Új hozzászólás Aktív témák

  • paljani

    aktív tag

    válasz Dr. Akula #87 üzenetére

    Tervezni pedig annál is nehezebb. Hiába a gyártósor, mit csinálsz rajta tervrajzok nélkül?
    - Már írtam, hogy a gyárakban ezek megtalálhatóak…

    A chiptervezés meg ennyiből ki se jön.
    - De kijön: “ The price of a 3nm chip is expected to range from between $500M to $1.5B, with the latter figure reserved for a high-end GPU from Nvidia.” -> Google a barátod…

    De, pont az. Saját gyártósora az Intelnek is van, és hiába a nagyobb csíkszélesség, még azzal is versenyképes procikat tud gyártani.
    - Nem. Ha az intel gyártósorait “versenyképesnek” tekintjük (amire gpu-t ki se mertek hozni inkább bérgyártatják) akkor egyrészt definiálni kell a “versenyképes” fogalmát, másrészt meg akkor nincsenek is “annyira” lemaradva a kínaiak…

    Megnézném viszont amint a tajvani melós kipattintja a bicskáját, és farag egy 5 nm-es RTX 5090-et...
    - Én meg az amerikai melóst nézném meg, ahogy kipattintja a bicskát és farag egy 5 nm-es RTX 5090-et… De szerintem inkább hagyjuk az ilyen felesleges és értelmetlen vagdalkozást.

    Valójában min vagy mi ellen vitatkozol? Nem értem. Nyilván amíg olcsóbb volt készen megvenni és fizikailag is hozzáférhető (volt?) a késztermék addíg a kínaiak megvették és nem öltek dollár 10-100 milliárdokat a fejlesztésekbe. Ahogy pl. Európa is. Most ez már nem tűnik járható útnak, muszáj fejleszteniük. Dőreség azt hinni, hogy nem fognak sikerrel járni és mégegyszer az olló zárulni fog nem nyílni ahogy egyre nehezebb egy-egy sávszél váltás…

Új hozzászólás Aktív témák