-
IT café
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Kernel
nagyúr
-
Kernel
nagyúr
Később láttam, vannak más lehetőségek is:
http://www.hqelektronika.hu/hu/product/micropower_low_dropout
http://www.hqelektronika.hu/hu/search?q=LT1004
http://www.tme.eu/hu/katalog/referencia-feszultseg-forrasok-ic-k_100218/Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.
-
darvinya
titán
Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke
-
csabyka666
veterán
Holnap megkapom a végét, akkor befotózom azt is. Úgy rémlik, 12V és 7V opciók voltak, a 12V a molexen ugye a sárga és a fekete között van, a 7V a sárga és a piros között. A videokártyáról sárga és piros jött le, ezek mentek a 12V vagy 7V-ra, ehhez volt egy spéci molex átalakító, ha megkapom, lefotózom ezt is.
Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091
-
-
And
veterán
36 mA egy elég kicsi érték, gyors fetek magas frekvenciás kapcsolgatása esetenként több amper nagyságrendű áramimpulzusokat igényel, fet meghajtók is beszerezhetőek ilyen tartományra. Ha jól értelmezem a rise / fall time paraméterek az Uds feszültségre vonatkoznak, vagyis az átkapcsoláshoz (10%-90%) minimum ennyi időre van szüksége az eszköznek. Ehhez nyilván a gate-feszültség meredekségét is ezen időtartamon belül kell tartani, ami tr= 92ns és tf= 36ns időkkel és a korábban említett Qg= 36nC gate-töltéssel számítva 0,39 illetve 1A-s meghajtóimpulzust igényel. Minél több időt tölt a kapcsolóeszköz ezen a lineáris szakaszon, ez annál nagyobb plusz disszipációt eredményez. De ez ugye a kapcsolási frekvencia függvénye, alacsony frekvencián lényegében nem számít (csak a bekapcsolt állapotok időtartama vagy aránya a fontos), míg a meghajtó áramimpulzusok csúcsa adott Ugs meredekségnél mindig azonos (az effektív értéknél nyilván itt is számít a gyakoriság).
-
Ereshkigal
őstag
Az. De hívhatod drótnak is.
A doksi 9. oldala alapján a hullámosság növekszik a kimeneti feszültség növekedésével (Vout/Vref-fel arányosan). A LED-ek megemelik a referencia feszültséget, így a tört értéke csökken. Gondolom azért LED referencia zener helyett, mert olcsó, de még stabil a nyitófeszültsége.[ Szerkesztve ]
-
Speeedfire
félisten
-
Speeedfire
félisten
Számold ki, hogy mennyi lesz az egész rendszer áram felvétele viszonylag rossz esetben(dac+opa+led+...), mert a 150mA kevés lehet.
Na bazz, valóban kevés lesz a 150mA. Ahogy nézem kb 40-50mA egy opa. Szóval lehet kell vagy 3-4 ilyen tps táp. A kis lp-ket, lehet egyből majd a tps-ek elé kötöm, így azok sem a tps-től veszik el az áramot. A dac-ot az lp-k táplálják, a tps-ek csak az opákat fogják majd.Valamint 12VAC - 2xdióda normál esetben kb 15.7, de kicsit kevesebb a fesz, akkor nagyon közel kerülhet a 15V-hoz. 14V nem elég?
Ahogy nézem van 14V-os is, akkor azt kapja meg. [link]
Igaz ekkor a tps-nek többet kell elfűtenie. De talán nem lesz gond vele.
Azért akarok 15V-ot, mert a legtöbb opa itt ideális. Lme49860 és tpa6120 lesz a készülékben (valószínűleg).Kiszámítani ki tudod a az ellenállásokat, de nálam az egyik reg 1.25 másik 1.23-at adott Vrefnek. Szóval 2 ellenállással lehet csak beállítani pontosan, vagy nagy mázlival.
Ez, hogy jött ki nálad? Lehet én számoltam valamit rosszul, vagy néztem el.Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com
-
Speeedfire
félisten
De az LP-t meg nem lehet csak max 16-ról hajtani, szóval nem kötheted közvetlen a tápra.
Nem tudok jobbat, mint hogy kap egy 7812-öt.15V nem tudom mennyire ideális az OPAnak. Elektronikában is szeretnek "kerek" feszeket használni mint 9-12-15-18. És lehet a 15V sem ideális csak jobb mint a 12 vagy 18.
Az a baj, hogy nincs minden érték feltüntetve. De ez az lme49860 pl egész jól fut 12V-on is.A tpa-nál mondjuk nagy különbség nincs 5vs15 között.
Hát nem tudom, egyelőre maradnék a +/-15 mellett. Ha csak nem találok más alternatívát opamp tekintetében. Bár bkercso opateszt-jében elég jó helyen van ez az lme és árban is igen jó. Fejes rész meg az általa tervezett composite amp lesz, ott buffernek ajánlotta a tpa-t.
Közben találtam jobb tps-t is negatív vonalon. tps7a33, 1A és kisebb is a zaja, mint a tps7a30-nak. Van hasonló pozitív oldalon is, de az meg nincs olyan tokozásban, amivel egy földi halandó is képes elboldogulni.
TPS7A47 és csak VQFN tokozásban van.
Keresgélek még, hátha lesz valami hasonló "normális" tokozásban, ami 1A körül tud.Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com
-
Speeedfire
félisten
Dehogy, nem vettem szivatásnak. Sőt, örülök ha véleményezik és nem követek el hülyeséget. Jobb, ha itt bukik ki valami tervezési hiba, mintsem első összekötéskor derüljön ki, hogy nem is így kellett volna és az egész koncepció rossz.
Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com
-
Speeedfire
félisten
Nem most, de nemrég linkeltem is a rajzot.
Egy pcm1794-es lesz, az output 2Vrms. Erre megy a compiste fejes erősítő, meg esetleg a sztereó hifi is. Bár újabban csak yt/sc megy rajta.Szerk.: 4.5Vrms ha egy db van mono-ban, 2db dual mono tud 9Vrms-t. De időközben elvetettem a dual mono-t és a 4.5Vrms-t is. Elég a 2Vrms szerintem, legalábbis ha jól tudom akkor 120dB a hallási tartomány.
Biztos jobb lehet a dual mono, de ahhoz akkor nem tudok már akármilyen erősítőt kötni (szerintem).Dynamic Range: 132 dB (9 V RMS, Mono)
129 dB (4.5 V RMS, Stereo)
127 dB (2 V RMS, Stereo)[ Szerkesztve ]
Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com
-
Speeedfire
félisten
Ezeket a váltószámokat nem ismerem, viszont akkor ugyan ott vagyok, hogy kell a +/-15.
A ti alapból ennyit is ír az output stage-re 2 év 4.5Vrms mellett. A bkercso féle compositeamp-nál gondolom az ic határozza meg, mert alapból a felépítése adott. [link]
And: De az már hangnyomás nem?Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com
-
Speeedfire
félisten
A 2.5-ös átmérőjű is jó lenne nekem, az ~5mm2.
Ezt jól benéztem, akkor mégis kell a 4-es.Kocsiba kellene. A tápkábel (21mm2) be van húzva hátra, de elég bénán van megoldva a 2 erősítő táplálása ezzel a vastag kábellel. Emiatt vettem elosztó dobozokat, így mehet vékonyabb kábel is a 2 erősítőbe. Az néztem, hogy a 8awg lenne talán a legjobb, de mivel kb 20-30cm-es részen lesz ez a vékonyabb kábel, így ez is jó lenne.
A hestore, conrad és a hqelektronic oldalát néztem, de nem tálaltam ekkora kábelt.Szerk.: Jobb lenne, ha egy érhüvelyben lenne. De ha más nem, akkor esetleg marad az.
Kernel: Tudom, emiatt is írtam, hogy 3-as.[ Szerkesztve ]
Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com
-
Speeedfire
félisten
-
dudika10
veterán
A ki és bekapcsolási tranziensek specifikálva vannak, és 10%-os tüske van megengedve (=> 13.2V).
De ennek semmi köze a terheletlenül túl magas feszültséghez.Természetesen egyébként az is specifikálva van, hogy terhelés nélkül nem szabad semmiféle károsodásnak keletkeznie, ugyanakkor sokmindent elmond az, hogy a design guide például azt írja, hogy a táp ilyenkor lehet, hogy "lekapcsolt állapotba" ugrik. A terhelés nélküli állapot nem számít normál üzemi állapotnak.
[ Szerkesztve ]
Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.
-
dudika10
veterán
Kieg.: én még nem mértem olyan tápot egyébként, ami túllövéssel kapcsolna be. Sima exponenciális beállás szokott lenni a szkópon. Mivel a bekapcsolás sebessége egyáltalán nem kritikus, hülyeség is lenne túllövéssel beállni.
És továbbra is: ennek semmi köze a terheletlenül túl magas feszültséghez.
Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.
-
kjani18
őstag
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nincs hangerő szabályzó, csak a headset hívás felvevő gombja, emiatt 4 osztású a jack csatlakozó. Esetleg az okozhat valami problémát, ha nem 4 osztásos fogadó aljzatba dugomb be, nem tudom.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Lompos48
nagyúr
Attól függ mi a "valami". Ha a szkóp nem kétcsatornás és differenciálmódban mérsz velük, akkor nem fogod - természetesen - a mérőszonda földjét pl. egy háromfázisú rendszer valamelyik fázisára kötni, a meleget pedig a másikra, hogy lásd a 400V-ot. De a szkóp bemenetének KELL a referencia! Ha a szkóp táplálásának a földjét szünteted meg, reszkírozod, hogy az egész szkóp rázzon, mint a nyavalya. Egyébként nem kell megszakítani, az 1M/10Mohmos bemenet mindenhova érinthető, míg a test megy a testre.
-
Lompos48
nagyúr
Pl egy notebook táp. Nem kell, hogy le legyen választva a mérendő?
Nem. De illik tudni, hogy a kimenet negatív pólusa galvanikusan le van választva vagy sem a bemenet védőföldjétől.
Egy gyári tr-9255/a tápban mennyire valószínű, hogy az összes kondit ki kell cserélni?
Valószínű, mert tizen-huszon-annyi évesek. DE:
Meg kell nézni közelről azokat.
Ha már szkópról beszélgettünk, akkor azzal vizsgálható az egyenfeszültség hullámossága nagyobb kimeneti terhelés esetén.
Ha nincs gyanús dolog, akkor nem muszáj. -
Lompos48
nagyúr
Számít, hogy le van-e választva?
Ebben az esetben nem számít. Itt ha kialakul is földhurok (mert igen!), az nem foga zavarni a mérés eredményét a szkóp nagy bemeneti impedanciája (tehát nagyon kis árama) miatt.
-harmincon-negyven, 1976 van a kondira írva.
Akkor meglesem bekapcsolva mit történik. Vagy 15+ éve nem voltak bekapcsolva.Meg kell nézni! Legesélyesebb a kondik kiszáradása ennyi idő alatt. Kiszerelve még a súlyuk is erről árulkodik.
[ Szerkesztve ]
-
Lompos48
nagyúr
A jelenség természetes. Azért, mert az az erősítő hídkapcsolású, aminek a hangszórükimenetei nincsenek a testen. Jel nélkük a 6táp felénél állnak, jellel ellenütemben "cibálják" a hangszórók szálait. Ott külön nézheted a testhez képest a hangszórók + és/vagy - kimeneteit. Csak azért nem nyíródott ki az IC, mert rövidzárvédett.
-
Kernel
nagyúr
Szkóp GND megy a vizsgálandó készülék GND-re.
Mérőcsúcs megy valamelyik kimenetre. Mindkét kimenet egy-egy végfok kimenete, csak ellenfázisban.
Az nem gond, hogy a szkóp kap egy DC-szintet, arra van egy DC-leválasztó kapcsolóállás.
Vagy másik lehetőség, hogy DC-átvitellel nézed, de akkor szkóp kijelzi a DC-szintet is, vagyis feljebb csúszik a vízszintes helyzet.
Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.
-
Kernel
nagyúr
Nagyobb feszültségtűrésű kondit be lehet tenni.
A két érték valószínűleg ugyanaz, mint volt korábban a topikban egy ilyen kérdés:
Akkor ez volt rá a válaszom (Google-támogatással):
Working Voltage (WV) / Surge Voltage (SV).
Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.
-
Kernel
nagyúr
Két oka is lehet, épp ilyen volt raktáron, vagy lehetnek különböző készülékverziók, eltérő feszültségekkel.
Ami jelenleg benne van, annál nagyobb nem kell.
A kapacitás, de még a feszültségtűrés növelése sem ajánlatos mértéktelenül, mert lehetnek hátulütők is, továbbá az adott kapcsolási környezet sem mellékes, egészében kell vizsgálni ilyen kérdéseket.
Nem így, hogy azt sem tudjuk, milyen berendezésről van szó.
Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.
-
Lompos48
nagyúr
...nagyon nem tartja a feszeket még üresen sem. Mászik felfele mint a fene.
Csak egy tipp: lévén 40 éves cucc, nagyon valószínű, hogy még az akkori ASZ15 germániumtranzisztorokkal építették a soros szabályzóelemet. Azoknál katalógus szerint is max. 1mA (!!!!) volt az Iceo reziduális áram. Ha a beállított feszültség felé nő lassan a feszültség akár valamennyi terheléssel is, akkor nagyon utánanéznék a tranzisztoroknak és nem (csak) a kondenzátorokat gyanúsítanám.
-
Lompos48
nagyúr
-
Lompos48
nagyúr
Megtaláltam a rajzot. Van anyira bonyolult, hogy ne tippeljek könnyelműen. Persze lehet teljesítménytranzisztor a hibás, de lehet még sokminden más. Akkor érdemes nekifogni, ha átlátod a működését, utána pedig végkimerülésig mérsz és mérsz.
A korábban említett NPN-nel való helyettesítést (egyelőre) visszavonom, mint ötletet, mert a módosítás így bonyolultnak tűnik. Ugyanakkor létezik szilíciumban is hasonló PNP, pl. a 2N2955.Van egy vicces megoldás benne, tanúsítja: mennyire nem takarékoskodtak az anyaggal. Egy 30V/2.5A-es táphoz 8 darab 8A-es és 30W-os tranzisztort kötöttek párhuzamosan. Miközben a maximális disszipált teljesítmény maximális áramnál és mi imális kimeneti feszültségnél 30x2.5=75W, amire ha rá is hagyunk nagyon nagyvonalóan akár 50% tartalékot, még mindig csak 112W.
Annyiban tudok segíteni, hogy pl. 1A-rel leterhelve a mért feszültségeket beírod a rajzba, én megpróbálhatok valami anomáliát felfedezni.
-
csabyka666
veterán
Ja, nem rétegcucc, nekem azért kellene, mert javítok notikat, és ha adapter nélkül jön, akkor bajban vagyok, illetve nem akarok adapterekből betárazni, mert nem férek el már így sem.
Convertert? Hogy érted?
Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091
-
csabyka666
veterán
Igen, ez már elbonyolítja. Ettől függetlenül a feladatát ellátná, de a csatik miatt praktikusabb lenne egy változtatható feszültségű adapter, csak nem találok sehol...
Egyébként ezek az intelligens adapterek hogy a viharba ismerik fel, hogy a készüléknek mekkora fesz kell? Egyáltalán ilyet lehet építeni, vagy csak marketingfogás?
Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091
-
Kernel
nagyúr
Gyártani egyszerűbb egy szokványos felépítésű tápegységet, szabályozható kivitelben. Sőt, ami fix, az is egyszerűen megoldható, folyamatos vagy fokozatkapcsolós kivitelben. Csak bele kell nyúlni a visszacsatoló körbe, a kimeneti osztó módosításával.
Valamint mérlegelni kell pár körülményt. Hiába csökkentjük a feszültséget, az áramterhelhetőség nem lesz nagyobb, mert azt a trafó szekunderének vastagsága és a dióda (meg annak hűtése) meghatározza.
Feszültséget növelni inkább csak módjával, mert elfogyhat a szabályzási tartalék, emiatt kevésbé lesz terhelhető.
Csökkentésben viszont 50 % sem okoz gondot elvileg. Kimenetre ráakasztani egy dolláros feszmérőt és kész az univerzális tápegység.
De szervizekben inkább valami "normálisabb" labortápot célszerű használni, már csak azért is, mert rögtön mutatja az áramfelvételt, ami sok esetben árulkodó, jelzésértékű. Javítást könnyítő, vagy épp károkat kivédő.
Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.
Új hozzászólás Aktív témák
- Alternatív kriptopénzek, altcoinok bányászata
- Politika
- S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl
- OpenWRT topic
- BMW topik
- Íme az új Android Auto!
- Xiaomi 14T - nem baj, hogy nem Pro
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest