aktív témák