Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Malachi

    addikt

    Sziasztok, az normális, hogy egy közel 400 ezres vadonatúj Inspiron 16 hangosabban visít, mint a 8 éves Asusom, amit lecseréltem? Ülök előtte, idle, netezek, Word, Youtube, tehát semmi, nudli - és véletlenszerűen felpörög a venti és visít, mint a rohadás.

    Dell gyári energia menedzsmentet kitapasztaltam, hogy a 4 mód közül a látszólag legbikább a leghalkabb (a néma mód hangosabban pörgeti a hűtést, wtf, az optimális közepesen hangos, a hűvöst legalább eltalálták, az 100%-on pörög) a Win11-ben beállítottam egy energia profilt, a CPU most 65%-on megy, de így is ugyanaz, szinte semmi változás. Annyi, hogy ritkábban pörög fel a semmire a venti.

    Két helyzet van, pár percig néma a gép és egyáltalán nem hűt, aztán bekapcsol a venti és mint az állat, pörög ki tudja mennyin. Az egész délutánom arra ment el, hogy találjak valami megoldást én látszólag nincs semmi, ami azért teljesen hihetetlen, mert 3-4 éves panaszokat látok a Dell supporton ugyanezzel a problémával. Az Asuson legalább volt egy 3rd party kis program, ami jól kezelte a gyárilag szintén vállalhatatlan hűtési módokat, de itt nem találtam semmit, egy fan control program sem olvassa ki az adatokat, nem kezeli semmi a ventilátort.

    Most mi legyen, vigyem vissza? Ez mellett így nem lehet éjszaka dolgozni, nem hallom tőle a gondolataimat. De nem tudom elhinni, hogy tényleg ez van, hát ez egy nem olcsó cucc, én ezt nem nagyon hiszem el, hogy ilyen létezik. Mondjatok valami biztatót, köszi.

  • Malachi

    addikt

    válasz Tsebacsi #74371 üzenetére

    i5, IrisXe, SSD.
    irodai munkára vettem, nem játszani.

    ez nem hardveres gond, a CPU egyszer nem ment 60 fok fölé sem. olvastam olyat, hogy bios frissítéseknél változott a múltban a helyzet, egyiknél halkabb volt, aztán megint hangosabb.

    én csak azt nem értem, hogy mitől számít olcsónak egy majd 400k-s lapos meg azt, hogy a francba létezik, hogy nincs egy fan control, ami működik vele. meg hogy miért nincs ezzel tele minden fórum, ez konkrétan botrány.

  • Malachi

    addikt

    válasz gaborbol #74373 üzenetére

    Köszönöm a tippet, az is megvolt és sajnos semmi változás. Ritkábban visít fel a venti, de így is max 5 percig van csendben.

    Amúgy erről az a véleményem, hogy nem a juzernek kellene megbénítania meg lelassítania a processzort, hanem a Dellnek kellene végre írnia így ki tudja, hány év után egy normális BIOSt, ami látja és kezeli a hőfokokat és a venti sebességét.

    Komolyan nem tudom elhinni, hogy 2023-ban egyszerűen létezik még ez a probléma, mikor a 8 éves fapados Asusom ezt képes volt kezelni, ráadásul oké, hogy ez az Inspiron 16 nem egy üzleti laptop meg nem XPS, de nem is egy 150 ezres alapgép, ráadásul most ahogy olvastam mindegy lenne, mert az egêsz termékpalettájuk vállalhatatlanul hangos.

    Én vagyok a hülye gondolom, hogy miért nem olvastam utána alaposabban, de egyrészt egyszerűen fel sem merült bennem, hogy ilyen még előfordulhat egyáltalán, másrészt fura módon a tucatnyi végignézett, olvasott tesz közül egyetlen sem beszélt erről. Azért duplán idegesítő, mert amúgy minden más jó, a billentyűzet, a kijelző, a gyorsaság, a ház rendben lenne.

    Várok pár napot, de ha nem tudom megszokni a visítást, sajnos vissza kell küldenem, de akkor ez volt az első és utolsó Dell laptopom. Így is kiesett már miatta egy nap munka. Botrányos.

  • Malachi

    addikt

    válasz Tsebacsi #74375 üzenetére

    BIOSban állíthatók a (használhatatlan) power management értékek 4 előre meghatározott profilból lehet választani - már akkor ugyanazt csinálja a fan, mint windows alatt. Szóval gondolom mindegy, Linux vagy mi töltődik rá. Szűz win11 van rajta, mindegy is.

    Tucatnyi panaszt olvastam most angol nyelvű fórumokon, ők is cseréltek mindent, hűtőt, pasztát, akármit, semmi változás.

    Értelmetlen is lenne, mert ahogy mondtam max booston se ment soha nagyon 60 fölé a CPU hőmérséklete. Hűt a gép és jól hűt. Egyetlen olyan hűtési görbe kellene, ami nem csak a 0 és kb. max fordulatszámot ismeri, és ami egyenletesen, alacsony fordulaton hűtene nemtom 60 fokig, onnan meg felőlem fel is szállhat, az a dolga.

    Nem tépem a számat, úgyis csak dühöngeni tudok. Csak azért nem küldöm vissza már most (tegnap vettem át) mert muszáj dolgoznom és nem tudom, talán történik valami csoda pár nap alatt vagy sikerül megszokni ezt a “hűtést”, meg tényleg egyszerűen nincs időm megint egy napot elszúrni egy újabb, másik laptop beállítasára. De max pár nap és kiderül. Elképesztően nagyot csalódtam a cégben, nem is tudom, mit mondjak. Álmomban nem hittem, hogy ilyen létezik még.

  • Malachi

    addikt

    válasz Tsebacsi #74378 üzenetére

    Megpróbálok lehiggadni és várok egy kicsit. Köszönöm a tanácsokat! :R

  • Malachi

    addikt

    helló, kb. másfél-két hete én írtam tele a fórumot azzal, hogy szerintem nagyon hangos a vadiúj Inspiron 16 (i5 1235u) hűtője. gondoltam röviden megírom, hogy azóta mi a helyzet.

    szóval egy "probléma" biztosan van, hogy az Intel valamiért szereti minden apróság miatt turbo órajelen járatni a CPU-t, ezért nem ritka, hogy felmegy 3-4 GHz köré. ennek elvileg nem kellene gondot okoznia normális hűtés mellett, de teljesen felesleges is és szerintem ezzel IS kellene kezdeni valamit - annál az egyszerű oknál fogva, hogy az átmeneti megoldás az lett, hogy BIOS-ban kikapcsoltam az Intel Turbo Boostot és pár napos próbálgatás (meg registry piszkálás) után beállítottam egy energiatakarékos sémát, ami 50%-on járatja a procit. Így csak ritkán visít fel a venti. és láss csodát, a laptop így is minimális akadozás és probléma nélkül csinál mindent, ami átlagos irodai használat.

    nálam ez szövegszerkesztés, netezés, nagyobb fájok másolgatása, de a 4k YouTube videók is akadásmentesen mennek. telepítés, rendszervizsgálat, fene tudja mi van, ami kicsit pörgeti a rendszert, semmi nem okoz gondot. ha néha Diablo3-azni támad kedvem, akkor kikapcsolom a korlátozást és megy simán FHD, mid-max. de a Turbo Boostot nem kapcsolgatom, az állandóan ki van kapcsolva.

    másik gond, amit mondtam is, hogy a Dell szerint muszáj 40-50 fokon tartani a CPU-t, ami alapvetően egy hülyeség szerintem, de a lényeg, hogy bármit állítok a gyári alkalmazásban (Power Management vagy mi) a venti 40-50 fok között kapcsol be és azonnal maxon teker, amíg vissza nem áll a CPU 40 fokra. ez szerintem nevetséges, 100 fokon is tartósan működnie kellene az Intel szerint. úgy értem évekig. itt nem tudok másra gondolni, csak valami rosszul tervezett hűtésre, vagy alaplapra (megsütne valamit a forró CPU), vagy nem tudom igazán, hogy mi az oka ennek a szoftveres korlátozásnak. egy mérnök (de még én is) 2 óra alatt írna hozzá egy olyan sémát, ami nem tudom 60-90 fok között nulláról-max fordulatig szabályozza fokozatosan a fordulatszámot. ilyen nincs. van a 0 és 100% állás és a betonba öntött 40-50 fok. ez sajnos gyászos. külső program ugye nem fér hozzá valamiért, a 11-12 generációs Inteles Dell laptopok hűtőit magyarán nem lehet szabályozni saját beállításokkal. a régebbieket lehet. kicsit bánom, hogy nem Ryzent vettem? kiderül. bár nem tudom, talán azoknál sem működik a venti szabályozás.

    kérdezgettem ismerősöket és az az általános nézet, hogy ha pörög a venti, akkor is csak szélzaj zúghatna, semmi más. itt van egy hangos, zavaró visító hang, szóval ezért mindenképp elviszem majd szervizbe. lehet az is, hogy kiszáradt a paszta, vagy kevés rajta, nem tudom, nem akarom piszkálni. ha minden igaz, idén tavaszi gyártás.

    nagyon hülye helyzet ez, mert szerintem amúgy teljesen korrekt a gép, nekem nagyon jó a kijelző (oké nem 400 nites 4k, de nem is kell) jó, hogy normál méretű házban 16-os elfért, jók az anyagok, jó a billentyűzet, gyors, jól szól, jön-megy, teszi a dolgát. ezért nem vittem vissza. meg mert le tudtam tekerni (mókolással, pf) a CPU-t.

    egyetlen kérdésem van a végére, hogy ezt a szerviz témát hogyan intézzem. basic támogatás van hozzá, gondolom be kell vinni akkor valahová. nekem a budaörsi van közel, az jó hely? illetve azt lehet tudni, hogy ha bemegyek azzal, hogy jónapot, szerintem ez a gép hangos, akkor azt megnézik-e és ha igen, és úgy látják, hogy hűtőcsere pl. akkor az mennyi ideig tarthat vajon? napokról beszélünk, vagy hetekről?

    köszi. :R bocs a litánia miatt, de hátha segít valakinek.

  • Malachi

    addikt

    válasz kress #74443 üzenetére

    nem tudom, én csak az újabb (1-2 éves és a jelenlegi) XPS-ról láttam mindenfelé, hogy azok állítólag világbajnok gépek minden szempontból. csak nem az én pénztárcámhoz, meg felhasználási módomhoz tervezték őket. meg a Dell fórumokat olvasva nem lepik el azokat sem a dühös emberek, hogy rossz a hűtés. vagy én vagyok finnyás, vagy kifogtam egy nem hibátlan ventit, nem tudom.

    ebben az Inspironban az az ellentmondásos nekem, hogy a proci alapvetően nem is nagyon melegszik szerintem, én megtekertem prime95-tel rendesen turbón, korlátozások nélkül, és ez mellett a hűtés mellett se volt soha 60 foknál melegebb. amikor 100%-on izzadt. szóval majdnem biztos vagyok benne, hogy átlagos felhasználás mellett, látva, hogy turbo nélkül 50%-on is teljesen hibátlanul csinál mindent, egy rendes hűtési sémával soha semmi gond nem lenne vele.

    egyszerűen csak nem értem, mi ez. mindegy.

    korábbi szerviz kérdésre még esetleg, ha valaki tud választ, hálás leszek. :D

    [ Szerkesztve ]

  • Malachi

    addikt

    Meg tudja valaki mondani, hogy decemberben meddig, mikor működnek a Dell szervizes helyek? Szerintem lesz egy kis üresjárat és talán elvinném a gépet ezzel a hűtési gonddal (hangos, idle alatt is percenként bekapcsoló, sivító venti) valahová. De ha ők is pihennek (helyesen) akkor nem fárasztom magam. Köszönöm!

  • Malachi

    addikt

    köszönöm szépen a válaszokat, én őszintén nem tudom, milyen garancia van rajta. :D majd utánanézek akkor!

  • Malachi

    addikt

    inspiron 16 5620 minden gyári, külső Dell monitor és egy DA310 usbC adapter a netkábelnek.
    Leállt a rendszer egyik pillanatról a másikra ezzel a hibával:



    fekete minden. Ctrlaltdel után

    Akkor kikapcsolt a külső HDMIn csatlakoztatott monitor. Teljes restart után a rendszer leállította az IrisXE grafikát 43-as kóddal. Legfrisebb driver, minden jogtiszta Win11.

  • Malachi

    addikt

    az integrált grafika letiltása/driver legyalulás majd automata frissítés megoldotta a gondot.

    a kérdésem azért továbbra is él: MI A MEREV LÓPIKULA történt, mi az eredeti hibaüzenet? mi vágta szét az egészet? később is előfordul majd? hardver ütközik, vagy valami más a gond?

    MOD

    kis keresgélés után úgy tűnik a Dell Support Assist automata frissítés funkciója vágta szét valahogy az egészet. azért itt hagyom, hátha más is belefut ugyanebbe.

    [ Szerkesztve ]

  • Malachi

    addikt

    válasz Malachi #74857 üzenetére

    volt ez a gondom, azóta visszaraktam egy tavalyi drivert, leszedtem a dell segédprogramokat, lepucoltam mindent, hardveres gyorsítást kikapcsoltam és most az a legújabb, hogy az Edge "out of memory" hibával lefagy és kilép. kb 10-15 percenként. volt már kékhalál, teljes rendszerösszeomlás, legújabb intel driver, régi intel driver - egy dolog nem volt, munka. közel állok hozzá, hogy földhöz vágom ezt a csodát, mert ilyet se láttam az elmúlt 25 évben, hogy egy vadonatúj gép egyszer csak ezt produkálja a semmiből, mindenféle mókolás nélkül.

    mielőtt legyalultam a DELL segédprogramokat az összes létező hardver tesztet lefuttattam, memória, VGA, amit felajánlott, semmire nem jelzett semmi hibát.

    következő az, hogy nulláról újrarakom a windowst, persze ez további fél nap kiesés lesz, mire újra beállítok mindent úgy, ahogy mennie kell.

    de nem sok bizodalmam van az egészben, ugyanis teljesen gyári vanilla windows futott akkor is, amikor két napja először behányt munka közben. és ha sikerül is visszaállítani, valamikor újra felkerül majd valami driver ami szétkúrta az egészet eredetileg.

    milyen jó, hogy a dell gyárilag tiltja a CPU adatok kiolvasását, pedig milyen jó lenne most látni, hogy hány fokos ilyenkor, talán túlmelegszik vagy nem tudom - de a ventilátor nem pörög fel gyakrabban, vagy hangosabban, mint az alap baromi hangos visítás.

    Dell öcsém, egy életre elment tőle a kedvem, teljesen őszintén.

  • Malachi

    addikt

    válasz Kbali #74888 üzenetére

    Kiderül, most már nem nyugszom amíg nem találok megoldást. :)

    én értem, hogy mondjuk egy rossz driver frissítés nem feltétlenül a Dell sara, de nincs kegyelem - hiába gyors meg teszi amit kell amikor jó, de hát fél éves sincs és több bajom volt vele eddig, mint minden mással összesen, mióta van saját desktopom/laptopom. És nem túlzás a 25 év.

  • Malachi

    addikt

    válasz plömplöm #74891 üzenetére

    jogos, mindenkitől bocs és kösz, a hűtést nem lehet szabályozni (4 előre beállított mód van, csak az a mai napig hibás sajnos pedig ahogy láttam több éves probléma) és a fanspeedet nem lehet rendesen kiolvasni. legalábbis az Inspironokban.

    A CPU hőfokkal szerencsére minden oké. :D

  • Malachi

    addikt

    válasz plömplöm #74893 üzenetére

    ez megvan és változtatja is a hűtést, de sajnos nem mondhatom, hogy működik. a csendes mód a hűvös után a második leghangosabb, az ultra a leghalkabb, egyiknél sem lehet saját paramétereket beállítani, az összes ha kell, ha nem 50 fokon akarja tartani (ezt) a CPU-t ami 90-100-ra van hitelesítve, mindezt úgy, hogy nullára kapcsolja a ventit, aztán mikor a CPU felmelegedett, maxon pörgeti. on-off állás van, nincs más, nincs olyan, hogy negyed vagy félsebességen tekerjen és 60-80 között tartsa a CPU-t, semmi nincs.

    ennél a 10 éves Asusomban is jobb hűtési sémák voltak.

    a másik, hogy k*rva hangos. néma, eltelik pár perc, visít egy percig, megint néma. teljesen gyári beállításokkal.

    egy hétig csak ezzel foglalkoztam, mikor megvettem a rég vágyott Dell lapost, mert nem hittem el, hogy egy akkor kb. 400 ezerbe kerülő vadonatúj eszköz így működjön. ha érdekel nézz utána a neten, tele van értetlenkedő emberekkel. eleve, hogy egy 16-os böhöm gépben hogy lehet alultervezni a hűtést az már egy mérnöki csoda, de még arra sincs lehetőség, hogy a zajt értelmesen beállíthasd magadnak.

    egyetlen BIOS frissítés kellene, ami unlockolja valahogy ezt. rejtély, hogy miért nem foglalkoznak vele. mindegy, ez van.

    ja igen, Inspiron 16, i5 5620, 16 RAM, IrisXe grafika. semmi extra. semmit nem csinálok vele szövegszerkesztésen és youtube videózáson kívül. pisszenés nélkül kellene némán működnie, ehelyett a valaha volt leghangosabb gépem, legyen szó laptopról vagy desktopról.

    [ Szerkesztve ]

  • Malachi

    addikt

    válasz gaborbol #74896 üzenetére

    ki van kapcsova a turbo boost (azzal soha nem állt le a venti), CPU 50%-ra korlátozva, túlvagyok már ezeken a körökön. :) a hűtést hagyjuk is, felesleges foglalkozni vele. úgy gagyi, ahogy van.

  • Malachi

    addikt

    válasz Tsebacsi #74898 üzenetére

    Beszólás helyett esetleg segíteni is próbálhatnál, de ha nem megy akkor semmiképp nem javaslom a vevők bszogatását mert azzal csak magadnak ártasz. Én elfogadtam ezt a helyzetet, de hadd ne tűrjem kussban.

  • Malachi

    addikt

    válasz Tsebacsi #74903 üzenetére

    Kérdeztek, válaszoltam. Egyelőre úgysem tudok mást csinálni mert munka helyett próbálom helyrerakni a cuccot. Ha neked is határidős feladataid múlnának azon, hogy rendesen működik-e a laptopod, talán nem vennéd ennyire lazán.

    Viszont én nem téged akartalak piszkálni, hanem a vonatkozó fórumon leírtam a kínomat. Szóval részemről ennyi.

  • Malachi

    addikt

    válasz Tsebacsi #74906 üzenetére

    Az, hogy hangos nekem nem ér meg fél nap kiesést sem - bosszantó, de ez van - mint azt le is írtam érthetően. Majd ha lesz nem tudom egy szabad hetem, akkor szerviz.

    Ezt az új kínját tegnap óta csinálja és imádkozom, hogy csak szoftveres gond legyen. Ezért küzdök vele én.

    Tehát nem igaz, hogy október óta szívok vele - azóta zavar a zaj. Az igazi szívás csak most kezdődött.

    Mondhatsz bármit, ez nem normális így. Nem fogsz meggyőzni arról, hogy a vevő hibája ha nem működik, vagy rosszul működik valami, meg az, ha szóváteszi. Nem is tudom mire vélni ezt a hozzáállást egyszerűen, hogy a fórumban én vagyok leteremtve mert lehalt a laptopom.

    Na de tényleg befejeztem, ha visszakerestél akkor láttad, hogy hónapok óta nem írtam semmit mert minek. Most írtam, mert most van bajom. És megnyugodhatsz, mostantól békén hagyom a topicot, ezért igazából tényleg kár volt bármit is ideírnom.

  • Malachi

    addikt

    válasz Dhampir #75536 üzenetére

    nem hiszem, Inspiron 16 5620 gépem van 12th gen i5 processzorral, a vásárlás napja óta (tavaly tél eleje) ugyanez van, pedig nincs benne dedikált GPU. üvölt a "hűtés", ha kell, ha nem, idle-ben is. külső segédprogrammal állítani nem lehet, amit a Dell ad hozzá, az sajnos nem működik. egyetlen kis megoldás a Turbo Boost kikapcsolása, akkor ritkábban pörög fel maximumra a hűtés - mert ezt a két állást ismeri, OFF, vagy 5000rpm.

    ezekben a laptopokban sajnos elégtelen a hűtés, ez van.

  • Malachi

    addikt

    válasz totron #75539 üzenetére

    Köszönöm a tippet, kipróbálom - nem akarom előre temetni, de meglepne, ha működne. Ha jól emlékszem Intel 9th gen. óta BIOS szinten tiltott bármilyen hűtési séma változtatás a DELL gépekben, magyarán nem lehet saját venti sebességet beállítani. Mikor megvettem a gépet, hetekig próbálkoztam mindenféle megoldással, mert nem hittem el, hogy ez a helyzet - egyedül a Turbo Boost tiltás és a CPU teljesítmény levétele volt valamennyire hatásos. Szóval ha jól tervezték a hűtést (van olyan ház is) akkor oké, ha nem, akkor coki.

    [ Szerkesztve ]

  • Malachi

    addikt

    válasz Dhampir #75542 üzenetére

    Egyszer ráveszem magam és elviszem egy szervizbe, hogy nézzenek már rá, mert bár több helyen olvastam (sajnos már csak utólag), hogy ez az Inspiron 16 ilyen hangos, legalább a sivító hangot talán meg lehetne szüntetni, amit a venti kiad. Az annyira talán nem is izgatna, ha csak szélhangot hallanék, de hát ez ilyen kellemetlen magas hangon visít. Annyira, hogy igazából nem is használom, visszaálltam a régi laptopomra, a Dell meg porosodik az asztalon. Néha bekapcsolom frissíteni. Nagyon szomorú ez.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés