Új hozzászólás Aktív témák

  • McLaca

    őstag

    válasz canniball #171 üzenetére

    A szénipari szerkezetátalakítás támogatás egyfajta környezetvédelmi adó, a korszerűtlen szénerőművek átalakítását támogatja korszerűbb gáz-, vagy megújuló energiát használó erőművekké. Jelentéktelen összeg még a pénzeszközökön belül is. És ha az a kérdés, hogy ezt miért a fogyasztónak kell fizetni, hát nagyon egyszerű a válasz: mert ő akar áramot. Ha ő nem akarna, nem kéne erőmű sem, logikus tehát, hogy az térítse meg a költségeket, akinek a szolgáltatásra igénye van.

    A kedvezményes árú vill.energia tám.-ot kicsit körmönfontabban írom le, mert ha tisztán megírom, felhördülsz. :)
    Szóval képzeld el azt, hogy Te egy profitorientált cégnél dolgozol, és eladsz valamit, amiből hasznod van. Ebből a haszonból te kafetériát kapsz a munkáltatódtól a fizetésed mellé, de a kafetériád összegének egy ügyfélre jutó hányadát nem írod rá a számlára, amit a termék vásárlójának adsz.
    Nos, az áramszolgáltatóknak jogszabályi kötelezettségük szerint rá kell írniuk a számlára, illetve nem kafetéria, csak a jellege olyan, effektíve a C tarifáról van szó, tehát mi fizetjük az alkalmazotti árszabás kedvezményes árát, de mielőtt ezen valakinek eldurran az agya, bármely cég igazgatójának cégautóját, alkalmazottainak étkezési jegyét, jutalomutaztatását, fogászati kezelését, stb., stb. mind-mind mi fizetjük, csak nekik nem kell a számlára tételként feltüntetni, nem úgy, mint az áramszolgáltatóknak.
    Az RHD pedig nem annyi, mint a fogyasztás. Bőven nem. Nézz csak meg egy számlát.
    Példának nézzünk 150kWh-t, ez egy átlagon aluli fogyasztás. (Az egyszerűség kedvéért a nappali áram normál részével (évi 1320/havi 110kWh fölötti mennyiség) most nem számolok, csak az 1-es kedvezményes tömbbel)

    Áramdíj: 150×21,6Ft+25% ÁFA = 4050Ft
    Rendszerhasználati díj: 150×14,33Ft+25% ÁFA = 2687Ft
    Pénzeszközök: 150×0,32Ft (áfamentes) = 48Ft.

    A rendszerhasználati díj összege az áramdíjnak 67,5%-a, a teljes számla végösszegnek pedig 39,6%-át teszi ki, tehát nem igaz, hogy ugyanannyi, mint maga az áramdíj. Persze ott van az elosztói alapdíj is, de az időalapú, nem pedig fogyasztásalapú, tehát a fogyasztástól független, ezért nem is számoltam hozzá az összeghez (nappali mérőn 186Ft).
    De ismételten mondom, a drót és karbantartása, üzemeltetése sosem volt ingyen. Csak eddig a "nem tudom, nem fáj" elve alapján senkit nem érdekelt, hogy 1kWh árában mi van benne, ahogy az sem érdekel senkit, miért annyi 1kg kenyér, amennyi (arról lenne csak izgalmas egy tételes költségszámla. :D) Viszont mivel a piacnyitás óta effektíve két külön cégről (áramkereskedő és hálózatüzemeltető) van szó egy számlán, nem is lehet máshogy feltüntetni az árakat. Az meg, hogy részleteiben van feltüntetve 1kWh ára, vagy az van ráírva, hogy 1kWh=45,32Ft, nekem tök mindegy, a végösszeg így is - úgy is ugyanannyi.

    Hogy ON is legyen: a PF értékét nézve a Düwinek, változó fogyasztású berendezésnél változik a PF is, pl. notebook, ill. a hűtő, aminél induláskor rosszabb a pf, mint 10 perc működés után (írtam ugyebár, hogy induláskor majd 30%-kal többet kajál, mint miután már bemelegedett, de lehet, hogy annyi idő kell a nyomás-vákuum kialakulásához a csövekben).
    Korábban meg itt azt olvastam, hogy annak nem nagyon kéne ingadoznia, változnia. A TV-nél is változik, ha mondjuk a képtartalom sokkal sötétebb lesz - és ezzel a fogyasztás is kevesebbé válik.

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

Új hozzászólás Aktív témák