Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Algol

    senior tag

    válasz s3toraph #694 üzenetére

    Kezdjük az alapoknál!

    A fizikai teljesítmény az mindig egy időpontra vonatkozó mennyiség. Ha egy elektromos készülék kapcsaira U(t) feszültséget kapcsolunk, miáltal a készüléken I(t) áram folyik át, akkor pillanatnyi villamos teljesítménye

    P(t) = U(t) x I(t) (A mennyiségek rendre wattban, voltban, amperben értendők.)

    Ezek a mennyiségek pillanatról pillanatra változhatnak - ezt fejezi ki a betűk után illesztett (t), hogy ezek az idő függvényei - és változnak is, ha a készüléket a 230 V-os váltakozó áramú hálózatra kapcsoljuk.

    A váltakozó áramú hálózat 50 hertz (Hz) frekvenciájú, ami azt jelenti, hogy a feszültség változások másodpercenként 50-szer ismétlődnek. Így elég egyetlen teljes periódusra (20 ms - ezredmásodperc) vonatkozóan vizsgálni a jelenséget, hiszen később minden ugyanúgy megismétlődik.

    Egy elektromos készülék teljesítményén a pillanatnyi teljesítményének egy periódusra számított átlagát értjük. Ez a szám van például egy izzóra felírva. Természetesen hosszabb időre is számíthatunk átlagot, de az ugyanakkora lesz mint az egy periódusidőre vett átlag.

    Az olcsón beszerezhető digitális kijelzésű fogyasztásmérők felépítésük, mérési elvük alapján ⅓ - 1 másodpercre vonatkozó átlagot mérnek, lassan követik az eseményeket, másodpercenként 1 - 3 kijelzés. A digitális kijelzés miatt az utolsó számjegy mindig bizonytalan, lehet eggyel több vagy kevesebb, ezért az utolsó számjegy ugrálása természetes jelenség. A plazma tv mérése során mutatkozó sokkal nagyobb ingadozás is természetes, mert a plazma tv teljesítményfelvétele a megjelenített képtartalom függvényében jelentősen változik, szemben az LCD tv-k közel képtartalomtól független teljesítményfelvételével. Az energiatakarékos izzóknak (kompakt fénycső) van egy felfutási idejük, míg teljes fényerejüket elérik, ezt az időt gyakran feltüntetik a csomagolásukon.

    Sajnos fő kérdésedre "Hogyan teszteljem a le a pontosságát?" csak olyan válasz adható, amit valószínűleg nem tudsz megtenni. Szerezned kell egy eléggé pontos (mondjuk 1 % pontosságú) True RMS képes fogyasztásmérőt, azzal kell összehasonlító méréseket végezned. Egy ilyen mérő ára akár 100.000 Ft is lehet.

    Egy dolgot tehetsz, amit részben már megtettél az izzólámpa mérésével. Ott persze az a probléma, hogy az izzólámpa teljesítménye nem pontosan 20 watt, nem tudom mekkora tűréssel gyártják őket. Javíthatod a mérést, ha két legalább 1 % pontosságú multimétert felhasználva megméred az izzón eső feszültséget és a rajta átfolyó áramot miközben a teljesítménymérőt használod, a mért értékekből számított teljesítményt összevetheted a mérőn kijelzettel. A mérést a műszer által mérhető teljesítménytartományt lefedő, különféle teljesítményű izzókkal meg kell ismételni. Ebből megítélheted a műszer pontosságát ohmos terhelés esetén.

    Sajnos az előbbi pontosságból semmit sem tudunk mondani a műszer kapcsolóüzemű tápegységeken végzett méréseinek pontosságáról. Kapcsolóüzemű tápegység van ma már szinte minden olyan készülékben, melyek a hálózati feszültségnél kisebb feszültséget igényelnek: számítógépek, kijelzők, töltők, de még a kompakt fénycsövek is.

    A kapcsolóüzemű tápegységek a hálózati feszültséget egyenirányítják és ebből az egyenirányított feszültségből állítják elő az alacsonyabb feszültségeket. Az egyenirányítás azzal jár, hogy a tápegység áramfelvétele nem szinuszos lesz mint egy izzólámpáé, hanem csak a félperiódus-idő hatod-heted részéig tartó keskeny, de magas áramtüske. A mi szempontunkból a PFC ezen nem segít, mert a félperiódusonkénti egy nagy áramtüskéből mondjuk 10 kisebb áramtüskét csinál. A teljesítménymérő műszer, amely legtöbbször úgynevezett mintavételezési eljárást használ, ha nem vesz elég sűrűn mintát az áramból, akkor ezeket az áramtüskéket félremérheti. Az olyan műszer, melynek mintavételezési frekvenciája elég nagy ahhoz, hogy pontosan tudja mérni egy motor fázistolásos helyzetű, de szinuszos alakú áramot felvevő teljesítményét, már nagyon pontatlan lesz a keskeny áramimpulzusok mérésekor. Ilyen helyzetre lényegesen nagyobb (tízszeres) mintavételezési frekvencia kellene, de az ilyent használó műszer sokkal drágább.

    [ Szerkesztve ]

    Üdv: Algol

Új hozzászólás Aktív témák