Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • távcsőves

    senior tag

    Üdv!

    Szeretnék kérdezni valamit, mert ez nem világos nekem. Szóval házhűtő ventilátort keressek. Visszaolvasgattam, első h.sz.-t elolvastam. De nem tudom eldönteni melyik ventilátor kell nekem. A házam Bitfenix Shinobi. A problémám az, hogy a ventilátor helyeken van porszűrő (kivéve felső 2 hely) a házon perforáció és ez így elégé szélzajossá teszi az egészet. Nekem akkor nagy statikus nyomású ventilátort kell vennem (hisz így egy vízhűtő bordára hasonlít) vagy elő a Dremmel és szabaduljak meg ezektől a gyári perforációktól? Jelenleg a felül kilépő levegő bemelegíti a házat ahol kilép. Tehát szellőzik nem is rosszul. (Per pill szar Artic F12 PWM és némileg jobb Schyte Slipstrem ventim van 5v-ra leszabályozva.) Mindne helyen van venti, egyet kivéve, elől csak 1db van. Oda mehet még egy. Felső két helyre mehet 140mm-es is. Akkor keresek nagy statikus nyomású ventilátort és építsem be leszabályozva, vagy vágjam ki a perforációt és kimondott házszellőztető ventilátort keressek?

  • távcsőves

    senior tag

    válasz Grózi #23069 üzenetére

    3-4 pint tudok külön ventilátor vezérlővel. (MSI alaplapom van, egy trágya az egész. Amikor megvettem nem gondoltam volna, hogy ennyire gyenge. Szolgáltatásokban is.) Gyakorlatilag minden ventilátorom cserére kellene kerüljön. Szóval összességében 4-5 db-ot. Árkeret nem tudom. VGA csere előtt állok, a darabja 6-7 ezer Ft ventiket, ha nagyon ajánlod megveszem, de 1-2 db-ot egyszerre, és persze örülök, ha nem kell sokat kiadnom. Tudom, hogy hosszútávú befektetés, és szeretném ha nem lenne szélzaj, de a remek szellőzés is megmaradna. Elképzelésem az lenne, hogy az összes venti azonos fesz/PWM szintre lenne szabályozva és egyforma típusokra is gondoltam (Ha különbözőt javasolsz akkor természetesen az lesz.), amíg egy számomra elfogadható értéket ér el a szélzaj. (Ez elégé alacsony, de halható szint.) A proci tuningjával igazodok inkább a lehetőségekhez. (Az alaplap nem rekordok döntésre van kitalálva.) Most egy tényleg kazán VGA van bent, de ennél jobban fűtő VGA biztosan nem kerül bele. (Bár soha ne mond, hogy soha.) Sosem volt még kimondott nagynyomású ventilátorom (Leszámítva a Seasonic tápomban lévő ADDA ventit.) Így tapasztalatom sincs velük és nem tudom merre induljak. Előre is köszönöm a segítséget!

  • távcsőves

    senior tag

    válasz Grózi #23080 üzenetére

    Köszönöm, még egy kérdés. A ház aljában is van hely, a tápegység előtt egy 120mm-es. Oda is olyan ventilátort tegyek, mint előre?

  • távcsőves

    senior tag

    válasz Grózi #23084 üzenetére

    Értem. Akasa Apache alternatíva? Varázslónál per pill nem rendelhető.

  • távcsőves

    senior tag

    válasz Grózi #23088 üzenetére

    Üdv!

    Már röstelem, de megint kérdeznem kell. Ma vettem a fáradságot és újra nekiálltam kísérletezni picit. Szóval felszereltem az elátkozott Enermax Liquimax 120s hűtőt a Xigmatek Loki II. helyett. Push - Pull szereltem a ventiket a radira, és azt a hátsó 120mm-es helyre építettem be. (Fájó szívvel, de megbontottam a régi Seasonic tápom, és kiszedtem belőle a ventit, mivel az pontosan olyan paraméterekkel bír 12v táppal, mint az eredeti ventije a hűtésnek. (Jelenleg 5v-on működik az összes venti szabályzás nélkül, mert így is működik a dolog.)

    Eredti ventilátor paraméterek:
    Fan Dimensions (mm) W 120 x H 120 x D 25
    Fan Speed (RPM) 500 - 1,200/1,600/2,000
    Rated Current (A) -
    Rated Voltage (V) 12
    Connector 4 pin PWM
    Quantity 2x
    Mounting Metal Screws
    Fan Model BS (Double Batwing)
    Air Flow (m3/h) 47.1 - 99.1/128.3/163.1
    Air Flow (CFM) 27.7 - 58.3/75.5/96.0
    Static Pressure (mm-H2O) 0.4 - 1.3/2.4/3.0
    Noise Level (dB(A)) 16 - 23/30/35

    Most nem tudom azért eddig mit rontottam el, de nyertem hőfokban 12 fokot! :Y (A kissé kazán HD6950 pedig 60-65 fok közt játékban, szóval szerintem az jó.) Szeretném használni ezt a hűtőt, így erre is kellene ajánlat. Eddig azt beszéltük meg, hogy előre Akasa Apache, hátra és felülre BQ Pure Wings 2 120 és 140 mm-es változat egy-egy darab. de ugye most bejött a hűtés radiátorra a képbe. Így mi lenne az ajánlott ventilátor összeállítás?

    [ Szerkesztve ]

  • távcsőves

    senior tag

    válasz Grózi #23114 üzenetére

    Ok, köszönöm. Az alaplapom venti csatlakozóit leellenörzöm még, hogyan és milyen szabályzásra képesek. Ha képesek. ( Nem probléma, saját venti vezérlőt építgetek Arduino/Atmel alapon, szépen tudom mérni a fordulatszámot és a 25khz pwm jel is előállítható vele. )

  • távcsőves

    senior tag

    válasz pokers #23136 üzenetére

    Szép ez a ház. És sztem szellős is.A shinobinak teljesen zárt az előlapja, mégis bejut a levegő. Előlap alján és a két szélső díszrács alatt is. Nagyon szépen érezni, hogy ott szívja be.

    Grózi & Dqdb: Az vezérlés ellenőrzés alatt azt értem, hogy 4 fan aljzat van és a CPU hűtőé, ebből a CPU-t nagyon lehet finomhangolni, az 1-2 sys-t pedig ilyen szinten: AUTO 50% 75% 100% Ez megfelelhetne? Ezért írtam még a legelején, szegényes egy lap ez, és külön vezérlőben gondolkodok. (Igazából egy NE555 IC-vel lehetne erősíteni a PWM jelet, sztem 12 ventilátort is tudna úgy egy alaplapi csatlakozó vezérelni..)

    [ Szerkesztve ]

  • távcsőves

    senior tag

    Kérdés.

    Mindenképp ajánlott ha automata szabályzást akar az ember az alaplapi ház ventilátor csatlakozót használni, vagy jobb ha a CPU hűtő PWM csatlakozóját használjuk a házventik szabályzására is? ( PWM SPLITTER)

    (Azért kérdezem, mert legyártottam egy splittert (NE555 IC meg apróságok, 150Ft az egész.) ami nem csak ez a sima vezeték toldozás és 3 venti után lehal az egész. Ez elviekben 45db ventit bír. De 10-et biztos.)

    [ Szerkesztve ]

  • távcsőves

    senior tag

    válasz dqdb #23192 üzenetére

    Mondom. A ventilátorok a tápellátásukat (12V) MOLEX csatlakozóról kapják. Amit én építettem az egy PWM jel "erősítő". Tehát az alaplapi PWM-s ventilátorcsatlakozó 4.-ik pinjén megjelenő jel van erősítve. Elfogytak az eszközeim amit ráakaszthatnék, és minden működik. ;]

    DC => PWM átalakítás is elkészült már. Igazából a fentebbi "eszköz" annak a mellékterméke. (Atmel microcontroller output pinjének maximális terhelhetősége 40mA a biztonságos az pedig 20mA. Ezért kellet valami aminek ennél nagyobb. Az NE555 IC output pinje maximum 225mA terhelhető. Ezen leírás szerint az alaplapi vezérlő design-a ventilátoronként 5mA-re van tervezve. Vagyis valószínű 20mA a terhelhetősége. Ezt megerősíti, hogy 3 ventilátor még megy egy sima splitter kábellel, 4 meg nem.) Jelenleg a microcontroller váltása van folyamatban. ATmega 328 helyett Attiny13 a cél. Vagy hasonló 8lábú. Pl: Attiny85 esetleg.

    [ Szerkesztve ]

  • távcsőves

    senior tag

    válasz dqdb #23195 üzenetére

    "külső táplálással kapható a piacon ötös elosztó is (és működik is)"
    És a mosolyom el is múlt amikor megláttam az árát. 10$ egy ilyen szarért? :((( (Amit épitettem, 150Ft maximum.) Ez egy már ajánlottabb ventilátor ára. Inkább veszek még egy jobb ventilátort ezen a pénzen.

    "Azon nem gondolkodtál még, hogy saját hőmérsékletszenzor használva teljesen autonóm rendszert építsél, ami akár képes leállítani is egyes ventilátorokat, ha nincsen rájuk szükség?"
    Nem, de tetszik az ötleted! :K Viszont akkor 8 láb kilőve, több IO pin kell. De az is igaz, egy Arduino Nano 760Ft Ebay-ről, ha valaki utána akarja építeni. Egy Pro mini 500Ft. Hőmérséklet szenzor is kell. Nőnek a költségek, elérjük a 10$-t. Igaz, hogy nagyságrendekkel többet tudd mint 5 ventilátor felé elosztani a PWM jelet.

    [ Szerkesztve ]

  • távcsőves

    senior tag

    válasz flymi #23197 üzenetére

    Régóta használom és semmi gondom nem volt még. Innét töltötted le? Win10 64bit az op.rendszerem és a 64bit-es telepítős verziót használom értelemszerűen.

    [ Szerkesztve ]

  • távcsőves

    senior tag

    válasz juve600 #23276 üzenetére

    Én épp ezeket dobom ki. :N Alacsony fordulaton motorzaj, magas fordulaton szélzaj és ahhoz képest nincs nagy nyomása. Olyan, mintha pofozná csak a levegőt.

  • távcsőves

    senior tag

    válasz darealkilla #23376 üzenetére

    20% pwm kitöltési tényező a minimum fordulat értéke. Ez allá csökkentve egy darabig minimum fordulat közelében forog. Aztán 15% kitöltési tényező alatt 100%-os fordulatra kapcsolnak a ventilátorok. Szóval nincs ilyen. A 0% pwm pont az, amikor nincs jel csak tápfeszültség.

    [ Szerkesztve ]

  • távcsőves

    senior tag

    Sziasztok!

    Pár hónapja kértem itt tanácsot és kaptam is ventilátorokra. Sajnos, nem maradt keret a legjobban ajánlott darabokra, ezért olcsóbbak közül kellett válogatnom. 3 féle ventilátort vettem. Leírnám a tapasztalataim, sokszor érdeklődnek itt olcsó ventilátorért. Leszögezném, Merlinhardvernél még augusztusban volt lehetőségem meghallgatni és megtapizni egy Lepa Bool Quiet ventilátort. Az álmom azóta is, de nem futja rá. Akinek viszont igen, az ne is gondolkodjon házhűtés esetén másban. Mert beszarás. Csak meg kell fizetni.

    Röviden bemutatnám a házam, (hogy aki nem ismeri eltudja képzelni kicsit) ami egy Bitfenix Shinobi, zárt oldallapos és előlapos, alul egy db elől 2 db 120mm-s ventilátorral. Hátul egy db 120mm-es fent 2 db 120/140mm-es ventilátorhellyel. A házban 3 db 5.25 hely van. Az 5.25 helyek aljától az alsó házlemezig érő 3.5 meghajtóhely tartó lemez van, kb mint 10-15 éve volt szokás. Tehát nem 90fokban elfordított, mint az ma divat. A levegő könnyen átjutt rajta, ha már egyszer bent van a házban. A alsó és első helyek elött fémhálós porszűrő van. Tehát egy néhol régimódi ház, szolid kinézettel és egészen vállalható hűtéssel. Kompakt és egyéb vízhűtésre kisebb modingal alkalmas lehet, anélkül csak 120-as slim kompakt vízhűtés szerelhető bele normálisan. (Pl egy Enermax Liqmax II 120S )

    Akkor a ház bemutatása után a beszerelt ventilátorok. Minden helyre tettem ventilátort, és mind 3 pin-es, az alapszolgáltatásokat nyújtó alaplapom miatt. Lehetett volna pwm ventilátorokkal is dolgozni a cpu hűtéséhez kapcsolva, de most ehhez volt kedvem, ha már a Lepa ventikre nem futotta. Rá akartam bízni a szabályzást, életemben először tudni akartam, mire képes egy egyszerű alaplapi ventilátor szabályzás. Igen, mindenhol van ventilátor. Ami engem zavar, az a turbina hang, a melegedő alkatrészek, és vibráció. Ez nincs. Van viszont nagyon halk alaphang (táp ventilátor a leghangosabb jelenleg) és sosem látott alacsony hőmérsékletek. Így a nyári kánikula sem okozhat gondot. (Ha rendereltem Sony Vegasban több órán át, az azért betudott eddig fűteni.)

    1. Cooltek Silent Fan 3pin 140mm 2db-ot a tetőre. Véleményem: csendes mert méretéből adódóan szépen szállítja a levegőt, méhsejt perforáción és utána a sűrű rácson is. Egyszerű kinézet, 4db rögzítő csavar és 4db átlátszó műanyag alátét van a dobozban. Ezek az alátétek semmire sem jók. Nagyon kemények. A ventilátor kábele 25cm hosszú és nem harisnyázott. Nem remeg a ventilátor, kiegyensúlyozottan forog. Kézzel megforgatva semmiféle hang nem halható. 650rpm-ig hangtalanok, ezután a fordulattal emelkedésével párhuzamosan erősödik a zaj. Nem motorhang, hanem a lapátok ütik a levegőt, és ezt hallani. Viszont sosem pörgeti az alaplap akkora fordulatszámra a ventilátorokat, mert a légszállításuk nagy már alapjáraton is. Itt vettem ezért az árért több mint megfelel a tudása. Én ezt ajánlom, ha te is szabályozva fogod használni és kell a 140mm-es ventilátor.

    2. Cooltek Silent Fan LED Series 3pin 120mm egy db a hátsó helyre. Nem ledeset akartam, de a sima nem volt raktáron. Egy kéket választottam végül. A dobozban itt is 4db csavar és a 4db semmire sem jó kemény műanyag alátét. A ventilátor kábele itt is 25cm hosszú és fekete harisnya borítja. A világítása is szép, hiába ez már gaming :P Kézzel megforgatva halható, hogy a lapátok "ütik a levegőt", nem motorhangos ez sem. A hangja 800rpm körül kezd halható lenni, és maximum fordulaton picit erősebb a hangja mint a nagyobb testvérének. Ez nem csoda, kb ua levegőt tudd megmozgatni, mint a nagytesó! És tényleg, a méhsejt perforáción határozottan tereli át a levegőt, megkockáztatom slim radiátorra is jók lehetnek. (Lényegesen csendesebb, mint az eddig itt lévő Scythe SY1225SL12M) Itt vettem ezért az árért még megfelel. Ezt a ventilátort akkor ajánlom, ha kell a ledes villágítás, nagyon cool tényleg, és szabályzod te is.

    3. nBase Froze-n Silent Wind 3pin 120mm 3db az alsó és első helyekre. A csomagolásukban van 4db csavar és 4db teljesen jól használható gumi csavar is. Ha a Coolink Swif 120P gumicsavarjai szerinted jók, akkor ebben sem fogsz csalódni. A ventilátor kábelei elképesztően hosszúak, 40cm és még egy 4pin molex csatlakozó is van rajtuk. Megmagyarázom miért, mert 1000rpm-ig nem hallod őket és utána is csendesnek mondhatók. Tényleg! 1000rpm felett az áramló levegőt hallod, de nincs az a hang, ami a fenti kettőnél igen. Nem "üti" a levegőt. A méhsejt perforáción jól átszívja/tolja a levegőt, de légszállításban elmarad valamivel a fenti 120mm-s ventilátortól, de csendesebb. Kézzel megforgatva a ventilátort, semmi hang nem halható. Itt vettem és ezen az áron best buy. Ezt a ventilátort én nagyon ajánlom házhűtőnek, ha kevés a pénz, és a konfigod nem egy 4.5ghz fölé tuningolt FX. Ár értékben plusz egy kört ver a cooltek 120mm-s ventilátorjára. Helye lenne az ajánlott ventilátorok közt, ha a Coolteknek van. Kevesebb pénzért egy okosan "összeállított" ventilátor. (Tuti OEM katalógusból vannak ezek a olcsó ventilátorok mind.)

    Köszönöm, hogy végigolvastad, ha lenne több időm, rendes tesztel mutatnám meg videón, hogy milyen a hangjuk, mekkora feszültségen indulnak, mekkora a légnyomásuk. Sajnos nincs egyelőre, ezért lett ez a kisregény. Én nagyon örültem volna, ha amikor kerestem a ventilátorokat, akkor mások is leírták volna hasonlóképen, mit is vettek és hová és hol és a valóságban mit tapasztaltak a ventilátorral kapcsolatban.

    [ Szerkesztve ]

  • távcsőves

    senior tag

    válasz Grózi #24623 üzenetére

    Tartós tesztről nyílván nem lehet még szó, tegnap raktam össze az egészet, de jelzem, ha bármi változást tapasztalok Ok, szélzaj. A lényeg, hogy mindenki értse, a helikopterek forgószárnya add hasonló hangot, filmekben is hallani. Nyílván itt összehasonlíthatatlanul halkabb hangról beszélek és csak hasonló, érdekesség amit megemlítettem. A 120mm-s Cooltek és Nbase lapátja amit a rendelkezésemre álló szerény eszközökkel összehasonlítottam ( 3d szkennerem nincs) teljes azonosságot mutat. Viszont a motorok elektromos paraméterei elltérnek. A Cooltek erősebb motoral rendelkezik. Egyelőre tartom, házhűtőnek az nBase bevált előre, több levegőt szálítanak, mint a helyükőn lévő Zalmannok és a Schyte ventinél is hatékonyabbak itt. Zajban pedig fasorban sincs az elöző kettő. Megérte a cseréjük. A 120mm-s Cooltek viszont meglepett, csak nem úgy, ahogy vártam. Visszafogom rakni a kompakt vízet, és megnézem mit nyújt radiátoron. Bár leírtam meg linkeltem a házam, de mégegyszer leírom, az én házamban a belépő levegőnek elöször be kell küzdenie magát a frontpanel mögé. Aztán átkell haladjon a porszűrő sűrű hálóján majd a ventilátorok előtt lévő méhsejt perforáción. Valószinünek tartom, egy nyitottabb frontú háznál a sok lapátos venti lenne nyerő, de ez itt most telitalálat.

  • távcsőves

    senior tag

    válasz Create. #24677 üzenetére

    Ma délben voltam csavarboltban, én vettem mezei m4×30-as csavarokat. 4-es menetfúró első két fokozatát használva átalakítottam a meneteket. A menetfúróhoz nem kell hajtószár, a kezed és egy mezei fogó elég lesz. A menetfúró 3.-ik fokozata a csavar legyen már. Így lesz pattent a menet. Annyira vékony a radiátorok oldalán lévő lemez, hogy a 3.-ik fokozat csak feleslegesen tágítja a furatot. Az enermaxom radiátorán lévő lemezt amiban a furatok vannak, le is lehetett volna szerelni, de nem volt rá szükség végül. Sok sikert, menni fog simán!

    [ Szerkesztve ]

  • távcsőves

    senior tag

    válasz Nerazim #24719 üzenetére

    Én ugyan nem vagyok profi, de ilyen procim volt fél éve még a házban. A konfigod nem termel sok hőt. A második ventit tedd a hátra. Az alaplapod tudja szabályozni a 3pin csatlakozót ahogy néztem a lap manualját. Amire szükséged van az egy 3pin y kábel és esetleg 1db 3pin toldó kábel ha valamelyik venti kábele nem érne el az y kábel végéig. Tényleg ennyi.

    Én most kihasználtam a saját házamban a lehetőségeket, de 2*-er annyit fogyasztó vga van nekem, a proceszorrom is i7 overclockolva. Ezek már fűtenek.

    [ Szerkesztve ]

  • távcsőves

    senior tag

    válasz Nerazim #24748 üzenetére

    Mert ezzel a kábelel 4 ventilátort köthetsz 1 alaplapi csatlakozóra, de értelemszerűen csak 1 ventilátor sebességét tudja az alaplapod értelmezni. Tehát a kábelen 3 csatlakozó olyan, hogy a 4pinből 3 van vezetékkel bekötve. Mind a 4 ventilátor fogja kapni a 12v-ot és a sebességszabályzáshoz a pwm jelet, de csak 1 csatlakozóról megy vissza sebesség jel. Ne aggódj, jó lesz.

Új hozzászólás Aktív témák