Új hozzászólás Aktív témák

  • Rapid136

    őstag

    válasz Rapid136 #1 üzenetére

    Az ekvivalens gyújtótávolság (gyt) fogalma:
    A gyt fizikai jellemzője egy objektívnek, így nem változik sem a gép érzékelőméretétől, sem a márkájától.
    Az érzékelőmérettől az objektiv látószöge változik meg, hiszen kisebb vagy nagyobb területre rajzol képet.
    Az ekvivalens gyt azt mutatja meg hogy két különböző érzékelőméretű fényképezőgép azonos tárgytávolságból elkészített, azonos képkivágású képhez milyen gyt szükséges az egyik és másik gépen.
    Például egy APS-C váz 35mm-es gyujtótávolságú objektivvel közel azonos képet hoz létre 3 méterről mint egy fullframe váz 50mm-es objektivvel.
    Azaz a 35mm--es objektiv ekvivalens gyt-a fullframe vázra vetitve 50mm.
    Itt ellenőrízhető.
    Az ekvivalens gyujtótávolság számítás a digitális tükörreflexes gépek megjelenésével együtt jelent meg. A fotósok (akár amatőr vagy profi) a korábbi, meglévő objektivjeihez vásárolt új digitális vázat, azonban ezekben kisebb volt az érzékelő. Igy számukra megváltoztak a megszokott képkivágások amiket a filmes vázaikon egy adott objektiv nyujtott.

    Az első DSLR gépek 2000-2003 táján jelentek meg és kezdtek elterjedni, most viszont 2017-et írunk, fehér holló az aki most vált és egy generáció felnőtt úgy hogy nem is látott filmes gépet. Így nem tűnik indokoltnak hogy ez a generáció aki most APS-C vagy m4/3 gépet vásárol, átszámolgassa az objektívjei gyt-át fullframe (24x36mm) vázra. Számukra semmilyen gyakorlati haszna nincs, mégis a fórumokban rendszeresen előfordul hogy objektívbeszerzéskor számolgatni próbálnak.
    Ráadásul a gyári objektivek gyt-a közel azonos képkivágást eredményez. A m4/3 Olympus 25mm-es objektivje a fullframe 50mm-ével, az APS-C vázak 18-55mm-es kitobjektivje a filmes vázak 28-80mm-esével.
    Igy még feleslegesebb a számítás.

    Sony A7 + A7III + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."

Új hozzászólás Aktív témák